Aktualne wydanie

2020 06 okladka

Świat Szkła 06/2020

User Menu

 

Swiat Szkla Skyscraper 08-2020 final

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Nowelizacja ustawy o OZE korzystna dla domowej fotowoltaiki
Data dodania: 24.06.16
20160622modul zachodPo długim okresie oczekiwania dobiegły końca prace nad Ustawą o Odnawialnych Źródłach Energii! Nowelizacja ustawy opracowana de facto przez nowe Ministerstwo Energii wejdzie życie za tydzień, tj. 1.07.2016r.
 
 

Wprowadzono szereg zmian. Wśród nich najistotniejsze są zasady rozliczania energii wyprodukowanej w domowej instalacji fotowoltaicznej. Taryf gwarantowanych nie będzie. Zamiast nich wprowadzony został system, który umożliwia odebranie wprowadzonej wcześniej do sieci nadwyżki energii.

 


Za każdą 1 kWh energii wprowadzoną do sieci odebrać będzie można 0,8 kWh energii w dogodnej dla siebie porze. Co istotne, za odebraną energię nie trzeba będzie płacić opłat za dystrybucję. Tak więc rozliczenie jest proste: wprowadzono 1 kWh, odebrano za darmo 0,8 kWh; wprowadzono 10 kWh, odebrano za darmo 8 kWh. Wszystkie koszty związane z magazynowaniem energii oraz jej przesyłem od producenta i z powrotem do producenta pokryte są w różnicy między ilością energii wprowadzonej a pobranej.

 


Jest to rozwiązanie bardzo korzystne - na dzień dzisiejszy przy całkowitym koszcie energii na poziomie 0,65 zł / kWh, oszczędność z odebrania 1 kWh z sieci wynosi 0,52 zł / kWh. Wraz ze wzrostem cen energii oszczędności w przeliczeniu na 1 kWh rosną  (w przeciwieństwie do taryf gwarantowanych z poprzedniej wersji ustawy, które były stałe przez cały 15 letni okres ich obowiązywania, bez waloryzacji).

 

Powyższe rozwiązanie dostępne jest wyłącznie dla instalacji domowych. Właściciele tego typu instalacji zostali zwolnieni z obowiązku składania sprawozdań z ilości wytworzonej energii, a całość rozliczeń dokonywana będzie poprzez kompensaty na fakturze za energię (prosument nie będzie musiał wystawiać rachunków za energię tak jak dotychczas, ani rozliczać ich w PIT rocznym). Tak więc z punktu widzenia formalnego obsługa domowej elektrowni słonecznej ograniczy się do obserwowania odpisów rabatowych na fakturze za energię.

 


Po latach niepewności, spełniły się oczekiwania tysięcy osób zainteresowanych produkcją własnej energii. Budowa elektrowni słonecznej stała się dobrą, stabilną i bezpieczną inwestycją, która pozwoli zredukować koszty związane z zakupem energii do domu.

 

więcej: fotowoltaika.net

 

 

 

01 chik
01 chik