20200131a-SWIAT-SZKLA-HALIO-750x100-V3-PL

 konferencja 2020

wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019

 LiSEC SS Konfig 480x120

  

eurasia glass 480x100

 

 konferencja ICG 1c

Prezentacja targów BAU 2017
Data dodania: 06.10.16

Profil targów BAU
Na powierzchni 185.000 m² targi BAU zaprezentują architekturę, materiały i systemy budowlane dla budownictwa komercyjnego, mieszkaniowego i rozbudowy wnętrz w nowych, jaki i istniejących budynkach.


Powierzchnia wystawiennicza targów BAU jest od wielu lat całkowicie zajęta. Również podczas kolejnej edycji targów BAU w styczniu 2017 roku tereny targowe Messe München zostaną całkowicie wypełnione.


Podczas targów BAU 2017 zaprezentuje się ponownie ponad 2.000 wystawców z ponad 40 krajów. Przewiduje się, że udział zagranicznych wystawców utrzyma się na poziomie 30 procent. Naszym celem od strony odwiedzających jest ponownie utrzymanie liczby odwiedzających na poziomie 250.000 oraz wzrost udziału gości spoza Niemiec.
Targi BAU odbędą się od 16. do 21. stycznia 2017 roku na terenach targowych Messe München. Organizatorem wydarzenia jest Messe München GmbH.


Rozwój liczby wystawców
W ostatnich latach targi BAU wzmocnił przede wszystkim jej międzynarodowy profil. Szczególnie duży popyt na powierzchnię w halach targowych występuje ze strony międzynarodowych firm. W 2015 roku osiągnęliśmy rekordowy wynik z udziałem 637 międzynarodowych przedsiębiorstw. Prawie co trzeci wystawca pochodził spoza Niemiec. Wystawcy targów BAU 2015 pochodzili łącznie z 41 krajów.


Targi BAU od 2005 roku są całkowicie zarezerwowane przez wystawców, a więc popyt jest znacznie większy niż dostępna powierzchnia hal targowych. Z tego względu posiadamy listę firm oczekujących, na której znajduje się aktualnie około 400 przedsiębiorstw. Naturalnie podczas planowania hal targowych robimy wszystko, aby spełnić wszystkie życzenia odnośnie powierzchni oraz sprostać możliwie wszystkim wystawcom, również z zagranicy. Naszym celem jest dalsze zwiększenie udziału międzynarodowych firm.

 

20160933bau1Rozwój liczby odwiedzających
Tak jak w przypadku wystawców, podobnie wygląda rozwój liczby odwiedzających z branży. W 2015 roku po raz pierwszy mogliśmy przekroczyć próg ćwierć miliona osób. Z tego, i to był również nowy rekord, ponad 72.000 odwiedzających pochodziła z zagranicy. Odpowiada to liczbie 29 procent.


Ten znakomity wynik oceniamy jako potwierdzenie na to, jak w obecnym czasie znane są targi BAU, również na arenie międzynarodowej.

 

20160933bau2


Odwiedzający z zagranicy
Tak jak w przypadku wystawców, w rankingu krajów, z których przybyło najwięcej odwiedzających prowadzą: Austria, Włochy i Szwajcaria.


Szczególnie silny wzrost w 2015 roku można było zauważyć przede wszystkim z Chin (+94%), Izraela (+73%), Słowenii (+66%), Turcji (+53%) i Hiszpanii (+45%). To, że targi BAU noszą tytuł „światowe wiodące“, pokazuje wzrost liczby odwiedzających krajów nieeuropejskich. Ponad 12.000 odwiedzających – również rekord – targi BAU przybyło spoza Europy.


Z Azji przybyło o prawie 2.500 odwiedzających więcej niż w 2013 roku. Na szczycie znajdują się Chiny z 2.167 odwiedzającymi. Odnotowaliśmy również wzrost o ponad 1.000 odwiedzających z Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej.

 

20160933bau3


Plan hal
Targi BAU zajmują powierzchniowo wszystkie hale, którymi dysponuje Messe München: 17 hal targowych o łącznej powierzchni 185.000 m².


Hale targowe są podzielone według materiałów budowlanych, grup produktowych i obszarów tematycznych. Niezwykłą zaletą targów BAU jest to, że łączą one wszystkie technologie, produkty i materiały, które zostaną zastosowane podczas planowania oraz budowania. 


To działanie sprawia, iż targi BAU stają się nieodzownym źródłem informacji dla wszystkich, którzy są zaangażowani w planowanie i budowanie: począwszy od inwestorów, przez planistów i architektów, aż po rzemieślników oraz osoby zarządzające budynkami.


Targi BAU są platformą premier. Wystawcy dostosowują rozwój swoich nowości produktowych do cyklu targów BAU. Innowacje produktowe, a w tym okna, drzwi, podłogi lub nowe elementy fasad będą prezentowane po raz pierwszy podczas targów BAU. Również z tego względu na targi BAU do Monachium przybywają co dwa lata odwiedzający ze wszystkich kontynentów.

 

20160933bau6


Wiodące zagadnienia
Na targi BAU 2017 zdefiniowaliśmy cztery wiodące tematy. Wielu wystawców zaoferuje rozwiązania na ich temat, ale zagadnienia tematów wiodących zostaną podjęte również na forach oraz pokazach specjalnych.

 

Inteligentne fasady
Fasady są obecnie wielofunkcyjnymi systemami, które muszą sprostać coraz bardziej złożonym wymaganiom. Muszą być energetycznie zoptymalizowane, wytrzymałe, nadające się do utylizacji. Rozwój technologiczny jest tak różnorodny, jak i ekscytujący – oraz stanowi wyzwanie dla architektów, projektantów branżowych oraz producentów produktów budowlanych.


Projektowanie cyfrowe, budowanie i eksploatowanie
W architekturze przyszłości kryteria są ustalane przez cyfrową technologię budowlaną. Ponadto skomputeryzowana produkcja stwarza ogromny potencjał gospodarczy: od projektu, przez logistykę placu budowy i eksploatację budynków aż po recykling. W tych przypadkach należy rozważyć korzyści oraz zagrożenia cyfrowego łańcucha planowania, budowania i eksploatacji.


Osieciowane domy
Dzięki digitalizacji i osieciowaniu technologii budynków można osiągnąć optymalizacje, pod względem oszczędności energii, zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu. Przy tym połączenie siecią może mieć miejsce nie tylko w jednym budynku, ale również uda się osieciować cyfrowo i inteligentnie różne budowle a nawet dzielnice.


Budownictwo i mieszkanie 2020
Jak będziemy żyć, mieszkać i pracować za pięć, dziesięć, albo za 20 lat? Co zostaje wybudowane dzisiaj, tworzy przestrzeń do mieszkania i pracy na kolejne dziesięciolecia. Większe zapotrzebowanie na pomieszczenia mieszkalne wymaga inteligentnego i szybkiego wdrażania projektów.

 

20160933bau5


Struktura odwiedzających
Skąd pochodzą odwiedzający targów BAU? Oferta obejmująca wiele obszarów rzemiosła przyciąga branżowych odwiedzających ze wszystkich sektorów planowania, projektowania oraz budowania. Największy udział wśród odwiedzających targi BAU nadal stanowi przemysł i roboty budowlane z liczbą 37%.
Silnie reprezentowany na targach jest tradycyjny handel materiałami budowlanymi/inny handel z liczbą 30%.
W ubiegłych latach dynamicznie wzrosła grupa projektantów, architektów i inżynierów budownictwa. Stanowi ona obecnie 26% odwiedzających.
3% odwiedzających targi BAU wywodzi się z obszaru mieszkalnictwa i branży nieruchomości, 4% z zakresu badań i szkolnictwa wyższego.

 

20160933bau4


Udział projektantów w liczbie odwiedzających targi
Targi BAU są dla planistów, architektów i inżynierów budownictwa z całego świata platformą informacji i komunikacji numer 1.
Nie ma na świecie innego wydarzenia, w którym tak licznie reprezentowana byłaby ta grupa odwiedzających.Jak nigdy przedtem na targi BAU 2015 przybyło ponad 65.000 odwiedzających reprezentujących biura architektoniczne i planistyczne.
W 2015 roku po raz piąty z kolei uzyskaliśmy nowy światowy rekord. To ogromne uznanie wśród projektantów i architektów sprawia, iż targi BAU posiadają bezwzględną unikatową pozycję sprzedaży.

 

20160933BAU2015 Forum C2 Future of Building


Forum “ Przyszłość budownictwa”
Podczas forum „Przyszłość budownictwa“ znani projektanci, architekci i inżynierowie budownictwa na przykładach projektów wyjaśnią, jak wygląda budowa i projektowanie przyszłości.
Codziennie poruszone zostaną aktualne zagadnienia, tytułem przykładu chciałbym zwrócić uwagę na następujące:
- smart building materials: chodzi tutaj o integrację różnych materiałów, np. w elewacjach, które mogą reagować adaptacyjnie na różne zewnętrzne wpływy. Poza tym ważnie będą również fasady, które wytwarzają energię.
- BIM: zalety aktywnego, cyfrowego osieciowania wszystkich osób zainteresowanych budową są oczywiste. Dokąd doszliśmy dzisiaj? Co zostało już zrealizowane w Niemczech z narzędziem planowania, jakim jest BMI i gdzie ciągle jeszcze leżą przeszkody i trudności? Właśnie o te zagadnienia chodzi.
- Mieszkać: rośnie zapotrzebowanie na mieszkania w przystępnej cenie. W tym roku w Niemczech powinno zostać wybudowanych do 400.000 mieszkań, a w kolejnych latach poziom ten powinien zostać zachowany. Rozważane zostają pomysły budownictwa szeregowego i modułowego, jak również innowacyjne koncepcje mieszkaniowe, które spełniają wymagania energetyczne.


Udało nam się ponownie pozyskać znanych prelegentów na forum C2, m.in.:
- David Chiepperfield, Londyn
- Christoph Timm, SOM, Nowy Jork
- Kasper Jensen, 3XN, Kopenhaga
- Jean Philippe Vassal, Lacaton&Vassal, Paryż
- Anna Popelka, PPAG architects, Wiedeń
Podczas forum C2 naszymi partnerami będą czasopisma architektoniczne Bauwelt i DBZ, jak również Schüco International.

 

20160933BAU2015 Forum A4 Architect and Industry in Dialogue


Forum “Architekt i przemysł w dialogu”
Również w 2017 roku kontynuujemy sprawdzony szereg wykładów „Architekt i przemysł w dialogu“.


W czasie wszystkich sześciu dni targowych, na forum A4, we współpracy z czasopismem architektonicznym AIT/xia oraz firmą Egger Holzwerkstoffe, pomiędzy architektami i producentami z branży budowlanej nastąpi ekscytująca wymiana poświęcona aktualnym tematom.
Codziennie od godziny 11 do 14 trzech referentów reprezentujących światowe, renomowane biura architektoniczne oraz trzech przedstawicieli przemysłu podejmie dyskusje dotyczącą nowych osiągnięć oraz trendów.


Każdorazowo popołudniami architekci, naukowcy i przedstawiciele przemysłu zaprezentują niektóre zagadnienia z zakresu badań w architekturze. Naszym partnerem jest tutaj DETAIL research, platforma pośrednicza czasopisma architektonicznego DETAIL, która zajmuje się
zagadnieniami rozwoju oraz scenariuszem przyszłości budownictwa.
Tematami forum A4 będą m.in.: inteligentna budowla, system fasad, stan zasobów.


Pokazy specjalne
- Budownictwo 2020: Od wydajności energetycznej po efektywność produktów Nowe budynki, które powstaną w przyszłości w Europie muszą zostać wzniesione jako budynki o niemal zerowym zużyciu energii. Efektywność energetyczna jest dla producentów materiałów i elementów budowlanych istotnym argumentem sprzedaży, tak samo jak np. zdolność do recyklingu, czy koszty amortyzacji. Pokaz specjalny zorganizowany przez Niemieckie Stowarzyszenie d/s Budownictwa Długotrwałego zademonstruje na podstawie produktów rynkowych, jak mogą być zoptymalizowane istotne parametry.
Fraunhofer StadtLabor: Przyszłość naszych miast
Budynki, które są energooszczędne. Fasady, które pozytywnie wpływają na klimat w pomieszczeniu. Miasta, które nie produkują odpadów ani ścieków. Brzmi wizjonersko, jednak jest to już przedmiotem badań i rozwoju. Instytut: 15 Fraunhofer-Institute zaprezentuje aktualny wynik swoich prac.
- Przemiany w budownictwie mieszkaniowym – Budownictwo międzypokoleniowe 4.0
Więcej komfortu na każdym etapie życia. Na żywo doświadczcie Państwo innowacyjnych rozwiązań produktowych skierowanych do gospodarki mieszkaniowej, budynków już istniejących oraz nowych budowli: we wzorcowym domu stworzonym przez GGT Deutsche Gesellschaft für Gerontotechnik®.
- Quality follows Function!
Mieszkanie, szkoła, budynki administracyjne: w zależności od użytkowania budynku, elementy i materiały budowlane muszą sprostać różnym wymogom. Ift Rosenheim w centrum uwagi stawia „jakość budowania zorientowaną na użytkowanie“ i wskazuje cenne zalecenia dotyczące użytkowania oraz impulsy do codziennej praktyki.


Długa Noc Architektury
Absolutną atrakcją jest “Długa Noc Architektury“, którą po raz pierwszy zorganizowaliśmy podczas targów BAU 2011. Odbędzie się ona w 2017 roku ponownie w ramach targów BAU, a mianowicie w piątek, 20. stycznia.


Tym wydarzeniem chcemy zbudować most między targami BAU, a miastem Monachium dla wszystkich obywateli zainteresowanych architekturą. Długa Noc Architektury prowadzi do najpiękniejszych i najważniejszych budowli miasta. To przeżycie w atmosferze nocnego miasta ma szczególny urok.
Od godziny 19:00 do północy będą kursować autobusy między poszczególnymi budowlami. Podróż będzie bezpłatna i w każdej chwili można będzie się dosiąść, jak również wysiąść. Oprócz tego przewidziana została trasa piesza prowadząca przez śródmieście.

Wyłącznie dla wystawców i odwiedzających targi BAU będą zorganizowane wycieczki tematyczne. Każda podróż dedykowana będzie jednemu tematowi reprezentowanemu podczas targów BAU. Wycieczki tematyczne startują na terenach targowych.
Dalsze informacje można znaleźć na stronie: www.lange-nacht-der-architektur.de


The Archi-World Academy
Podczas targów BAU 2011 organizatorzy targów oraz Archi-Europe-Gruppe dali znak do rozpoczęcia największego na świecie konkursu dla studentów architektury: Die Archi-World Academy.


Ten odbywający się co dwa lata konkurs przechodzi do trzeciej rundy. Tegoroczny temat brzmi: „Responsible Future Architecture“. Studenci architektury i młodzi architekci z całego świata zostali zaproszeni do złożenia stosownych projektów.


Zwycięzcy mogą się cieszyć stażem w największych biurach architektonicznych świata. Tym samym kto przekona swoją pracą przykładowo Wolfa D. Prix z Coop Himmelblau, będzie nagrodzony sześciomiesięcznym pobytem w jego biurze w Wiedniu.


Również na targi BAU 2017 dwanaście renomowanych biur architektonicznych z całego świata odda do dyspozycji miejsca praktyk, w tym obok firmy Coop Himmelblau pojawiają się takie znane nazwy jak SBA Architects z Niemiec, Rudy Ricciotti z Francji, czy też Grafton Architects z Irlandii. Szefowie zgłoszonych dwunastu biur architektonicznych stanowić będą jednocześnie jury.


Wręczenie nagród w obecności niektórych wybitnych członków jury nastąpi 18. stycznia 2017 roku na targach BAU.


Termin zgłoszeń do konkursu upływa 30. września 2016 r. Aktualne informacje są dostępne na bieżąco na stronie: www.awacademy.org.


Research + Networking
Katalog online daje szybki podgląd na temat wszystkich wystawców targów BAU. Można ich szybko wyszukać jednym kliknięciem myszki i odnaleźć firmy według nazwy bądź grup produktowych. App: na targi BAU 2017 przygotowana została ponownie specjalna aplikacja. W zasadzie aplikacja odzwierciedla katalog dostępny online i jest uzupełniona treścią programu ramowego. Aplikację będzie można pobrać prawdopodobnie od listopada 2016 roku w App-Store. Aplikacja będzie funkcjonowała na iPhone, iPad lub urządzeniach iPod touch, jak również na smartfonach z systemem operacyjnym Android.


Matchmaking: aby jeszcze przed targami nawiązać kontakt z wystawcami oraz umówić ewentualne spotkania oferujemy narzędzie Matchmaking-Tool, dostępne po raz pierwszy na targach BAU 2017. Narzędzie to będzie dostępne na stronie targów BAU jesienią 2016 roku.
Social Media: targi BAU są oczywiście obecne w mediach społecznościowych. Możecie być Państwo na bieżąco poprzez Facebook, Twitter lub nasz kanał na YouTube. Szczególnie chcielibyśmy polecić Państwu blog poświęcony targom BAU, do którego można uzyskać dostęp przez naszą stronę internetową. Można tutaj znaleźć wszystkie newsy, a obok informacji na temat targów BAU znajdą Państwo również całą masę newsów branżowych i artykułów opiniotwórczych napisanych przez ekspertów.


