Czytaj także -

Aktualne wydanie

2022 04 okladka1

Świat Szkła 4/2022

User Menu

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-003a

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Prysznic z odpływem liniowym – jak wykonać hydroizolację?
Data dodania: 16.05.22

Montaż prysznica bez brodzika, z odpływem liniowym zyskuje coraz więcej zwolenników. Sprawdza się dobrze nawet w niewielkich pomieszczeniach i pozwala na stworzenie funkcjonalnej, estetycznej przestrzeni kąpielowej. Przy zastosowaniu tego rozwiązania ważna jest odpowiednia hydroizolacja połączeń, w tym miejsc styku ściany z podłożem. Jak wykonać skuteczne uszczelnienie łazienki? Pomogą w tym taśmy na bazie butylu.

 

20220505aib 123rf-hydroizolacja lazienki-prysznic-z odplywem-liniowym

 


Nowoczesna, minimalistyczna aranżacja łazienki jest obecnie w modzie. W ten trend dobrze wpisuje się wykorzystanie prysznica z odpływem liniowym. Najłatwiej zamontować go w nowo urządzanym wnętrzu, gdzie od razu można z góry zaplanować cały układ pomieszczenia.

 

Instalacja w już użytkowanej przestrzeni łazienkowej też jest możliwa, jednak często wiąże się z kuciem istniejących płytek, a więc większymi nakładami finansowymi. W obu przypadkach kluczowa jest hydroizolacja, która zapobiegnie powstawaniu przecieków.

 

20220505AIB hydroziolacja lazienki-butyl-tasma-butylowa- Integra B1

 


Prysznic bez brodzika – skuteczne uszczelnienie
Odpływ liniowy może być zamontowany przy ścianie lub też w przestrzeni kabiny prysznicowej. Konieczne jest zapewnienie odpowiedniego spadku podłogi, żeby umożliwić spływanie wody. Prawidłowe wykonanie hydroizolacji zabezpiecza natomiast przed przedostawaniem się wilgoci pod płytki i chroni niższe kondygnacje budynku przed zalaniem.

 

W łazience bez brodzika szczególnie narażone na zawilgocenie są połączenia ścian z podłogą. Do ich uszczelnienia można zastosować różnorodne wyroby: zaprawy wodoszczelne, folię w płynie czy też masy uszczelniające. Prostym w użyciu i skutecznym rozwiązaniem są też produkty na bazie butylu. Wykorzystują one zalety tego materiału, który jest bardzo plastyczny, odporny na działanie wilgoci, nietoksyczny, dobrze przylega do różnego rodzaju powierzchni i nie wymaga zastosowania kleju.

 


Hydroizolacja newralgicznych połączeń
Do hydroizolacji łączeń ścian z podłogą w łazience można użyć taśmy butylowej z włókniną firmy AIB, polskiego producenta wysokiej jakości rozwiązań izolacyjnych. Jest to elastyczna taśma, zabezpieczona papierem lub folią. Można ją łatwo dopasować do kształtu uszczelnianego elementu. Przed montażem trzeba tylko zadbać o oczyszczenie i zagruntowanie podłoża. Taśmę mocuje się na całej powierzchni, najlepiej dociskając ją z użyciem specjalnego wałka.

 

Z użyciem wyrobów na bazie butylu skutecznie uszczelnimy też odpływ liniowy. Jego krawędź zazwyczaj zabezpiecza się specjalnym kołnierzem wchodzącym w skład zestawu montażowego. Taśmę butylową z włókniną możemy również wykorzystać jako izolację w postaci mankietów na rury odpływowe i zasilające, które cały czas poddawane są naprężeniom mechanicznym i „pracują" na skutek zmian temperatury. Jej elastyczność pozwala na dopasowanie się do kształtu zabezpieczanego elementu i wypełnienie wolnych przestrzeni.

 

20220505aib 123rf-hydroizolacja lazienki-odplyw liniowy-jak uszczelnic

 

Prysznic z odpływem liniowym, bez tradycyjnego brodzika to funkcjonalne rozwiązanie, które sprawdza się nawet w niewielkiej łazience. Jest łatwe w utrzymaniu czystości i atrakcyjnie prezentuje się pod względem wizualnym.

 

Nowoczesny wygląd to jednak nie wszystko – liczy się też wysokiej jakości uszczelnienie, które chroni przed zawilgoceniem i umożliwia bezproblemowe użytkowanie łazienkowej przestrzeni. W jego wykonaniu pomoże zastosowanie elastycznych taśm butylowych, łatwych w montażu i skutecznie zabezpieczających łazienkę przed przeciekami.

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec