Czytaj także -

Aktualne wydanie

2022 06 okladka1

Świat Szkła 6/2022

User Menu

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Szkło w służbie ekologii – produkty firmy Guardian, a Certyfikat BREEAM
Data dodania: 09.06.15

Wielokryterialny system oceny jakości BREEAM to jeden z najbardziej prestiżowych i cenionych certyfikatów z zakresu zrównoważonego budownictwa na świecie. Im wyższą notę otrzyma nieruchomość, tym lepiej wpisuje się ona w ekologiczne standardy i jest bardziej przyjazna środowisku naturalnemu. Duży wpływ na spełnienie najwyższych standardów zielonego budownictwa ma wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych. Szkło architektoniczne firmy Guardian należy do tych produktów, które pozwalają na zdobycie wysokiej oceny w systemie BREEAM.

 

 

 20150606Guardian Neptun Gdansk Guardian

Centrum biurowe Neptun w Gdańsku otrzymało certyfikat jakości budynku BREEAM na poziomie „Very Good”. Fot. Guardian Częstochowa

 

Pod nazwą BREEAM (ang. Building Research Establishment Environmental Assessment Methodology) kryje się zespół surowych kryteriów, których spełnienie pozwala na określenie budynku mianem ekologicznego. Certyfikat ten po raz pierwszy został przyznany ponad 20 lat temu w Wielkiej Brytanii, a obecnie należy od najczęściej stosowanych na świecie sposobów oceny poziomu oddziaływania na środowisko naturalne obiektów biurowych, handlowych
i usługowych. Proces certyfikacji polega na analizie budynku pod kątem różnorodnych kryteriów, takich jak wykorzystanie materiałów ekologicznych, zużycie wody i energii, gospodarka odpadami, zdrowie i samopoczucie przebywających w obiekcie osób czy też transport i zanieczyszczenia.

 

20150606Guardian Plac Unii Warszawa Guardian

 Fot. Guardian Częstochowa


W zależności od spełnianych przez budynek norm, może on uzyskać certyfikat BREEAM na jednym z pięciu różnych poziomów: od PASS (podstawowy) do OUTSTANDING (doskonały). Jeżeli chodzi o obiekty z wielkopowierzchniowymi przeszkleniami to spełnienie wielu kryteriów systemu oceny i osiągnięcie wysokiego wyniku uzależnione jest w dużej mierze od zastosowanego szkła.

 

Energooszczędne, wysokoselektywne i doskonale przejrzyste produkty firmy Guardian pozwalają m.in. na stworzenie w budynku przyjemnego mikroklimatu, zapewnienie odpowiedniego komfortu termicznego i bezpiecznego poziomu jasności. Dzięki tym właściwościom szkło firmy Guardian przyczynić się może do zdobycia przez budynek doskonałych not BREEAM w kryteriach „Energia”, „Zdrowie i samopoczucie”, „Materiały”, „Zarządzenie” i „Odpady”.

20150606Guardian Aquarius Business House Wroclaw Guardian

 Fot. Guardian Częstochowa

 

Kryteria BREEAM – energooszczędność, ekologia i komfort pracy

Efektywne wykorzystanie energii to jedno z podstawowych kryteriów, które muszą spełniać obiekty z prestiżowego grona zielonego budownictwa. Zastosowanie w projekcie szkła SunGuard SuperNeutral czy SunGuard eXtra Selective, charakteryzującego się niskim wskaźnikiem U na poziomie 1,0 W/m2K, pozwala na zminimalizowanie strat ciepła przez szybę w sezonie zimowym i zapewnia wnętrzom odpowiedni komfort termiczny. Niska przepuszczalność energii z promieniowania słonecznego znacznie redukuje natomiast ryzyko przegrzewania się pomieszczeń w miesiącach ciepłych i pozwala ograniczyć potrzebę korzystania z urządzeń klimatyzacyjnych.

