Aktualne wydanie

2020 06 okladka

Świat Szkła 06/2020

User Menu

 

Swiat Szkla Skyscraper 08-2020 final

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Kiosk-wagon dla Szwajcarskich Kolei Związkowych
Data dodania: 26.08.15

W Szwajcarii można podziwiać jedne z najbardziej spektakularnych linii kolejowych na świecie: Glacier Express kursujący między Zermatt a St. Moritz jest klasykiem wśród pociągów przemierzających Alpy, Bernina Express podróżuje położoną najwyżej w Europie trasą kolejową w otoczeniu niezwykłych krajobrazów Gryzonii.

 

20150822MEVACO 1a

 

Również na 350 milionów pasażerów rocznie, którzy chcą punktualnie dojechać z punktu A do punktu B i w tym celu korzystają z usług Szwajcarskich Kolei Związkowych z siecią linii kolejowych o długości ponad 3000 kilometrów, przygotowana jest bogata oferta – wiele z blisko 770 małych i średnich dworców dysponuje kioskami, w których można znaleźć praktycznie wszystko, co jest potrzebne w podróży.

 

20150822MEVACO 2a

 

Na dworcu w Wettingen w kantonie Aargau pasażerowie mogą zrobić zakupy w bardzo nowoczesnym „kiosku-wagonie“. Odwołując się do wypowiedzi André Meiera z biura am-architektur, konstrukcja kiosku wyraźnie nawiązuje do formy wagonu towarowego. W projekcie zastosowano siatkę cięto-ciągnioną firmy MEVACO, ze stali czarnej, 3,0 mm, o oczkach rombowych 55x20x4,, ocynkowanej i pomalowanej proszkowo, o prześwicie względnym 64%.

 

20150822MEVACO 3a

 

Powody były dla architekta oczywiste: „Z jednej strony metal musi być wytrzymały ze względu na użytkowanie w miejscu publicznym. Na terenie dworca trudno całkowicie wykluczyć akty wandalizmu. Poza tym materiał musi oferować trwałą, stabilną powierzchnię, powinien stać się nośnikiem materiałów reklamowych - oczywiście spełniając jednocześnie wymogi estetyczne. Dlatego najpierw wykonaliśmy model fasady. Kolejnym krokiem było wzniesienie budynku w formie lekkiej konstrukcji drewnianej. Montaż podwieszanych siatek cięto-ciągnionych i złączy narożnych był bardzo pracochłonny.

 

20150822MEVACO 4a

 

W narożach nie mogło być przecież żadnych ostrych krawędzi. Oprócz tego w płaszczyźnie siatki zintegrowane zostały wnęki na bankomaty, wsporniki podświetlanych gablot oraz elementy mocujące napisy, a na dachu wyposażone w poręcze wysokie ławki dla podróżnych czekających na pociąg. Arkusze siatki cięto-ciągnionej wymagały bardzo precyzyjnej obróbki.“ To było kolejne zadanie firmy Stahlbau Kramer z Tägerig. Josef Kramer wspomina: „W przypadku okładania siatką całego kiosku niezbędne było niezwykle precyzyjne dopasowanie elementów, aby stworzyć jednolitą optycznie całość.


Należało wykonać odpowiednie wycięcia, siatkę cięto-ciągnioną ocynkować ogniowo, a następnie pomalować proszkowo. Naroża zabezpieczyliśmy aluminiowymi kątownikami“ Wykonanie, które satysfakcjonuje zleceniodawcę w najwyższym stopniu. „Kiosk-wagon“ w Wettingen stał się dodatkową atrakcją w ofercie Szwajcarskich Kolei Związkowych.
www.mevaco.pl