Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 01 okladka

Świat Szkła 01/2021

User Menu

 

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 pl 480x100 AW Banner 201208

Fasada w stylu high-tech – laboratorium Grupy Otto Fuchs
Data dodania: 24.10.16

Wysoką funkcjonalność budynku laboratorium firmy Otto Fuchs KG w Meinerzhagen sygnalizują zaawansowane technologie fasadowe z zastosowaniem fotowoltaiki zintegrowanej z fasadą budynku (BIPV). Całościowych rozwiązań powłoki budynku dostarczyła firma Schüco.


Przedsiębiorstwo Otto Fuchs KG stosuje najnowocześniejsze technologie materiałowe bazujące na wykorzystaniu stopów metali. Jej działalność dzieli się na technologie lotnicze, kosmiczne, samochodowe i transportowe, budowlane, a także przemysłowe.

 

 

 20161022schueco otto fuchs bipv 02

Budynek laboratorium Otto Fuchs KG ma modułową strukturę, którą można rozbudować wertykalnie lub horyzontalnie; Fot. Schüco

 

 

Z myślą o dalszym rozwoju tych obszarów powstała jedna Grupa Otto Fuchs, produkująca tuż obok legendarnej „Fuchs felge”, luksusowe części i komponenty do samolotów, samochodów, maszyn, a także profile i kompletne systemy do produkcji okien, drzwi oraz powłok budynków.

 

Poszczególne zastosowania wywołały wewnątrz grupy potrzebę rozwijania technologii metalurgicznych oraz technologii uszlachetniania powierzchni. Dzięki nowemu budynkowi laboratorium w Meinerzhagen wewnętrzne badania, rozwój i testowanie materiałów odbywają się w obiekcie, który odpowiada rosnącym wymaganiom inwestora pod względem układu przestrzennego, elastyczności i możliwości rozbudowy.

 


Forma odpowiada funkcji
Koncepcja przestrzenna budynku została opracowana w ścisłej kooperacji firmy Otto Fuchs z biurem architektonicznym OttenArchitekten. Punktem wyjścia do jej przygotowania był zamierzony sposób użytkowania obiektu, jak również wymogi logistyczne konieczne do zachowania procedur laboratoryjnych. Z tego powodu architektura budynku była projektowana „z wewnątrz na zewnątrz”, w oparciu o wymogi funkcjonalne.

 

 

 20161022schueco otto fuchs bipv 04

Wielkoformatowe, dwuskrzydłowe drzwi Schüco ADS 75.SI umożliwiają bezproblemowe dostawy; Fot. Schüco

 

 

Strefy testowania różnych materiałów, laboratoria, pracownie, magazyny, obszary dostaw i pokoje szkoleniowe zostały zintegrowane w ramach „rastrowych” konstrukcji o wymiarach 5,1 m x 9/9/8 m z pomieszczeniami o wysokościach nawet do 3,75 m i 4,25 m. Biura i pokoje laboratoryjne mogą być lokowane w dowolnym miejscu w ramach struktury tworzącej rodzaj siatki. Dużą zaletą takiej konstrukcji jest fakt, że można ją w dalszym czasie rozbudować horyzontalnie lub o dwa dodatkowe piętra wzwyż.


Fasada wysokiej technologii
Pod względem formy budynek laboratorium przyjął kształt prostego sześcianu o konstrukcji szkieletowej. Imponujący wygląd architektoniczny nadaje mu fasada, w którą wkomponowano termoizolowane okna aluminiowe oraz drzwi z serii Schüco AWS 75.SI i ADS 75.SI, zlicowane z elewacją moduły fotowoltaiczne, a także ukryte żaluzje przeciwsłoneczne Schüco CTB.

 

 

 

20161022schueco otto fuchs bipv 03

Moduły fotowoltaiczne o grubości 12 mm zostały zlicowane z fasadą Schüco ERC 50; Fot. Schüco

 

Jasne strefy okalające okna i szarości aluminiowych elementów kontrastują z ciemnymi ogniwami fotowoltaicznymi, dzięki czemu elewacja posiada żywy charakter. Kombinacja dwóch systemów fasadowych, modułów fotowoltaicznych i osłon przeciwsłonecznych sprawiła, że projekt był dużym wyzwaniem dla wykonawców. Fasada słupowo-ryglowa Schüco FWS 50+.SI była w większości składana poza placem budowy, w tym procesie zmontowano również niektóre elementy nieizolowanej fasady Schüco ERC 50. Podkonstrukcję fasady ERC 50 i elementy izolacji były montowane dopiero na placu budowy. Ostatnim etapem realizacji powłoki budynku był montaż modułów fotowoltaicznych i aluminiowych mikrolamel Schüco CTB.

 

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdziecie Państwo na stronie: www.schueco.pl

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik