Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 04 okladka

Świat Szkła 04/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 20200212a-SWIAT-SZKLA-HALIO-160X600-V3

  

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

DM Navigator: notowane na rynku Catalyst obligacje deweloperów o wartości 1,35 mld zł w ciągu dwóch lat powinny zostać zastąpione nowym długiem
Data dodania: 13.07.16

Dobra passa deweloperów trwa także na rynku obligacji. Od 2012 roku na rynku Catalyst zadebiutowało dziewiętnaście podmiotów z branży deweloperskiej. Według Domu Maklerskiego Navigator nie należy się spodziewać całkowitej spłaty zobowiązań z tytuły wyemitowanych przez te podmioty obligacji. Bardziej prawdopodobne jest ich rolowanie, czyli zamiana na obligację nowej emisji.

– Spodziewamy się, że większość emisji obligacji deweloperów notowanych na rynku Catalyst zostanie zrolowana, czyli zastąpiona nowym długiem –prognozuje Mateusz Mucha, wiceprezes zarządu w spółce Navigator Debt Advisory. – Sytuacja na rynku nieruchomości cały czas jest dobra, więc spółki będą chciały kupować nowe grunty i dalej się rozwijać. W związku z tym rezygnacja z finansowania nie będzie w ich interesie.

 

 

 

 

Jak wynika z ostatniego raportu DM Navigator, branża deweloperska jest jedną z najlepiej reprezentowanych na rynku Catalyst. Od 2012 roku zadebiutowało na nim dziewiętnaście przedsiębiorstw z tego sektora. W grupie jedenastu deweloperów mieszkaniowych, których obligacje o łącznej wartości powyżej 40 mln zł notowane są na rynku, przychody z podstawowej działalności wzrosły w ubiegłym roku o 2,4 proc. W ciągu najbliższych osiemnastu miesięcy papiery o wartości 750 mln zł mają zostać wykupione. W 2018 roku będzie to ponad 600 mln zł.

– Deweloperzy chętnie finansują zakupy gruntów do swoich banków ziemi, posiłkując się środkami ze sprzedaży obligacji, bo prawie żaden bank nie udziela na to kredytów – tłumaczy Mateusz Mucha. – Dlatego zmienia się struktura zadłużenia takich przedsiębiorstw.

 

Zadłużenie z tytułu zarówno kredytów, jak i obligacji deweloperów netto sukcesywnie spada od 2012 roku i obecnie wynosi 2,6 mld zł, według raportu DM Navigator dzieje się tak za sprawą rosnącego salda gotówki, które jest utrzymywane po to, by spółki mogły szybko reagować na okazje inwestycyjne, kupując po korzystnej cenie grunty na kolejne inwestycje. Eksperci zaznaczają, że częściowo jest to również rezultat zdeponowania środków finansowych na rachunkach powierniczych.

– Deweloperzy coraz chętniej korzystają z obligacji, które są dla nich wygodniejsze, nie obwarowane tak przez banki, jak kredyt – wyjaśnia Mateusz Mucha. – Mają także możliwość wyemitowania nieco droższych, ale niezabezpieczonych nieruchomością papierów, z której chętnie korzystają.

 

Ostatnie dwa lata dla przedsiębiorstw deweloperskich były bardzo udane. Jak wynika z raportu DM Navigator, korzystne otoczenie rynkowe sprawiło, że w ubiegłym roku o 5,7 proc. wzrosła liczba lokali przekazanych do użytkowania. Poziom sprzedaży w pierwszym kwartale tego roku oraz zwiększenie liczby wydanych pozwoleń na budowę o jedną piątą (20 proc.) to sygnał, że w przyszłym roku wyniki finansowe deweloperów będą przynajmniej tak wysokie jak obecnie.

Mateusz Mucha, wiceprezes zarządu, Navigator Debt Advisory

źródło: newseria.pl

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik