Czytaj także -

Aktualne wydanie

2022 10 okladka

Świat Szkła 10/2022

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

 banner konferencja 2022 11c2

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Okna i klapy oddymiające
Data dodania: 04.09.15

Okna lub klapy oddymiające to urządzenia zaprojektowane do usuwania poza budynek dymu i ciepła, powstałych na skutek pożaru.

 

Podczas pożaru mają się otworzyć i wyprowadzić poza budynek produkty spalania. Okna w zależności od sposobu wykonania mogą otwierać się na zewnątrz, do wewnątrz oraz przez dowolną krawędź.

 

20150822DH okno duze

 

 

Okna mogą być wstawione nie tylko na najwyższej kondygnacji, ale również na niższych, w celu poprawienia skuteczności odprowadzania dymu i ciepła.

 

Wyróżniamy klapy oddymiające jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe, z wypełnieniem poliwęglanowym, lub akrylowym. Dostępne są w dowolnym kolorze. Klapy umieszcza się zawsze w stropie najwyższej kondygnacji.

 

Okna oddymiające powinny zgodnie z PN-EN 12101-2, przejść proces certyfikacji jako cały zespół, czyli siłownik i okno muszą mieć certyfikat do stosowania w systemach oddymiania. Dla klap jest to od dawna proces oczywisty. Czasy, kiedy oknem oddymiającym mogło być każde okno, pod warunkiem, że zostało wyposażone w odpowiedni napęd z certyfikatem, dawno minęły.

 

20150822DH rysunek 1

20150822DH rysunek 2

 

 

Od 1 września 2006 roku (kiedy zakończył się okres przejściowy dla Normy PN-EN 12101-2), przed wprowadzeniem klap dymowych i okien oddymiających do obrotu, należy przeprowadzić proces certyfikacji. Producent przy wprowadzaniu wyrobu na rynek UE, powinien oznakować go znakiem CE, po uzyskaniu certyfikatu zgodności w notyfikowanej jednostce certyfikującej i wystawieniu deklaracji zgodności.

 

Wszystkie okna oddymiające muszą zatem posiadać odpowiednie dokumenty, w odniesieniu do normy PN-EN 12101-2. Jest to norma zharmonizowana, a więc przyjęta przez Polskę i obligatoryjna do stosowania zgodnie z Ustawą o wyrobach budowlanych. Wyroby opisane w normie podlegają obowiązkowi znakowania znakiem CE.

 

W związku z tym niedopuszczalne jest zastosowanie w systemach oddymiania istniejących okien wyposażonych w siłownik.

 

20150822DH klapy-oddymiajace-fire

 

źródło: D+H Polska

 

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec 

Czytaj także