Czytaj także -

Aktualne wydanie

2022 05 okladka1

Świat Szkła 5/2022

User Menu

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-003a

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Złodzieje nie mają wakacji. Jak zabezpieczyć dom podczas urlopu?
Data dodania: 14.06.17

Wielkimi krokami zbliża się długo wyczekiwane lato. Zanim wyjedziemy na urlop, by czerpać z uroków słonecznej pogody, warto dokładnie przyjrzeć się zabezpieczeniom naszego domu. Marka PORTA DRZWI – partner programu Dom Bezpieczny* – radzi, jak zminimalizować ryzyko włamania do mieszkania.

 

W 2016 roku stwierdzono ponad 77 tys. przypadków kradzieży z włamaniem – wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji. Okres wakacji jest pod tym względem szczególnie niebezpieczny – pozostawione bez opieki mieszkania i domy stanowią idealny cel dla złodziei. Zanim spakujemy walizki, warto zabezpieczyć nasz dom przed włamywaczami, którzy – jak powszechnie wiadomo – nie mają wakacji. Jak to zrobić? Wystarczy zastosować się do poniższych kilku porad.

 

20170611porta SteelSafeRC3 E1 farbaAntracyt szyldSafe pochwytProsty arn Porta RN

 

Weź sąsiada na słówko

Pomimo że sąsiedzi często kojarzą się nam ze złem koniecznym, warto pozbyć się uprzedzeń i bliżej ich poznać. Według badania społecznego „Otwartość Polaków”* zdecydowana większość Polaków (64%) jest otwarta na poznawanie sąsiadów, a dla 57% ankietowanych ważne jest, aby budować z nimi relacje. Przyjaźń z sąsiadem może nie tylko poszerzyć krąg naszych znajomych, ale także poprawić bezpieczeństwo naszego mieszkania lub domu.

 

Sąsiedzi mogą zwrócić uwagę, czy po posesji nie krążą obce osoby, a mieszkaniem nie zainteresował się nieznajomy. Nie powinniśmy wyjeżdżać na wakacje po cichu – dzień przed wyjazdem warto porozmawiać z naszymi sąsiadami. Przekazać im na jak długo wyjeżdżamy, dać swój numer telefonu, a także zwrócić się z prośbą o opiekę nad naszym domem. Nie zapominajmy poprosić naszego sąsiada o zabranie ulotek z naszej wycieraczki czy klamki do drzwi. Zalegające przed mieszkaniem ulotki są tylko potwierdzeniem, że gospodarzy nie ma w domu. Mieszkańcy odosobnionych domów powinni zabezpieczyć się jeszcze dokładniej i powierzyć swoje domostwo pod opiekę firmy ochroniarskiej.

 

20170611porta PortaExtremeRC3 PS GladstoneDabPiaskowy klamkaSafeszyld arn Porta

 

 

Zamknąłeś drzwi i okna? To może być za mało

Przed opuszczeniem mieszkania warto sprawdzić, czy na pewno zamknęliśmy wszystkie okna i drzwi wejściowe. Nawet otwarty niewielki lufcik może znacząco ułatwić pracę złodziejom! To samo dotyczy drzwi – w pośpiechu, stresie przed długą podróżą łatwo zapomnieć o ich zamknięciu. Niestety nawet szczelnie zamknięte drzwi mogą zostać sforsowane przez włamywacza. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasze drzwi będą dobrą zaporą przeciw złodziejom, warto poddać weryfikacji sprawność zastosowanych w nich rozwiązań antywłamaniowych – czasem konieczna jest wymiana wkładki do zamków lub całego zamka.

 

W niektórych sytuacjach należy pójść o krok dalej i zainwestować w nowe drzwi antywłamaniowe – wewnętrzne wejściowe do mieszkań lub zewnętrzne do domów. Ważne, aby przy zakupie drzwi antywłamaniowych zwrócić uwagę na ich wyposażenie – bolce, haki antywyważeniowe, wzmocnione zawiasy czy wielobolcowe zamki listwowe. Zastosowane w drzwiach rozwiązania powinny gwarantować określoną wytrzymałość.