Accomodation + Ticketing
Zależy nam, aby jak tylko jest to możliwe, ułatwić Państwu planowanie podróży i proces nabycia biletów.


Monachium leży w sercu Europy i można tu dotrzeć wszystkimi środkami komunikacji, zarówno samochodem, koleją lub samolotem.


Lotnisko w Monachium jest drugim co do wielkości lotniskiem w Niemczech. Co 30 minut z lotniska na tereny targowe kursować będzie autobus wahadłowy. Bilet w obie strony kosztuje 13,50 euro.


Strona internetowa targów BAU będzie również pomocna w znalezieniu odpowiedniego zakwaterowania. Znajdzie się tam duży wybór kwater wszelkiego rodzaju – począwszy od kwatery prywatnej po luksusowy hotel. Rezerwacji tych kwater można również dokonać online. Nasze spółki-córki i przedstawicielstwa zagraniczne udzielają pomocy przy uzyskaniu wizy i organizacji podróży grupowych. Odpowiednie adresy kontaktowe można znaleźć również na stronie: www.bau-muenchen.com.


Bilety wstępu na targi BAU 2017 najprościej można nabyć online. Kto zarejestruje się online, może sam wydrukować wejściówkę. Oszczędza to czas oczekiwania na targach oraz jest korzystniejsze cenowo.


Messe München w liczbach
Messe München International (MMI) zrzeszające około 40 targów specjalistycznych dóbr inwestycyjnych i konsumpcyjnych oraz nowych technologii i osiągające łączny obrót w wysokości 300 milionów euro należą do wiodących spółek targowych świata.


Ponad 30.000 wystawców i blisko dwa miliony odwiedzających uczestniczy corocznie w wydarzeniach organizowanych na terenach targowych w Monachium.


Ponadto Messe München organizuje specjalistyczne targi w Azji, Rosji, Azji Środkowej, Ameryce Południowej i Afryce Południowej.


Dzięki sześciu spółkom-córkom w Europie i Azji oraz ponad 60 przedstawicielstwom zagranicznym obsługującym ponad 100 państw dysponujemy światową siecią.


Wspólnie ze spółkami targowymi z Dusseldorfu i Hanoweru, Messe München utrzymuje własne tereny targowe w Szanghaju – Shanghai New International Expo Center (SNIEC), które zostały otwarte w 2001 roku.


Sektor budowlany targów Messe München
Spółka Messe München posiada wieloletnie doświadczenie ze specjalistycznymi targami w sektorze budowlanym.

Do wiodących specjalistycznych targów, które są organizowane w Monachium w tym zakresie należą, obok BAU, bauma – największe na świecie targi maszyn budowlanych, jak również EXPO REAL – targi inwestycyjne i nieruchomości komercyjnych.


Te trzy imprezy targowe przedstawiają cały łańcuch procesów projektowania oraz budowy, począwszy od inwestycji, przez planowanie i realizację aż po konserwację budynków. Na targi bauma, które z powierzchnią wystawienniczą 600.000 metrów kwadratowych stanowią największe targi świata, przybyło w kwietniu tego roku blisko 580.000 odwiedzających z całego świata.


Dwie nowe hale na targi BAU 2019
Jednym z naszych największych wyzwań przy różnych wiodących targach jest fakt, że powierzchnia hal targowych jest całkowicie zarezerwowana.


Dlatego w przypadku dużych firm możemy jedynie częściowo spełnić życzenia dotyczące powierzchni, nowe zapytania musimy po części skierować na listę firm oczekujących. Same targi BAU posiadają aktualnie listę oczekujących, przekraczającą 400 firm.

 
Nie możemy i nie chcemy pozwolić sobie na dłuższą metę na taki układ. Aby te ograniczone zdolności nie wzrosły bardziej i abyśmy mogli w przyszłości ponownie spełnić wszystkie życzenia wystawców, budujemy obecnie dwie kolejne hale, hale C5 i C6.


Budowa tych hal zajmie dwa lata. Od 2018 roku będziemy dysponowali w halach powierzchnią 200.000 metrów kwadratowych, to jest 20.000 metrów kwadratowych więcej niż dotychczas. Dzięki temu otwierają się perspektywy dla targów BAU i ich wystawców. Na targi BAU 2019 będziemy mogli prawdopodobnie zaoferować powierzchnię firmom, które obecna znajdują się na liście firm rezerwowych.

 

Mirko Arend, komisarz targów BAU 2017

 

bau 2016