Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 06 okladka

Świat Szkła 06/2020

User Menu

 

Swiat Szkla Skyscraper 08-2020 final

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Ronson Development zamierza w tym roku przeznaczyć jeszcze 30 mln zł na kupno gruntów pod nowe inwestycje. Plan sprzedaży 800 mieszkań w całym roku niezagrożony
Data dodania: 25.08.15

Mimo gorszych wyników finansowych w pierwszym kwartale całe półrocze br. spółka Ronson Development zakończył na plusie. W tym roku deweloper planuje łącznie sprzedać 800 lokali, z czego ponad połowę udało się zrealizować w pierwszym półroczu. Jeszcze 30 mln zł mają pochłonąć w tym roku wydatki związane z kupnem gruntów pod nowe inwestycje.

 

 

 

– Wydaje mi się, że wyniki z pierwszego półrocza są zgodne z oczekiwaniami inwestorów – komentuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Tomasz Łapiński, dyrektor finansowy, członek zarządu spółki Ronson. – W drugim kwartale oddaliśmy trzeci etap projektu Sakury, przekazywaliśmy lokale w zyskownym trzecim etapie projektu Verdis, który miał wysoką marżę wynoszącą więcej niż 27 proc. Wyniki pierwszego kwartału były trochę słabsze, drugiego – lepsze. Więc całe półrocze zamknęliśmy na plusie.

 

Podczas pierwszych sześciu miesięcy br. przychody spółki Ronson wyniosły 94,2 mln zł i były prawie o 20 mln zł niższe niż w tym samym okresie 2014 roku, przy czym niemal 45 przychodów przypadło na inwestycję Verdis III. Spółka zarobiła netto 2,44 mln zł (zysk przypadający na akcjonariuszy podmiotu dominującego), czyli niemal dwa razy mniej niż w pierwszym półroczu ubiegłego roku (4,2 mln zł).

 

Według Tomasza Łapińskiego drugie półrocze zapowiada się lepiej niż pierwsze, ponieważ więcej lokali zostanie przekazanych klientom. Natomiast plany sprzedaży przewidują, że w całym roku Ronson znajdzie nabywców na 800 mieszkań (w pierwszym półroczu było ich 410).

– W pierwszym półroczu przekazaliśmy klientom klucze do 270 lokali, co wpływa na nasze wyniki finansowe – wyjaśnia prezes Tomasz Łapiński. – Zakładamy, że w drugim będzie ich znacznie więcej, można liczyć nawet na ponad 400. Natomiast sprzedaż powinna być podobna bądź nawet trochę lepsza niż w pierwszym półroczu. Sądzę zatem, że plan zrealizujemy bez najmniejszych kłopotów. Nie mamy żadnych opóźnień na prowadzonych inwestycjach, sprzyja nam również tempo sprzedaży.

 

Największą popularnością, jak mówi Tomasz Łapiński, cieszą się obecnie projekty Moko na warszawskim Wierzbnie oraz Kamienica Jeżyce w Poznaniu. Będą one jednak trafiały do rachunku zysków i strat przedsiębiorstwa dopiero w przyszłym roku. Z tegorocznych natomiast klienci najchętniej wybierają mieszkania na osiedlu Verdis na warszawskiej Woli oraz apartamenty w projekcie Tamka 29.

– Mamy bardzo satysfakcjonujące wyniki sprzedażowe w tych projektach, które były realizowane w poprzednim roku, tzn. na wczesnym etapie budowy i sprzedaży – zapewnia Tomasz Łapiński.

 

W wyniku uchwalenia przez Sejm pod koniec czerwca nowelizacji ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania znacznie zliberalizowane zostały kryteria kwalifikacji do rządowego program Mieszkanie dla Młodych. Mimo tego, jak twierdzi Tomasz Łapiński, lokale oferowane przez spółkę Ronson, nie obejmują reguły udziału w programie. Korzystając z dopłat w ramach MdM klienci mogą bowiem kupić mieszanie jedynie nie droższe niż wyznaczany dla każdego województwa wskaźnik cenowy.

– Inwestycjami, które kwalifikują się do udziału w MdM, są inwestycje, które prowadzimy w Poznaniu, mowa tu o Kamienicy Jeżyce oraz Młody Grunwald – zauważa Tomasz Łapiński. – Natomiast nie jest to znacząca liczba mieszkań w stosunku do całości naszej oferty. Więc zmiany w MdM bezpośrednio nie mają na nas raczej przełożenia.

 

Ronson poszukuje nowych terenów na następne inwestycje w Warszawie oraz Poznaniu.

– W ostatnich miesiącach bank ziemi w Poznaniu w zasadzie nam się wyczerpał – tłumaczy Tomasz Łapiński. – Oprócz tego, że w br. sfinalizowaliśmy jedną transakcję za 21 mln zł na zakup gruntu na warszawskiej Woli, to jeszcze co najmniej kolejnych 30 mln zł przeznaczymy na tego rodzaju inwestycje.

Tomasz Łapiński, członek zarządu, dyrektor finansowy, Ronson

żródło: newseria.pl

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik