Małe czujniki do wielkich zadań 
- Różnorodność zastosowań: od motoryzacji po elektronikę użytkową 
- Czujniki MEMS firmy Bosch obecne w 3/4 smartfonów 
- Adapter samochodowy z funkcją wzywania pomocy 
- Nowe rozwiązanie bazujące na czujnikach dba o wysoką jakość powietrza w budynkach 
- Platforma XDK ze zintegrowanymi czujnikami ułatwia opracowywanie rozwiązań IoT 
- Nowe czujniki do stosowania w smartfonach, osobistych urządzeniach elektronicznych (Wearables) oraz w obszarze wirtualnej rzeczywistości 

 

20150102bosch czujnikEK02a-01.16

 

 

Organy zmysłów nowoczesnych urządzeń technicznych, które niemal każdy ma w swoim smartfonie lub tablecie: czujniki MEMS (Micro-Electro-Mechanical-Systems; mikrosystemy elektromechaniczne) firmy Bosch są małe, wytrzymałe, inteligentne i energooszczędne. Czujniki są instalowane w pojazdach, smartfonach, konsolach do gier, tabletach oraz wielu innych urządzeniach. Bez nich byłoby wielu funkcjonalności nie tylko w elektronice użytkowej, ale także w motoryzacji. – Są bardzo małe, ale pełnią wiele ważnych funkcji: pomagają ratować życie, oszczędzają energię i poprawiają komfort jazdy samochodem. Czujniki MEMS firmy Bosch to oczy i uszy miliardów urządzeń elektronicznych na świecie – powiedział prezes zarządu spółki Bosch dr Volkmar Denner podczas konferencji prasowej spółki na targach CES 2016 w Las Vegas. – Dzięki nim życie staje się bardziej komfortowe, bezpieczniejsze i jeszcze ciekawsze.



Czujniki są odpowiedzialne m.in. za to, aby obraz na smartfonie obracał się w tym samym kierunku, w którym przechylone zostało urządzenie. W opaskach fitness czujniki liczą kroki, a w samochodach są najważniejszym elementem układu ESP i dbają o to, by w sytuacjach krytycznych pojazd zachował stabilność. Na targach CES 2016 Bosch zaprezentuje nowe czujniki przyspieszenia i momentu obracającego, rozwiązanie do monitoringu parametrów powietrza, platformę ze zintegrowanymi czujnikami umożliwiającą opracowywanie rozwiązań IoT (Internet of Things) oraz pierwszy na świecie adapter samochodowy z funkcją wzywania pomocy.

 

20150102bosch czujnikiEK02b-01.16



Nowe obszary zastosowań czujników – od Smart Home do Przemysłu 4.0
Obszerne portfolio czujników to najlepszy dowód na to, że zastój jest pojęciem nieznanym w Bosch. Firma zmniejsza rozmiary czujników, równocześnie zwiększając ich inteligencję. Optymalizacja obejmuje także efektywność energetyczną. Wszystko po to, aby dzięki rozwiązaniom Smart Home ułatwić konsumentom życie, a przedsiębiorstwom utorować drogę do Przemysłu 4.0. W przyszłości możliwa będzie także realizacja systemów pozyskujących energię z otoczenia (Energy Harvesting).

W samym 2015 roku sprzedano 1,44 miliarda nowych smartfonów. Rosnącą popularnością cieszą się także opaski fitness i inteligentne zegarki Smartwatch – w 2015 roku trafiło na rynek ok. 76 milionów sztuk, a do 2019 roku liczba ta ma wzrosnąć do 173 milionów. Wszystkie te urządzenia są wyposażone w czujniki, które zbierają i analizują szereg informacji. – Dla firmy Bosch oznacza to ogromny potencjał biznesowy – powiedział Denner.

 

20150102bosch czujnikEK02c-01.16



Adapter z funkcją wzywania pomocy: czujniki czuwają nad bezpieczeństwem kierowcy i pasażerów w pojazdach
Na targach CES 2016 Bosch po raz pierwszy zaprezentuje adapter samochodowy do automatycznego wzywania pomocy – urządzenie to nosi nazwę Retrofit-eCall Adapter. Wystarczy włożyć je do gniazda zapalniczki w samochodzie: czujnik przyspieszenia wykryje kolizję, a urządzenie automatycznie wezwie pomoc. Dzięki aplikacji w smartfonie do centrum operacyjnego zostaną przekazane istotne dane, np. dotyczące lokalizacji pojazdu. Analizowana jest także siła zderzenia, a informacja o niej inicjuje kolejne działania: w przypadku umiarkowanie poważnego wypadku zgłasza się centrum operacyjne, aby omówić z kierowcą, czy konieczne jest wysłanie na miejsce tylko pomocy drogowej czy także karetki pogotowia. Jeśli kierowca nie odbierze połączenia, powiadomione zostanie pogotowie. Z instalowanej przez producentów samochodów usługi eCall firmy Bosch, realizowanej za pośrednictwem Bosch Service Center, korzysta dziś już ok. 1,5 miliona pojazdów. Usługa jest dostępna w 16 językach w ponad 30 krajach.


