Aktualne wydanie

2021 12 okladka1

Świat Szkła 12/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

  Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 BUDMA 22a

Hartowanie szkła powłokowego
Data dodania: 24.08.11

Hartowanie szkła powłokowego


W ostatnich latach jesteśmy świadkami prawdziwej rewolucji w zakresie właściwości szkła. Producenci szkła płaskiego prześcigają się w opracowywaniu nowych rodzajów szkieł, lepiej odpowiadających współczesnemu zastosowaniu w budownictwie.


Właściwości szkła hartowanego
   Rozwój szkieł powłokowych pociągnął za sobą zmiany w procesie ich obróbki, a szczególnie w hartowaniu. Dotychczas stosowane hartownicze piece radiacyjne nie są w stanie hartować szkła powłokowego. Ze względu na fizyczne właściwości powłoki (odbijanie promieniowania cieplnego) istnieją duże trudności z równomiernym nagrzewaniem szkła w piecu.

  


   Efektem są bardzo częste:
• błędy kształtu (pofalowane powierzchni) powodujące zniekształcenia obrazu na fasadach,
• przebarwienia, tzw. „efekt tęczy”,
• uszkodzenia powłok.

Podgrzewanie szkła w piecu konwekcyjnym GLASSROBOTS ROBOTEMPTM i piecach radiacyjnych

   Nowe piece radiacyjno-konwekcyjne pozwalają na hartowanie szkła powłokowego lecz w wielu wypadkach cierpi na tym jakość wyrobu. Uzyskanie bardzo dobrej jakości szkła jest trudne w takich urządzeniach, ponieważ zastosowane w nich rozwiązania techniczne jedynie częściowo pozwalają radzić sobie z powłokami. Najtrudniejsze w obróbce są powłoki niskoemisyjne, które są coraz szerzej stosowane ze względu na najlepsze właściwości użytkowe.

   Wszędzie tam, gdzie elementy grzejne w piecu nie są zabudowane, nagrzewają szkło za pomocą energii promieniowania cieplnego. Nawet wymuszona ruchem powietrza konwekcja w takim urządzeniu nie zapewni równomiernego nagrzewania szkła, ponieważ ilość ciepła radiacyjnego przekazywana szkłu jest wciąż bardzo duża. Producenci używający takich pieców, próbując zaradzić odkształceniom tafli w trakcie ogrzewania, zmniejszają moce grzałek radiacyjnych wydłużając znacznie czas przebywania szkła w nagrzanym piecu.

Ta metoda w większości przypadków również nie przynosi dobrych rezultatów, ponieważ czas, jaki powłoka na szkle może przebywać w piecu bez utraty właściwości jest mocno ograniczony. Nierównomierne rozgrzewanie jak i długi czas grzania szkła zwiększają ryzyko występowania odkształceń mechanicznych na szkle, powstających od rolek w piecu.

Uzyskanie dobrej jakości szkła powłokowego, porównywalnej ze szkłem zwykłym jest bardzo trudne, a tylko niewielka ilość producentów podejmuje się obróbki szkła niskoemisyjnego o grubości powyżej 8 mm ze względu na duże prawdopodobieństwo uszkodzenia powłok i niską jakość produktu po zahartowaniu.

Zniekształcenia szkła hartowanego i porównanie wartości ugięć

Aby sprostać wymaganiom rynku skonstruowano nowoczesne, konwekcyjne piece hartownicze. W takich piecach szkło ogrzewane jest z wykorzystaniem zjawiska konwekcji, a więc powłoka na szkle ogrzewanym nie jest w takim przypadku barierą. Elementy grzejne w tych  urządzeniach są całkowicie zabudowane. Dzięki temu szkło ogrzewa się równomiernie z obu stron w sposób w pełni kontrolowany.

Nie występuje odkształcanie powierzchni szkła i jego jakość po hartowaniu jest znacznie lepsza niż przy użyciu innych pieców.

Jakość, jaką oferowali do tej pory producenci szkła hartowanego w Polsce była akceptowana przez rynek, ale rozwój szkła powłokowego i coraz większe znaczenie estetyczne produktów szklanych spowodowały, że stosowane przez większość producentów technologie hartowania przestały zaspakajać potrzeby rynku.NordGlass Tempered

Doświadczenie jakie kadra firmy Nord-Glass II zebrała w ciągu 12 lat produkcji szyb samochodowych, świadomość konieczności wytwarzania produktów wysokiej jakości, której wymagał rynek motoryzacyjny, gwarantują wytwarzanie najlepszej jakości szkła hartowanego płaskiego dla potrzeb architektury.

Jednym z głównych zastosowań szkła Nord-Glass Tempered w budownictwie są szklenia zewnętrzne. Do tego celu szkło powinno charakteryzować się dużą przeziernością oraz izolować przed przenikaniem promieniowania cieplnego.NordGlass posiada w pełni konwekcyjny piec hartowniczy firmy Glassrobots.

Parametry oferowanego szkła hartowanego przez NordGlass:

Grubość szkła: od 3 x 19 mm
Wymiary szkła: min. 85 x 245 mm
max. 2540 x 4600 mm


Paweł Stemporowski
NordGlass II Sp. z o.o.

 

 

 

01 chik
01 chik