Okucie kluczem do okna

Rynek budowlany jest coraz dojrzalszy, a klienci z każdym dniem bardziej świadomi potrzeby sprawdzania jakości kupowanych produktów. Weryfikują producentów, rodzaje profili, parametry szyb. Mało kto pamięta jednak o niewielkim, ale równie ważnym elemencie, jakim są okucia.

A to właśnie one decydują o tym, czy okno się otwiera, uchyla, czy może łączy obie funkcje na raz; czy można sterować uchyłem okna, zatrzaskiwać za sobą po wyjściu na balkon lub taras, zabezpieczyć się na wypadek próby włamania.

Hamulec rozwarcia pozwala zablokować skrzydło okna pod dowolnym kątem. Fot. OKNOPLAST-Kraków
 
Hamulec rozwarcia pozwala zablokować
skrzydło okna pod dowolnym kątem.
Fot. OKNOPLAST-Kraków



Zawiasy kontrolowane
Sposób otwierania okna i drzwi balkonowych zależy, między innymi, od typu zawiasów. Otwieranie to ich podstawowa funkcja, jednak niemniej ważna jest możliwość regulacji za ich pomocą już zamontowanej stolarki. Oferowane przez producentów tzw. zawiasy stałe są często stosowane z racji ceny, jednak nie umożliwiają żadnej regulacji okna. Lepiej decydować się więc na stosowanie nowocześniejszych zawiasów z regulacją docisku, wysokości i przesunięcia skrzydła.

Doświadczeni producenci wiedzą, że zdarza się, że montaż stolarki nie jest idealny. I nie jest to sytuacja bez wyjścia – wystarczą drobne regulacje na koniec prac i klient otrzymuje doskonałą usługę. Dlatego ważne jest, by zastosowane zawiasy pozwalały na drobne korekty, np. na poprawę szczelności stolarki.

  

Blokada obrotu klamki uniemożliwia przekręcenie klamki, gdy okno jest otwarte lub uchylone. Fot. OKNOPLAST-Kraków

Blokada i hamulec
Blokada obrotu klamki, bo o niej mowa, to element okucia uniemożliwiający przekręcenie klamki, gdy okno jest otwarte lub uchylone. To zabezpieczenie przed wyczepieniem skrzydła z górnego zawiasu, którego ponowne zamocowanie może nastręczać wiele problemów, szczególnie, gdy okna mają dużą powierzchnię i ciężar (np. drzwi balkonowe).

Innym ciekawym elementem okuciowym jest hamulec rozwarcia, pozwalający zablokować skrzydło okna pod dowolnym kątem i umożliwiając kontrolę przepływu powietrza.

Odszkodowanie zależne od okna
Na rynku można spotkać wiele okien z okuciami o charakterze antywłamaniowym. Jednak, pomijając kwestię ich często wątpliwej skuteczności, należy wziąć pod uwagę obostrzenia firm ubezpieczających nasze domy. Według ubezpieczycieli, zabezpieczenia antywłamaniowe muszą gwarantować pozostawianie śladu po włamaniu.

Trzeba pamiętać, że ubezpieczyciele wypłacają należności wyłącznie w przypadku stwierdzenia przez policję włamania. Jeżeli włamanie odbyło się bez widocznego naruszenia powierzchni stolarki, ubezpieczyciele nie wypłacą należnych pieniędzy.

Niestety, w Polsce wciąż nie ma przepisów, które by jednoznacznie definiowały, jak powinno być zbudowane okno posiadające cechy antywłamaniowe. Wielu nieuczciwych sprzedawców oferuje okna, które wyróżniają się pozytywnie pod względem ceny, natomiast w kwestii zabezpieczenia dobytku przed włamaniem zupełnie nie spełniają swojej roli.

Zuzanna Reda, Monika Monastyrska
Pegasus PR

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.