Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 12 okladka1

Świat Szkła 12/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

  Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 BUDMA 22a

Szyby zespolone z funkcją ochrony przeciwsłonecznej
Data dodania: 11.08.13

Jak można osiągnąć skuteczną ochronę przed przegrzewaniem pomieszczeń w lecie, a jednocześnie dać optymalne zyski słoneczne w zimie? Przedstawione poniżej produkty szklane mogą zapewnić „zmienne” wielkości charakterystycznych parametrów.

 

Skrócony opis energetycznej roli okna wygląda następująco: zapewnić przez cały rok jak najwięcej światła dziennego, przy jednocześnie jak najmniejszych stratach ciepła w zimie, a także przy jak największych zyskach „energii słonecznej” w zimie (w lecie nadmierne zyski ciepła powodujące przegrzewanie pomieszczeń są niepożądane) oraz przez cały rok wymagana jest wymiana powietrza: w zimie najlepiej głównie w ciągu dnia (bo powoduje to mniejsze wychłodzenie), w lecie najlepiej głównie w nocy (bo mamy darmowe schłodzenie pomieszczeń).

 

Połączenie wszystkich tych wymagań przy zastosowaniu konwencjonalnych szyb zespolonych lub innych materiałów izolacyjnych może być spełnione tylko w bardzo ograniczony sposób.

 

Jeszcze raz należy podkreślić, że w lecie energetycznie niepożądanie są zbyt wielkie zyski ciepła z promieniowania słonecznego. Jest to zagadnienie formułowane od początku trwającej wciąż dyskusji w sprawie aktualnej wersji Rozporządzenia o Oszczędzaniu Energii Enem, przygotowanego przez pracowników Ministerstwa Budownictwa (Bundesbauministeriums BMVBS). Znaczną część zadań wynikających z dostosowywania się do zmiennych warunków zewnętrznych przeznaczono do wykonania szkłu. W szczególności połączenie wysokich zysków słonecznych w zimie i unikania nadmiernego napływu ciepła w miesiącach letnich wymaga produktów ze szkła o zmiennych właściwościach.

 

2013-06-14-1

Rys. 1. Żaluzje lub rolety wewnątrz szyby zespolonej

 

Żaluzje między szybami

Żaluzje, bez względu na miejsce montażu w przegrodach budowlanych, pozwalają na efektywne wykorzystanie światła i cienia. Są już znane od dłuższego czasu szyby zespolone z wewnętrznymi żaluzjami, w rzeczywistości jest to kompletny system ochrony przeciwsłonecznej, z rygorami, które muszą być przestrzegane we wszystkich etapach projektowania, instalacji i użytkowania.

Przykładowo, zgodnie z rekomendacjami stowarzyszenia Bundesverband Flachglas, na etapie projektowania między taflami szkła należy zaplanować pustą przestrzeń o odpowiednich rozmiarach, gdzie żaluzje mogą być umieszczone i działać bez narażenia na zabrudzenie, kurz czy mechaniczne uszkodzenie. Szyby z żaluzjami wewnątrzszybowymi mogą być znaczącym elementem energooszczędnych okien.

 

2013-06-14-2

Rys. 2. Szklenie elektrochromatyczne

 

Szklenie elektrochromatyczne

Są też dostępne na rynku szkła z kontrolowaną transmisją promieniowania słonecznego. Mogą zmieniać swoje właściwości w zakresie transmisji i odbicia światła, jak też całego spektrum promieniowania słonecznego – stąd nazwa „elektrochromatyczne”.

Takie szkła pozwalają zmieniać szyby o dominujących właściwościach izolacji termicznej chroniące przed utratą ciepła na szyby przeciwsłoneczne chroniące przed zbyt intensywnym słońcem (i odwrotnie), wybierając te własności odpowiednio do warunków zewnętrznych, po uruchomieniu przełącznika. Przełączając wybieramy między szkłem bezbarwnym i niebieskim. Różnica w zabarwieniu szyby, po przełączeniu między „bezbarwna lub lekko zabarwiona” a „ciemno niebieska” jest znaczna.

Jeśli na etykiecie efektywności energetycznej, opracowanej przykładowo przez instytut IFT Rosenheim, dla okna bez dodatkowej ochrony przed słońcem (w postaci rolet lub żaluzji), z dużą powierzchnią przeszklenia, chce się uzyskać naprawdę dobre wyniki oszczędności energetycznej zarówno w lecie, jak i zimą, jest to tak naprawdę wykonalne tylko przy zastosowaniu szkła„switchable” czyli ze zmiennymi, „przełączanymi” właściwościami.

 

2013-06-15-1

Rys. 3. Szyby zespolone z mikrolamelami

 

 

Szyby zespolone z „mikrożaluzjami”

Zamiast powłoki funkcyjnej nakładanej na szkło do ochrony przed słońcem, te szyby zawierają „płatki” z cienkich pasków metalowych. Duża ilość małych i wąskich blaszek, tworzących „ukierunkowane dziury” sprawia, że metalowe paski są przejrzyste i prawie niezauważalne. Gdy promieniowanie słoneczne pada w przybliżeniu prostopadle do szyby (słońce nisko nad horyzontem, wieczorem lub w miesiącach zimowych), może przejść prawie bez przeszkód. Natomiast gdy promieniowanie pada pod kątem ostrym do szyby (słońce wysoko nad horyzontem, w południe w miesiącach letnich – promieniowanie słoneczne najbardziej intensywne i dolegliwe), wówczas jest w znacznym procencie odbijane.

Ochrona przed słońcem jest najlepsza, gdy jest ona najbardziej potrzebna: w południe i latem. Natomiast promieniowanie słoneczne padające przy niższym położeniu słońca zimą jest transferowane do pomieszczenia. Tym samym szyba z mikrolamelami przyczynia się do przyrostu ciepła w pomieszczeniu. W przeciwieństwie do wyżej wymienionych szyb elektrochromatycznych, mikrolamele nie wymagają przełączania i dlatego nie potrzebują podłączenia do prądu elektrycznego.

Jednakże, aby w pełni wykorzystać właściwości i możliwości produktów wymienionych w artykule oraz żeby system ochrony przed słońcem na nich oparty działał poprawnie, muszą być uwzględnione od początku projektowania technicznego, zarówno odnoszącego się do nowego budownictwa, jak i remontów (renowacji).

Wymóg ten stawia wysokie wymagania w zakresie projektowania i wykonywania obiektów ze „zmiennymi” szybami zespolonymi.

 

http://www.isolar.de

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

Więcej informacj: Świat Szkła 06/2013

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik