Aktualne wydanie

2022 04 okladka1

Świat Szkła 4/2022

User Menu

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-003a

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Spotkania szkoleniowe online organizowane przez Świat Szkła
Data dodania: 27.02.21

2021 02 02 1aOd blisko roku żyjemy w sytuacji bardzo nietypowej. 

 

To czas wielu ograniczeń, a przez to nowych wyzwań. 

 

Zamrożona została branża targowa, konferencyjna, a także sympozja czy briefingi.

 

Istnieją na szczęście możliwości dotarcia do szerokiego grona odbiorców, za pomocą licznych platform komunikacyjnych.

 

2021 02 02 1

 

Miesięcznik „Świat Szkła” wyszedł naprzeciw oczekiwaniom branży. By wypełnić lukę po imprezach targowych, na które na razie nie ma szans, organizujemy spotkania online z uczestnikami branży budowlanej.

 

Mamy za sobą zeszłoroczną konferencję, która odbyła się w formie hybrydowej (część uczestników uczestniczyła na żywo – na sali konferencyjnej, część oglądała transmisję online) oraz webinarium, które już w pełni zostało przeniesione do sieci. Webinarium odbyło się miesiąc temu.

 

Był to środek sezonu grzewczego, czyli takiego czasu w roku, kiedy to notowane jest większe zagrożenie pożarowe w budynkach. Dlatego też tematem spotkania były metody oddymiania oraz rozwiązania architektoniczne, ułatwiające omawiany proces. Wykłady na naszym webinarium wygłosili: dr inż. Grzegorz Kubicki z Politechniki Warszawskiej oraz Andrzej Łebek, architekt z firmy Lamilux.

 2021 02 02 2

 Grzegorz Kubicki wygłosił wykład „Efektywność systemów oddymiania” w którym omówił skuteczność różnych systemów ochrony przed zadymieniem. Przedstawił jakie funkcje musi spełniać system oddymiania, jakim sprostać wymaganiom projektowym, wskazując, że instalacje mają działać zgodnie ze scenariuszem trybu zagrożenia ppoż., czy w momencie wystąpienia pożaru. Grzegorz Kubicki omówił przykład słynnego pożaru, który miał miejsce kilka tygodni przed naszym spotkaniem, a doszło do niego w budynku wielorodzinnym, gdzie w garażu spłonęło kilkanaście aut.

 2021 02 02 3

 Okazało się, że w wyniku tego pożaru naruszona została cała konstrukcja budynku, a duży wpływ na to miała wadliwie wykonana instalacja oddymiania grawitacyjnego (brak właściwego odprowadzenia gazów pożarowych). W efekcie budynek został wyłączony z użytkowania.

 

Następnie Grzegorz Kubicki omówił ewakuację i wymagania podstawowe, które muszą być utrzymane przez urządzenia oddymiające. Wskazał i omówił również przepisy omawiające formalne wymagania ppoż. oraz przedstawił wymagania funkcjonalne, czyli określenie celu systemu oddymiania już na etapie projektowania instalacji.

 

Po Grzegorzu Kubickim głos zabrał Andrzej Łebek, architekt z firmy Lamilux, który wygłosił wykład „Świetliki dachowe Lamilux, jako urządzenia oddymiające.” Lamilux jest producentem i dystrybutorem świetlików dachowych, które oprócz doświetlenia i wentylacji mogą również spełniać określoną funkcję w systemie oddymiania.

 2021 02 02 4

 Andrzej Łebek zaprezentował funkcje i zasady działania świetlików Lamilux. Produkty te stosowane są na małych klatach schodowych, atriach oraz dużych powierzchniach dachowych, pełniąc zarówno funkcje doświetlenia, jak i oddymiania.

 

Do ich konstruowania mogą być wykorzystane kopuły akrylowe lub poliwęglan komorowy. Dostępne są także modele z wypełnieniem szklanym, zatem w zależności od potrzeb klienta taki świetlik może być zaprojektowany indywidualnie. Andrzej Łebek m.in. zaprezentował przykład realizacji doświetlenia galerii handlowej w Dortmundzie, gdzie zastosowano szkło matowe, przypominające zaparowaną powierzchnię.

 2021 02 02 5

 Efekt ten służy rozproszeniu silnego promieniowania słonecznego, które może razić. Tam świetlik, a właściwie cały szklany dach zajął powierzchnię ponad 2000 m². Lamilux oferuje także łukowe pasma świetlne, czyli takie rozwiązania architektoniczne, które są w stanie doświetlić duże obiekty zapewniając jednocześnie dobrą ochronę przed ucieczką ciepła. Pasma te również mogą pełnić funkcje oddymiające.

 

Na koniec webinarium uczestnicy, którzy przez całe spotkanie wykazywali dużą interaktywność, wzięli udział w konkursie wiedzy. Nagrody ufundowała firma Lamilux i nasza redakcja. Laureatami konkursu są Panowie: Rafał z Zielonej Góry, Lech z Lubonia, Grzegorz z Czarkowa oraz Waldemar z Warszawy. Dziękujemy za uczestnictwo i miłe komentarze, zarówno pod adresem dra Grzegorza Kubickiego, jak i Andrzeja Łebeka.

 

Niebawem kolejne spotkanie online z redakcją „Świata szkła”. W czasie ograniczonych kontaktów na żywo, serdecznie polecamy Państwa uwadze nasze spotkania w sieci, chcielibyśmy dla Państwa kontynuować tę formę przekazywania wiedzy i umożliwić spotkania z branżą. Czekamy na Państwa sugestie dotyczące tematów spotkań. A w związku z jubileuszem ćwierćwiecza istnienia naszego miesięcznika, dla naszych czytelników mamy przygotowane upominki.

 

  

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 2/2021   

 

 

 

01 chik
          sec