Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 06 okladka1

Świat Szkła 06/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

Przykładowe wydanie

Świat Szkła 3/2021

2021 03 okladka1

(do pobrania) 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

20200909przeciwpozarowe przegrody budowlane

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

baner klej do luster 7 7 2021

Czy montują Państwo lustra u klienta za pomocą kleju silikonowego?
 
Czy uważają Państwo, że klej do luster LAKMA jest lepszy od innych klejów dostępnych na rynku?
 
Czy stosują Państwo klej do luster firmy LAKMA?
   
Ze SWISSPACER na Kasprowym Wierchu – w najwyżej położonym budynku w Polsce
Data dodania: 27.02.21

Kasprowy Wierch – szczyt na wysokości 1987 m n.p.m. nieopodal Zakopanego położony jest w głównej grani Tatr na granicy polsko-słowackiej. Zapierający dech w piersiach widok zawdzięcza swojemu położeniu nad trzema dolinami.

 

 

2021 02 12 1 

Na podstawie projektu Aleksandra Kodelskiego i Anny Kodelskiej, w latach 1936-1937 zbudowano na szczycie Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne Kasprowy Wierch, pełniące swą funkcję nieprzerwanie od ponad 80 lat© SWISSPACER

 

To właśnie tu powstała w 1935 r. pierwsza górska kolej linowa w Polsce, która potrafi przenieść nas w świat wysokich pasm górskich. Dzięki kolejce Kasprowy Wierch dziennie odwiedza nawet 4 tys. ludzi, czyniąc go najpopularniejszym szczytem Tatr. Zwiedziło go wielu znanych ludzi, a w dniu 6.06.1997 r. kroniki odnotowały także wizytę Papieża Jana Pawła II.

 

Jadąc w górę i spoglądając przez panoramiczne okna kabiny możemy w pełni podziwiać uroki lokalnej przyrody, jej piękno i majestat. Odcinek ponad 4,2 km pokonywany jest w zaledwie 12 min. Jest to moment wspaniałych doznań dla oczu, a także szacunku dla pracy człowieka, szczególnie na ostatnim odcinku, kiedy to gondola wspina się niemal pionowo.

 

Na podstawie projektu Aleksandra Kodelskiego i Anny Kodelskiej, w latach 1936-1937 zbudowano na szczycie Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne Kasprowy Wierch, pełniące swą funkcję nieprzerwanie od ponad 80 lat. Obserwatorium co godzinę systematycznie zbiera dane dla celów synoptycznych, do meteorologicznej i hydrologicznej osłony kraju oraz opracowań statystycznych i naukowych.

 

Pracują tu specjaliści kochający góry, często z pasją do narciarstwa i turystyki. To kuźnia obserwatorów gotowych pracować w skrajnych warunkach, jakich nigdzie więcej w kraju się nie doświadczy, którzy z powodzeniem pracują potem nawet na Antarktydzie. W 2016 roku, kiedy zdecydowano, że 10-letnie okna w obserwatorium wymagają już wymiany,

 

trzeba było sprostać temu wyzwaniu ze strony logistycznej: 28 nowych okien o łącznej wadze 1330 kg zostało przetransportowanych na górę kolejką linową. Był to wysiłek, który ostatecznie się opłacił, ponieważ od tego czasu miejsce pracy meteorologów stało się bardziej przytulne i komfortowe, nawet jeśli początkowo byli nieco zaskoczeni faktem, że nagle przestali słyszeć wiatr.

 

 2021 02 12 2

Kasprowy Wierch – szczyt na wysokości 1987 m n.p.m. nieopodal Zakopanego położony jest w głównej grani Tatr na granicy polsko-słowackiej. Zapierający dech w piersiach widok zawdzięcza swojemu położeniu nad trzema dolinami.

 


Komfort zaczyna się od okna
Zlecenie wymiany stolarki otrzymała firma OKNOPLUS z Krakowa po wcześniejszej konsultacji z odbiorcą na temat możliwości techniczno-logistycznych tego przedsięwzięcia. Producent ten zdecydował się na potrójne szyby zespolone Climatop firmy Glassolutions wraz z ciepłą ramką dystansową „SWISSPACER Ultimate” szwajcarskiego producenta SWISSPACER. Wybór ramki dystansowej miał duży wpływ na jakość termiczną okien, a tym samym na poziom komfortu i higieny.

 

 

 2021 02 12 3

Wybór ramki dystansowej miał duży wpływ na jakość termiczną okien, a tym samym na poziom komfortu i higieny © SWISSPACER

 


Pomieszczenie jest postrzegane jako komfortowe termicznie, gdy osiąga określoną „temperaturę roboczą” – obejmuje ona średnią wartość temperatury powietrza i otaczających ją powierzchni. Duże różnice temperatur między temperaturą powietrza w pomieszczeniu a temperaturą przegród zewnętrznych powodują nieprzyjemne wrażenie przeciągów.

 

Powietrze ochładza się na zimnych powierzchniach i opada w dół, powodując niepożądane ruchy powietrza. Udowodniono, że przyjemne uczucie pojawia się, gdy różnica temperatur między powietrzem w pomieszczeniu a otaczającymi je powierzchniami, takimi jak ściany zewnętrzne, sufity, podłogi lub okna, jest mniejsza niż 4,2oC. W przypadku ramek dystansowych firmy SWISSPACER, włączając ogrzewanie, wartość tę uzyskuje się znacznie wcześniej niż w przypadku ramek dystansowych ze stali lub aluminium.

 

Należy też zwrócić uwagę na zjawisko kondensacji pary wodnej i pojawiania się pleśni: wilgoć gromadzi się w najzimniejszym miejscu pomieszczenia – często wokół krawędzi szyby. Pleśń pojawia się powyżej temperatury punktu rosy, dlatego temperatura powierzchni musi być wyższa od „temperatury pleśni”, aby skutecznie chronić konstrukcję budynku i zdrowie jego mieszkańców. Zastosowanie ciepłych ramek dystansowych SWISSPACER prowadzi do poprawy parametrów cieplnych na krawędzi szyby zespolonej.

 

Te informacje zostały również potwierdzone przez Passivhaus Institut z Darmstadt (Niemcy) w opracowaniu „Komfort mieszkania – jak można osiągnąć komfort i kryteria higieny w oknach zamontowanych w miejscach w różnych klimatach”.

 

Więcej informacji na ten temat, a także pełne opracowanie badania można pobrać ze strony SWISSPACER: https://pl.swisspacer.com/badania/badanieliving-comfort.

 

Dalsze informacje dostępne na stronie www.swisspacer.com 

 

 2021 02 12 4

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 2/2021   

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik