Baner 2

Drony, roboty i druk 3D – trwają warsztaty kreatywne w ramach Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha
Data dodania: 09.03.15

 

W marcu i kwietniu uczniowie warszawskich i wrocławskich gimnazjów uczestniczą w warsztatach kreatywnych 5. edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha. Gimnazjaliści uczą się m.in. budować tunel aerodynamiczny, sterować dronem, drukować w trójwymiarze i miareczkować.

 

Od 2 marca do 10 kwietnia studenci z Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej prowadzą zajęcia kreatywne dla gimnazjalistów poświęcone naukom ścisłym i najnowszym technologiom.

 

Na warsztatach uczniowie przeprowadzają doświadczenia, uczą się szybkiego prototypowania, poznają właściwości materiałów kompozytowych, testują komponenty wykorzystywane do budowy bolidów Formuły Student czy poznają tajniki działania silnika Stirlinga.

 

 

 20150303bosch SO2a-03.15

Na warsztatach „Miareczkowanie” uczniowie przeprowadzają doświadczenia w laboratoriach na Politechnice Warszawskiej. Fot. Bosch.

 

Od lat największym zainteresowaniem cieszą się zajęcia poświęcone robotyce, dlatego w tym roku studenci zorganizują aż 12 warsztatów, na których uczniowie będą mogli dowiedzieć się więcej na temat konstruowania robotów, ich programowanie i zastosowania do celów badawczo-rozwojowych.

 

„Oprócz możliwości wykorzystania wiedzy teoretycznej w praktyce, gimnazjaliści uczą się na warsztatach pracy w grupie. W kilkuosobowych zespołach rodzą się zaskakujące pomysły, z których powstają prototypy wynalazków” – przyznaje Łukasz Kałucki, koordynator programu z firmy Robert Bosch Sp. z o.o.

 

Oferta tegorocznej edycji programu jest wzbogacona o spotkania organizowane przez honorowych i merytorycznych patronów projektu. W Urzędzie Patentowym odbędzie się spotkanie z najmłodszymi wynalazcami w Polsce, w Wojskowej Akademii Technicznej uczestnicy zwiedzą Centrum Robotów Mobilnych, a we Wrocławskim Parku Technologicznym poznają możliwości łazika Scorpio 4 – zwycięzcy European Rover Challenge, europejskich zawodów łazików marsjańskich. Dodatkowo uczniowie będą mogli uczestniczyć w warsztatach z psychologiem, który pomoże im poznać ich mocne strony i przygotować się do prezentacji projektów w ramach konkursu na wynalazek.

 

 

 20150303bosch SO2b-03.15

Miareczkowanie. Celem warsztatów będzie zapoznanie młodzieży z takimi pojęciami jak: kwas, zasada, miareczkowanie, biureta. Prowadzący wytłumaczy co to jest miareczkowanie i dlaczego w chemii stosuje się analizę ilościową. Warsztaty te wprowadzą uczniów w świat bardziej zaawansowanej chemii, w której używać będą specjalistycznego szkła laboratoryjnego. Uczniowie sami wykonają doświadczenie zwane miareczkowaniem. Fot. Bosch.

 

Bosch i Politechniki przygotowały 1 500 miejsc na warsztatach, które zostały zapełnione w ciągu 2 pierwszych dni rejestracji – to pokazuje jak wielkim zainteresowaniem cieszy się Akademia Wynalazców. Jej kolejnym etapem będzie konkurs na wynalazek.

Więcej informacji znajduje się na stronie programu http://akademiawynalazcow.edu.pl/ oraz profilu na Facebooku https://www.facebook.com/akademia.wynalazcow

 

***
O programie
Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha to program edukacyjny dla gimnazjalistów prowadzony przez firmę Robert Bosch w Polsce od 2011 r. Celem programu jest popularyzacja wśród młodzieży przedmiotów ścisłych – matematyki, fizyki, techniki oraz zainteresowanie jej uczelniami technicznymi, co może skutkować w przyszłości zwiększeniem kadry inżynierskiej w Polsce oraz przyczynić się
do promocji uzdolnionych, młodych osób. Dotychczas w projekcie wzięło udział 4600 uczniów, którzy zgłosili 187 pomysłowych wynalazków.

Partnerzy projektu
5. edycja programu Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha jest organizowana przy współpracy Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej. Projekt wspierają również Minister Edukacji Narodowej, Prezes Polskiej Akademii Nauk, Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, Mazowiecki i Dolnośląski Kurator Oświaty, Wojskowa Akademia Techniczna, Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Wrocławski Park Technologiczny. Patronat medialny nad programem objęli: Wiedza i Życie, Młody Technik, Victor Gimnazjalista, Akademickie Radio Kampus, Akademickie Radio Luz, Portal Edukacja Internet Dialog.