 

Obie te kwestie przekładają się na zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię, dlatego też pozwalają na zdobycie dodatkowych punktów w skali ocen certyfikatu BREEAM. Warto podkreślić, że wysoka selektywność szkła SunGuard firmy Guardian ma również wpływ na poziom jasności wewnątrz obiektu (przepuszczalność światła na poziomie 70%), dzięki czemu w ciągu dnia można niemal całkowicie zrezygnować ze sztucznego oświetlenia.

 

20150606Guardian Q22 Warszawa Fot Echo Investment 2

 Budynek biurowca Q22 w Warszawie,  Fot. Echo Investment S.A.

 

Wykorzystanie do maksimum naturalnego światła nie tylko pomaga jeszcze bardziej obniżyć bilans energetyczny budynku, ale również ma ogromny wpływ na komfort i higienę pracy przebywających w nim osób. Jeżeli dodać do tego pozostałe właściwości szkła firmy Guardian, czyli doskonały stopień oddawania kolorów, przejrzystość i neutralny kolor odbicia to okazuje się, że nieruchomość może spełnić kolejne surowe kryteria BREEAM. Chodzi o kategorię „Zdrowie i dobre samopoczucie”, która obejmuje m.in. kwestie oświetlenia, widoku z okien i mikroklimatu w pomieszczeniach.

 

20150606Guardian Q22 Warszawa Fot Echo Investment

Budynek biurowca Q22 w Warszawie,  Fot. Echo Investment S.A.

 Zarządzanie obiektem, odpadami i materiałem

Rozsądne gospodarowanie odpadami, inteligentne zarządzanie budynkiem i stosowanie ekologicznych materiałów to kolejne kryteria, które są nierozerwalnie związane ze zrównoważonym budownictwem i certyfikatem BREEAM. Okazuje się, że wybór wysokiej jakości szkła architektonicznego firmy Guardian może mieć ogromny wpływ na spełnienie każdego z tych założeń. Gwarantem bezpieczeństwa i komfortu akustycznego jest szkło hartowane i laminowane LamiGlass Acoustic, które skutecznie wycisza pomieszczenia i redukuje hałas pochodzący z zewnątrz nieruchomości.

 

Wysoka jakość produktów Guardian, ich doskonałe parametry techniczne i właściwości termiczne, a także nowoczesna technologia produkcji to natomiast przesłanki, które ułatwiają budynkowi zdobycie dodatkowych punktów w kategorii „Materiał”. Ostatnie z kryterium BREEAM, na które duży wpływ ma wybór szkła, to „Gospodarowanie odpadami”.

 

 

 20150606Guardian Miasteczko Orange Warszawa Guardian 2

W kompleksie biurowym Miasteczko Orange w Warszawie zastosowano szkło SN 70/37 firmy Guardian. Obiekt uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie „Excellent”. Fot. Guardian Częstochowa

 

Stosowana przez firmę Guardian metoda transportu szklanych tafli pozwala na wyeliminowanie zbędnych opakowań, a wdrożony system recyklingu umożliwia ponowne wykorzystanie stłuczki do produkcji szkła. Wszystko to sprawia, że obiekt spełnia ekologiczne standardy nie tylko po oddaniu do użytku, ale również podczas prac przygotowawczych i poszczególnych etapów budowy.

 

20150606Guardian Miasteczko Orange Warszawa Guardian

 Fot. Guardian Częstochowa

 

 

Wpływ szkła firmy Guardian na możliwość otrzymania doskonałego wyniku certyfikatu BREEAM to nie tylko teoria. Potwierdzeniem są obiekty, które już otrzymały wysoką ocenę BREEAM: Excellent dla m.in. budynku biurowca Q22 w Warszawie i kompleksu biurowego Miasteczko Orange
w Warszawie, Very Good dla m.in. Aquarius Business House we Wrocławiu, Centrum Biurowego Neptun w Gdańsku oraz kompleksu handlowo – biurowego Plac Unii w Warszawie.

https://www.guardian.com

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec 

Czytaj także