20150102bosch czujnikEK02d-01.16

Nowe rozwiązanie bazujące na czujnikach środowiskowych: przyjazny klimat w każdym budynku
Ambient Sensor firmy Bosch to inteligentny czujnik do pomiaru, analizy i komunikowania o warunkach środowiskowych w budynkach. Czujnik mierzy m.in. jakość powietrza czy natężenie światła i hałasu, dbając w ten sposób o lepszy klimat w pomieszczeniach biurowych i mieszkaniach. Wartości pomiarowe mogą być przesyłane na smartfona zarządcy budynku z zaleceniami dotyczącymi zmiany ustawień wentylacji lub oświetlenia. Kolejną zaletą tego czujnika jest długa żywotność baterii. Ambient Sensor można nie tylko zintegrować w systemach automatyki budynków, lecz także zastosować jako samodzielne rozwiązanie.

 

Łatwiejsze opracowywanie rozwiązań IoT dzięki platformie XDK ze zintegrowanymi czujnikami

XDK to platforma ze zintegrowanymi czujnikami umożliwiająca tworzenie prototypów i nowych zastosowań w obszarze Internetu przedmiotów (IoT). Platforma sprzętowa udostępnia w tym celu różnego rodzaju czujniki MEMS oraz opcje komunikacyjne. Oprogramowanie można z kolei dostosować do potrzeb danego zastosowania i stanowi ono idealne uzupełnienie modułu sprzętowego. Platforma jest wyposażona w czujnik przyspieszenia, czujnik momentu obracającego, magnetometr oraz czujniki do pomiaru ciśnienia atmosferycznego, temperatury i wilgotności, głośności oraz natężenia światła. W wyposażeniu znajdują się także opcje łączności Bluetooth i Wi-Fi, mikrokontroler, wbudowane anteny, slot na kartę Micro-SD oraz akumulator. W ramach społeczności XDK projektanci mogą także wymieniać się wiedzą, wspólnie rozwijać nowe pomysły i przygotowywać projekty, a także brać udział w różnego rodzaju wydarzeniach. Bosch oferuje klientom odpowiednie wsparcie w procesie rozwijania nowych pomysłów biznesowych w zakresie IoT, tak aby możliwie najszybciej mogły one zostać zrealizowane w postaci produkcji seryjnej.

 

Nowe czujniki przyspieszenia i momentu obracającego dla obszarów Mobile Gaming, Wearables i Virtual Reality

Czujniki muszą być nie tylko kompaktowe i energooszczędne, wymaga się od nich także coraz większej wydajności. Tworzenie aplikacji na smartfony i tablety stanowi w tym kontekście szczególne wyzwanie. Aplikacje nie powinny za bardzo obciążać baterii i powinny być łatwo i szybko dostępne do pobrania. Na targach CES Bosch zaprezentuje pierwsze czujniki przyspieszenia z wbudowaną inteligencją dla systemu operacyjnego Android, które cechują się także dużą energooszczędnością. Nowe czujniki momentu obracającego firmy Bosch zostały z kolei zaprojektowane w taki sposób, aby spełniać wymagania gier na urządzenia mobilne (Mobile Gaming), rzeczywistości rozszerzonej (Augmented Reality) i rzeczywistości wirtualnej (Virtual Reality). Co więcej, czujniki te łączą w sobie takie zalety, jak niskie koszty eksploatacji i wysoka stabilność obrazu.



Bosch pionierem technologii MEMS
Bosch jest pionierem technologii MEMS i wiodącym na świecie producentem tego rodzaju czujników. Przedsiębiorstwo samodzielnie opracowało metodę produkcji elementów półprzewodnikowych i od ponad 20 lat prowadzi wielkoseryjną produkcję czujników MEMS. Bosch jest posiadaczem ponad 1 000 patentów i wniosków patentowych w dziedzinie technologii MEMS. Do dnia dzisiejszego przedsiębiorstwo wyprodukowało w sumie ponad sześć miliardów czujników MEMS w nowoczesnej fabryce w Reutlingen, gdzie z taśm produkcyjnych schodzi ponad cztery miliony czujników. W obecnie produkowanych pojazdach zainstalowanych jest ponad 50 czujników MEMS. Można je także znaleźć w 3/4 smartfonów. Z kolei 75% z produkowanych czujników MEMS firmy Bosch jest dziś przeznaczonych do zastosowań w elektronice użytkowej.

 

 

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.