 

W przypadku włamania klasę antywłamaniowości potwierdza aprobata techniczna – wysoką klasę antywłamaniowości RC3 posiadają na przykład kolekcje drzwi do mieszkania GRANIT i EXTREME od firmy PORTA. Drzwi te nie tylko są odporne na włamania, ale dodatkowo zapewniają izolacyjność akustyczną i ognioodporność. Z kolei wyposażenie domu w wysokiej klasy antywłamaniowe drzwi zewnętrzne może przynieść dodatkowe korzyści – zminimalizować utratę ciepła. Kolekcja Steel SAFE od PORTA DRZWI posiada niezwykle skuteczne zabezpieczenia antywłamaniowe, a przy tym konstrukcję chroniącą dom przed utratą ciepła – współczynnik przenikalności cieplnej dla modelu Steel SAFE RC3 z ościeżnicą stalową Thermo wynosi Ud = 1,2 W/m2k.


Drzwi antywłamaniowe mogą chronić nie tylko przed złodziejami, ale również zapewniać ochronę przed hałasem i ogniem – na zdjęciu kolekcja EXTREME RC3 od PORTA DRZWI.

 

Zabezpiecz rodzinne skarby

Najbardziej narażone na kradzież są przedmioty niewielkie o dużej wartości, czyli biżuteria, gotówka oraz mały sprzęt RTV. Jeśli jesteśmy właścicielem licznych cennych błyskotek –lepiej ich nie przechowywać w szufladzie. Dobrą ochronę zapewni im profesjonalny sejf, którego złodzieje nie będą w stanie wynieść poza drzwi naszego mieszkania. Warto zadbać również o mały sprzęt RTV jak na przykład laptopy – nie posiadając sejfu, komputery przenośne ciężko będzie schować tak, żeby nie znalazł ich doświadczony włamywacz. Zabezpieczmy się na wypadek włamania – najważniejsze pliki, pamiątkowe zdjęcia nie przechowujmy tylko w pamięci komputera, ale również na dyskach zewnętrznych czy w chmurze. Nie trzymajmy również pieniędzy w domu – na koncie bankowym z pewnością będą o wiele bezpieczniejsze.

 


Drzwi zewnętrzne mogą również skutecznie chronić dom przed utratą ciepła – na zdjęciu kolekcja Steel SAFE RC3 od PORTA DRZWI.

Dom Bezpieczny* to koalicja stowarzyszeń i związków, mediów, instytutów badawczych, firm oraz ludzi, którym przyświeca idea wzrostu poczucia bezpieczeństwa w społeczeństwie. Przez swoje indywidualne działania, poprzez własne kontakty i kanały komunikacji wspólnie promują zagadnienia kwestii bezpieczeństwa, ale i konkretne, skuteczne rozwiązania przeciwwłamaniowe.

O tym, jakie są skuteczne sposoby na zabezpieczenie własnego domu czy mieszkania przed włamywaczem rozmawiali 6 czerwca br. eksperci programu Dom Bezpieczny podczas konferencji prasowej „Mądry Polak przed szkodą”. Relację z wydarzenia można obejrzeć w serwisie YouTube.

 

Więcej informacji o programie znajduje się na stronie internetowej oraz profilu na Facebooku.

 


O badaniu „Otwartość Polaków”*
Badanie „Otwartość Polaków” przeprowadzone przez firmę NEUROHM Polska pod mecenatem marki PORTA DRZWI zostało wykonane w Polsce na grupie 1201 respondentów. Grupa ankietowanych była zróżnicowana ze względu na płeć (kobiety stanowiły 51,5%, mężczyźni 48,5%) wiek, zamieszkanie oraz wykształcenie. Badanie zostało przeprowadzone internetową metodą BIOCODE™, która opiera się na pomiarze czasów reakcji.

Technologia ta polega na indywidualnym pomiarze czasu reakcji respondenta. Im szybsza odpowiedź „tak” lub „nie”, tym większa pewność postawy. Odpowiedzi deklarowane są często wynikiem mody, oczekiwań społecznych bądź chęci ukrycia prawdziwych przekonań. Metoda BIOCODE™ pokazuje rzeczywiste poglądy badanych, dzięki czemu uzyskujemy informacje o emocjonalnej pewności postaw respondentów, a te lepiej tłumaczą późniejsze ludzkie zachowania. 

Na co jeszcze otwarci są Polacy, a co budzi u nich sprzeczne postawy? O tym więcej w raporcie „Otwartość Polaków” oraz na stronie www.otworzsiena.pl.

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec 

Czytaj także