Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 06 okladka

Świat Szkła 06/2020

User Menu

 

Swiat Szkla Skyscraper 08-2020 final

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Boom na krajowym rynku nieruchomości mieszkaniowych. Tak dobrze nie było od wielu lat
Data dodania: 01.12.16

 Na pierwotnym rynku sprzedaży mieszkań trwa nienotowane od wielu lat ożywienie. We wrześniu w samej tylko Warszawie znaleźli się nabywcy na 2,5 tys. lokali, przy czym w większości było to nieruchomości jeszcze nie zbudowane. Największym powodzeniem cieszą się nieduże, 2–3-pokojowe mieszkania. Przybywa osób kupujących za gotówkę.

 

 

 

– Od połowy 2013 roku obserwujemy na rynku nieruchomości bardzo duże sprzedaże, wraz z upływem czasu coraz więcej jest klientów gotówkowych – informuje agencję informacyjną Newseria Biznes Tomasz Kołodziejczyk z firmy redNet Property Group. – Już teraz mamy inwestycje, gdzie co najmniej połowa klientów w 100 proc. płaci gotówką, nie posiłkując się kredytem.

 

Ten popyt nie ma jednak przełożenia na rosnące ceny. Jak wynika z comiesięcznego raportu bankier.pl i otodom.pl, w tradycyjnie najdroższej Warszawie (największy rynek nieruchomości w Polsce) ich dynamika nie przekroczyła kilku proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Przeciętna cena nowego, średniej wielkości (od 38 do 60 mkw.) mieszkania w stolicy wyniosła 7,7 tys. zł za mkw.

– Wrzesień br. był rekordowy na polskim rynku deweloperskim – zauważa Tomasz Kołodziejczyk. – W samej tylko Warszawie sprzedano 2,5 tys. mieszkań, przy czym w większości były to dziury w ziemi, gdyż gotowych inwestycji jest wciąż mało. Popyt w tym momencie cały czas rośnie i będzie na pewno się zwiększał jeszcze w przyszłym roku.

 

Niewiele niższy niż w stolicy próg cenowy odnotowano we wrześniu w Krakowie, gdzie średniej wielkości lokale wyceniano na 6,6 tys. zł za mkw. Stawki wyższe niż 6 tys. zł za mkw. proponowano także w Poznaniu (6,4 tys. zł) i Gdańsku (6,09 tys. zł). Niewiele tańsze były lokale we Wrocławiu, gdzie średnia cena mkw. na rynku pierwotnym wyniosła 5,9 tys. zł.

– Klienci poszukują przede wszystkim mieszkań niedużych, dwu- i trzypokojowych – komentuje Tomasz Kołodziejczyk. – Dla klienta na obecnym rynku ważne jest to, żeby cena mieszkania była przystępna, to znaczy nie przekraczała 500 tys. zł. Obserwujemy, że droższe lokale wolniej znajdują nabywców.

 

Zdaniem Tomasza Kołodziejczyka deweloperzy chętnie rozpoczynają obecnie nowe inwestycje wielolokalowe, natomiast największym problemem jest znalezienie dla nich działki, na której można rozpocząć budowę. Rozpoczęcie procesu deweloperskiego wydłuża się więc głównie z powodu braku wolnych gruntów.

– Gdyby realizowano wszystkie plany, nowych realizacji byłoby zapewne około dwa razy więcej – ocenia Tomasz Kołodziejczyk – W innych miastach, takich jak Kraków, Wrocław, Poznań czy Trójmiasto, również jest boom, także obserwujemy rekordy sprzedaży. Jeden z krakowskich deweloperów sprzedał w zeszłym roku w pojedynczym projekcie ponad 1,2 tys. mieszkań.

 

Tomasz Kołodziejczyk, redNet Property Group

źródło: newsaeria.pl

 

 

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik