Czytaj także -

Aktualne wydanie

2023 01 okladka1

Świat Szkła 1/2023

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

Nowa dominanta Warszawy otrzymała nagrodę MIPIM Awards 2017
Data dodania: 10.04.17

Projekt Warsaw Spire otrzymał główną nagrodę w prestiżowym konkursie MIPIM Awards 2017, którego laureatów ogłoszono podczas międzynarodowych targów nieruchomości i inwestycji MIPIM we francuskim Cannes. Projekt zwyciężył w kategorii Best Office & Business Development, zostawiając w tyle znakomitych konkurentów z Londynu, Rzymu i Shenzhen. MIPIM Awards to odbywający się co roku konkurs na najlepsze światowe projekty w kategoriach takich, jak projekty mieszkalne, remonty, hotele, obiekty administracyjne i ośrodki turystyczne, obiekty zielone, czy budynek przyszłości.

 

20170411agc 9732 

 

Warsaw Spire to wyjątkowy kompleks obiektów administracyjnych, które zbudowała w Warszawie belgijska firma developerska Ghelamco. 49-piętrowy obiekt stał się symbolem rozwijającej się gospodarki. Składa się z wieży głównej o wysokości 180 m z hiperboliczną szklaną fasadą i dwóch bocznych obiektów o wysokości 55 metrów. Na dachu głównej wieży zamontowano dwie ozdobne 40-metrowe kolumny, które zwiększają wysokość obiektu do 220 metrów, dzięki czemu nowa wieża stała się drugim pod względem wysokości obiektem nie tylko w Warszawie, ale również w całej Polsce.

 

 

Dynamiczną architekturę głównego wysokościowca tworzą dwie przeszklone „skorupy”, które rozszerzają się w kierunku nieba, przez co obiekt zyskuje na lekkości. Kształt spirali sprawia, że wieża jest jeszcze smuklejsza. Pionowe szklane fasady tworzą również ciekawy kontrast z tradycyjne przeszklonymi poziomymi piętrami, położonymi wewnątrz wieży.


Szklana fasada, skonstruowana z użyciem szkła niskożelazowego ma wysoką przepuszczalność światła i jest bardzo neutralna. Termoizolacyjne szyby z powłoką z ochroną przeciwsłoneczną Stopray Vision-50 a, a także poddana obróbce termicznej wersja Vision-50T zapewniają komfort termiczny użytkownikom i obniżają zużycie energii na ogrzewanie i klimatyzację.Budowa największego kompleksu biurowego w stolicy, którego inwestorem jest belgijski developer Ghelamco, trwała trzy lata. Zespół architektów Jaspers-Eyers chciał zaprojektować budynek, który nie tylko nie pozbawi Warszawy przestrzeni publicznej, ale przeciwnie - stworzy nową przestrzeń. Zaproponowali rozwiązanie urbanistyczne w postaci wysokiej, wysmukłej wieży głównej z dwoma towarzyszącymi mniejszymi obiektami, co pozwoliło stworzyć przestrzeń pod publiczny park, zapewniający azyl w pędzie miejskiego życia i miejsce na odpoczynek i relaks.

 

Nowa dominanta kryje w sobie 81 607 metrów kwadratowych powierzchni biurowych. Wraz z dwoma niższymi obiektami ma całkowitą powierzchnię 196 243 m2. Na gości czeka tu mnóstwo restauracji, kawiarni, sklepów i lokali usługowych. Nowoczesny pasaż to również idealne miejsce na wystawy, koncerty i inne imprezy otwarte dla warszawiaków. Kompleks jest dowodem na ekologiczne podejście firmy Ghelamco, ponieważ został zaprojektowany i zrealizowany zgodnie z wymogami ekologicznego certyfikatu BREEAM.

 

20170411agc 9732

 

Projekt: Warsaw Spire
Architekt: Jaspers Eyers & Partners studio
Lokalizacja: Warszawa, Polska
Developer: Ghelamco Group
Dostawca komponentów szklanych: AGC Opatów
Powierzchnia szkła na fasadzie: 40 tys. m2
Zastosowane szyby: Stopray Vision-50 on Clearvision, Stopray Vision-50T
Wysokość budynków:
budynek główny – 220 m, 49 poziomów
(budynki boczne – 58 m, 15 poziomów)
Użytkowa powierzchnia biurowa: 100 tys. m2
Certyfikat: BREEAM Excellent
Inne wyróżnienia: EuropaProperty
CEE Investment & Green Building Awards,
w kategorii „Green building of the Future”

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec 

Czytaj także