IS Engineering AG, szwajcarska firma specjalizująca się w rozwiązaniach IT dla przemysłu, wprowadziła innowacyjne narzędzie dla firm zajmujących się produkcją szkła, służące monitorowaniu działalności fabryki – PPM (Plant Performance Monitoring). PPM zapewnia menedżerom łatwy i bezpośredni dostęp do danych produkcyjnych przez aplikację internetową. Rozwiązanie to upraszcza wydobywanie różnych danych i umożliwia ich prezentację na wielu poziomach: linii produkcyjnej, departamentu, fabryki, kraju, regionu czy świata. PPM działa niezależnie od liczby zainstalowanych urządzeń czy stacji roboczych i nie wymaga połączenia VPN. Pozwala na znaczne ograniczenie kosztów systemów IT i ich utrzymania w stosunku do obecnie stosowanych rozwiązań IT. PPM jest dostępny w Europie Zachodniej od października 2012 roku. W Polsce po raz pierwszy był prezentowany w dniach 7-8 maja br. w trakcie targów Glassman Europe 2013.

Obecnie menedżerowie zarządzający firmami w sektorze przemysłowym polegają na systemach raportowania, z których trudno skorzystać nie będąc w fabryce, na przykład w trakcie podróży, za pomocą tabletu czy laptopa poza biurem. Z PPM wystarczy mieć dostęp do Internetu. Niezależnie od używanego urządzenia – komputera osobistego czy smartfona – menedżer może monitorować wyniki fabryki w czasie rzeczywistym, śledzić, co się dzieje i jakie problemy się pojawiają.

 

SS-2013-05-09-2

PPM zarządza i wyświetla bieżące dane co do minuty. Zbiera informacje bezpośrednio z fabryki, na przykład co minutę kontroluje dane z maszyny lub linii produkcyjnej. Ze względu na fakt, że uwaga osoby zarządzającej fabryką powinna skupiać się na najważniejszych trendach i problemach, założeniem PPM jest nieprzeładowywanie użytkownika ogromną liczbą informacji, ale raportowanie tych danych, które mogą być alarmujące lub liczb, które są na tyle istotne lub powtarzające się, że zasługują na uwagę i podjęcie działań ze strony zarządzających. Kadra menedżerska może polegać na PPN w zakresie monitorowania kluczowych czynników kosztowych, jak zużycie energii, straty produkcyjne czy opóźnienia w produkcji. Wykresy w PPM umożliwiają warstwowy i progresywny dostęp do informacji. PPM dostarcza tylko niezbędne dane na każdym ekranie, by wśród zbyt wielu liczb nie umknęły kluczowe informacje.

PPM wykorzystuje najlepsze języki programowania w danym obszarze zastosowań, jak C, C++, Java, Java- Script, Ruby, Python i Lua. Rozwiązanie to używa wersji RUP (Rational Unified Process) rozszerzonej w specyficzny sposób definiowanej jako „agile”, która jest obecnie najbardziej kompletną i najlepiej dostosowaną strategią tworzenia oprogramowania dla platform IT na rynku. PPM nie wymaga żadnego specyficznego sprzętu, gdyż z założenia ma się dostosować do warunków, w jakich działa klient. Wykorzystuje serwery wirtualne, proponując specjalne rozwiązanie umożliwiające odtworzenie wirtualnej maszyny w ciągu kilku minut, podczas gdy tradycyjnie może to trwać kilka godzin, a nawet dni. PPM jest także całkowicie niezależne od baz danych, co umożliwia uniknięcie wysokich kosztów licencji systemów bazodanowych. PPM współpracuje bezpośrednio z komponentami OPC i MODBUS oraz innymi protokołami przemysłowymi.

 

Kinga Szkutnik, Anna Omelańska
Practum Consulting

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

Więcej informacj: Świat Szkła 05/2013

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.