Aktualne wydanie

2020 06 okladka

Świat Szkła 06/2020

User Menu

 

Swiat Szkla Skyscraper 08-2020 final

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Co należy wiedzieć o zabezpieczeniu okien drewnianych przed zimą?
Data dodania: 18.10.15

Okna drewniane ozdabiają elewację budynku, podkreślają prestiż, podnoszą wartość inwestycji. Cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród nabywców nie tylko ze względu na urok szlachetnego materiału, ale także bardzo dobre parametry i funkcjonalność, które zawdzięczają najnowszej technologii produkcji.

 

 

20151010Stolbud Włoszczowa okna drewniane Capital1

fot. Stolbud Włoszczowa

 

Dlatego, aby zachować ich elegancki wygląd na lata oraz zapewnić w pomieszczeniu najlepsze warunki do pracy lub wypoczynku warto już dziś przygotować okna drewniane do sezonu jesienno-zimowego.

 


Pielęgnacja jest prosta
Stolbud Włoszczowa będąc liderem wśród producentów drewnianej stolarki ma w tym zakresie duże doświadczenie. Pielęgnacja stolarki należy do ważnych, ale nieuciążliwych czynności, które możemy wykonać samodzielnie podczas mycia okien – mówi Augustyn Zioło, Product Manager firmy Stolbud Włoszczowa.

 

20151010Stolbud Włoszczowa okna drewniane Capital2

 fot. Stolbud Włoszczowa

 

Wystarczy, że z ram i skrzydeł okiennych będziemy regularnie usuwać kurz, który jest idealną pożywką dla mikroogranizmów odpowiedzialnych za niszczenie drewna. Najlepiej jeśli użyjemy do tego celu słabego detergentu rozpuszczonego w wodzie, np. płynu do mycia naczyń.

 

Nie powinniśmy stosować preparatów z substancjami ściernymi do szorowania, ostrych, rysujących szczotek ani agresywnych środków chemicznych np. na bazie amoniaku, ponieważ może to doprowadzić do trwałych uszkodzeń powłoki lakierniczej – wyjaśnia Augustyn Zioło.

 

20151010Stolbud Włoszczowa okna drewniane Capital3

  fot. Stolbud Włoszczowa


Kiedy warto sięgnąć po profesjonalne środki?
Nawet gdy właściwie dbamy o czystość naszych okien warto co najmniej raz do roku wyczyścić ramy pokryte farbą lub lakierem za pomocą profesjonalnych środków. Mleczko do konserwacji lub inny specyfik, nie tylko odtłuści drewno, ale także odświeży powłokę lakierniczą i zamknie niewidoczne mikropęknięcia, utrudniając tym samym wnikanie wilgoci w strukturę.

 

Oferta rynkowa profesjonalnych preparatów pielęgnacyjnych jest szeroka – my polecamy sprawdzony środek Sigma Protector, który zdecydowanie lepiej poradzi sobie z konserwacją drewnianych elementów niż woda z detergentem – doradza Augustyn Zioło.

 

20151010Stolbud Włoszczowa konserwacja stolarki drewnianej

  fot. Stolbud Włoszczowa


Uszkodzony lakier - nie potrzeba fachowca
W słoneczny, ciepły dzień, a według prognoz będzie ich jeszcze niemało tej jesieni, możemy zaplanować prace związane z naprawą uszkodzonej powłoki lakierniczej. W tym celu należy przygotować drobnoziarnisty papier ścierny, rozszczepiony pędzel akrylowy lub pędzel z włosiem naturalnym, ewentualnie wałek typu flok (nie jest wskazane używanie wałka gąbkowego, ponieważ powoduje on napowietrzenie farby i pozostawienie na powierzchni drewna chropowatej struktury).

 

Zaczynamy od przetarcia rys i zadrapań lakieru papierem ściernym. Następnie oczyszczamy je z kurzu wilgotną ściereczką i po przeschnięciu nanosimy dwie warstwy powłoki malarskiej w kolorach, którymi rama była fabrycznie wykończona. Malujemy miejsca uszkodzone, tylko wzdłuż włókien, tak aby nie tworzyć zacieków, co jest widoczne szczególnie na rantach.

 

20151010Stolbud Włoszczowa

  fot. Stolbud Włoszczowa


Zadbane uszczelki i okucia – ciepło i komfort we wnętrzu
Uszczelki i okucia należą do tych elementów okna, które dzięki ciągłej pracy (otwieranie, zamykanie, uchylanie) narażone są na uszkodzenia mechaniczne związane ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Dlatego będziemy cieszyć się elastycznymi, sprawnie działającymi uszczelkami jeśli przed zimą posmarujemy je gliceryną lub specjalnym środkiem przeznaczonym do ich pielęgnacji.

 

Jednak te uszkodzone trzeba będzie wymienić, powierzając pracę profesjonalistom. Jeżeli nie zrobiliśmy tego do tej pory, warto także przed sezonem jesienno–zimowym oczyścić, a następnie nasmarować olejem do konserwacji okuć wszystkie elementy ruchome oraz miejsca ich współpracy, uważając przy tym, aby nie naruszyć powłoki antykorozyjnej.


Piękne, zadbane okna to nie tylko kwestia estetyki - prawidłowa, regularnie wykonywana pielęgnacja drewnianej stolarki oraz bieżące usuwanie drobnych uszkodzeń i korozji to klucz do efektownych okien i komfortu cieplnego we wnętrzu.


Materiał prasowy firmy Stolbud Włoszczowa/ KORONEA GROUP www.stolbud.pl