Asystent produkcji APAS firmy Bosch w roli baristy 
Potężne wsparcie dla zautomatyzowanej produkcji 
- Bosch jako wiodący dostawca promujący rozwiązania dla Przemysłu 4.0 
- Oszczędność kosztów rzędu kilkuset milionów euro do 2020 roku 
- Oprogramowanie do sterowania całym łańcuchem produkcyjnym i logistycznym 
- Rodzina produktów APAS zapewnia elastyczność i wydajność produkcji 

 

20150102bosch przemyslEK01c-01.16

 

Na targach CES 2016 w Las Vegas Bosch koncentruje się m.in. na temacie Przemysłu 4.0 i pokazuje, jak w przyszłości będzie wyglądać produkcja. – W przyszłości produkcja będzie inteligentna, elastyczna i podłączona do sieci. Jesteśmy zarówno wiodącym producentem sprzętu i oprogramowania dla Przemysłu 4.0, jak i użytkownikiem oraz promotorem tej koncepcji – powiedział prezes zarządu Bosch dr Volkmar Denner podczas konferencji prasowej spółki na targach CES. Ponad 100 projektów związanych z Przemysłem 4.0 jest obecnie realizowanych w ok. 250 fabrykach Bosch na świecie, m.in. w USA, Chinach, Indiach, Czechach oraz w Niemczech. Według szacunków Bosch, Przemysł 4.0 ma do roku 2020 przynieść globalnej sieci produkcyjnej roczne oszczędności rzędu kilkuset milionów euro. Podłączona do sieci i zautomatyzowana produkcja podnosi konkurencyjność przedsiębiorstwa i umożliwia wytwarzanie nie tylko w krótkich seriach, ale także pojedynczych, spersonalizowanych produktów.



Na targach CES 2016 dostawca technologii i usług zaprezentuje produkty z rodziny APAS. Należą do niej roboty asystujące, umożliwiające osiągnięcie większej elastyczności i wydajności produkcji. Zostały one zaprojektowane z myślą o zastosowaniach w Przemyśle 4.0 i stanowią ważny wkład w rozwój zautomatyzowanej produkcji. Asystent wykonuje w zastępstwie pracowników uciążliwe, niebezpieczne lub monotonne zadania. Może np. łączyć ze sobą elementy lub rozpakowywać skrzynie. Zastosowanie robotów zapewnia oszczędność czasu, który pracownicy mogą przeznaczyć na inną, bardziej wartościową pracę.

 

20150102bosch przemyslEK01a-01.16


Najwyższa precyzja i bezpieczeństwo: APAS serwuje kawę
Na targach CES Bosch pokazuje, jak wiele zastosowań mogą mieć roboty asystujące. „APAS assistant“ błyszczy na stoisku Bosch w Sands Expo w roli baristy, serwując kawę, którą odwiedzający mogą zamówić przez aplikację. Zanim kubek zostanie napełniony, „APAS marker“ podpisuje go. Jakość i precyzja stanowią priorytet: asystent APAS stawia kubek z kawą z taką samą precyzją, z jaką podczas produkcji umieszcza obrabiane elementy na linii produkcyjnej. Ponieważ jest zintegrowany z ekspresem, zgłasza także, kiedy konieczne jest uzupełnienie wody lub dosypanie kawy. Na monitorze można nadzorować pracę wszystkich robotów APAS na stoisku oraz przeglądać ewentualne raporty o błędach. „APAS assistant“ to pierwszy system robotów przemysłowych, który otrzymał certyfikat niemieckiego branżowego zakładu ubezpieczeń i może być stosowany do współpracy z załogą. Może dzięki temu pracować ramię w ramię ze zwykłym członkiem załogi bez stosowania specjalnych zabezpieczeń. Dzięki opatentowanej powłoce wyposażonej w ponad 120 czujników, robot przerywa wykonywane czynności, gdy pracownik podejdzie do niego zbyt blisko.



Rodzina produktów APAS zapewnia szybkość i elastyczność produkcji
W produkcji stosowane są także inne roboty APAS: za kontrolę jakości odpowiada „APAS inspector“. Za pomocą szybkiej kamery o wysokiej rozdzielczości i technologii 3D kontroluje on jakość powierzchni i może np. wykryć drobne rysy na elemencie wykonanym z metalu. „APAS speedswitch“ wyposażony w skaner laserowy nadzoruje przestrzeń wokół robota „APAS
assistant“. Jeśli w pobliżu nie ma ludzi, może on przyspieszyć tempo pracy. Dzięki temu robot pracuje ze znacznie większą wydajnością niż wiele innych systemów, nie stwarzając przy tym żadnego zagrożenia dla załogi. „APAS flexpress“ zajmuje się z kolei montażem części lub ich dalszą obróbką, np. w wyniku ściskania, formowania, sztancowania lub tłoczenia. Wszystkie roboty asystujące mogą pracować pojedynczo lub w zespole.



Podgląd całej produkcji na jednym wyświetlaczu
Dzięki analizie dużych zbiorów danych („Big Data“) w czasie rzeczywistym Bosch optymalizuje własne procesy produkcyjne, a także oferuje odpowiednie rozwiązania informatyczne dla produkcji. Dzięki IoT Shopfloor Solutions, prezentowanym na targach CES, można zarządzać danymi produkcyjnymi i jakościowymi oraz procesami logistycznymi. Centralny element stanowi panel obsługowy (Dashboard), który wyświetla dane w czasie rzeczywistym. Pomaga to zapobiegać przestojom w procesie produkcji i skraca jego czas.

 

20150102bosch przemyslEK01b-01.16

 

 

 

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.