Aktualne wydanie

2020 04 okladka

Świat Szkła 04/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 20200212a-SWIAT-SZKLA-HALIO-160X600-V3

  

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Kiedy mamy nie ma w domu…
Data dodania: 19.06.17

Okres wakacyjny to kłopotliwy czas dla rodziców, którzy nie mają możliwości zorganizowania opieki dla swoich pociech. Zdarza się, że dziecko musi zostać samo nawet na kilka godzin. Jak zapewnić maluchowi komfort i bezpieczeństwo, kiedy rodziców nie ma w domu? Istnieje wiele technologicznych rozwiązań, które mogą w tym pomóc.

 

20170622gu Czytnik linii papilarnych otwiera drzwi bez klucza fot. Gretsch-Unitas

 

Polskie prawo nie określa jednoznacznie, od którego roku życia rodzic może zostawić dziecko w domu bez opieki. Kodeks wykroczeń mówi jedynie o tym, że karalne jest narażenie małoletniego do lat 7 na niebezpieczeństwo. Również eksperci nie mówią jednoznacznie, kiedy możemy swobodnie zostawić dziecko samo. Zalecają jednak, żeby nie pozostawiać bez opieki maluchów poniżej 10 roku życia. Zanim rodzic zdecyduje się na ten duży krok, powinien z dzieckiem porozmawiać, wytłumaczyć jak długo zostanie samo i z kim ma się kontaktować w razie niebezpieczeństwa. Warto wcześniej przećwiczyć krótkie wyjścia i sprawdzić reakcje dziecka. Kiedy będziemy już pewni, że nasza pociecha poradzi sobie sama przez dłuższy czas, zwróćmy uwagę na jej bezpieczeństwo w domu.

 

Bezpieczny dom to podstawa
Dom to dla dziecka przede wszystkim miejsce zabawy. Maluchy nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, a niektóre domowe zakamarki i urządzenia są bardzo kuszące. Na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań, które zabezpieczają dzieciaki przed skutkami ryzykownej zabawy. Istnieją np. specjalne zaślepki do gniazdek elektrycznych. Można zaopatrzyć się też w blokady do piekarnika oraz szafek i szuflad z niebezpiecznymi przedmiotami (nożami, szkłem, środkami czystości itp.). Dobrze jest zwrócić również uwagę na okna i drzwi. – Warto pomyśleć o zastosowaniu blokad rozwarcia w oknach. Dzięki nim dziecko będzie mogło uchylić okno, ale nie będzie miało możliwości w pełni go otworzyć. Podobnie działają ograniczniki zamknięcia. Okno zostanie otwarte, a dziecko nie będzie narażone na nagłe zamknięcie się skrzydła – mówi Tomasz Bartol z firmy GU Polska, producenta z branży techniki okiennej i drzwiowej.

 

20170622gu Dziecko samo w domu fot2.123rf

 


Nie otwieraj nikomu!
To zdanie słyszał zapewne każdy z nas. Epoka dzieci z kluczami na szyi już się skończyła, a nowoczesne technologie pozwalają na kontrolę na odległość. Co ciekawe, istnieją rozwiązania, dzięki którym dziecko nie będzie musiało używać klucza, żeby otworzyć drzwi – W nowoczesnych domach drzwiami i oknami można sterować zdalnie, najczęściej za pomocą telefonu. Dzięki specjalnym systemom mamy możliwość otwarcia drzwi z dowolnego miejsca na świecie, w którym jest dostęp do Internetu. Na bieżąco możemy też sprawdzać czy drzwi nie są przypadkiem otwarte – tłumaczy Tomasz Bartol z firmy GU Polska . Takie inteligentne rozwiązania mogą okazać się zbawienne, gdy zostawiamy dziecko same. Warto pomyśleć również o specjalnych systemach pozwalających na otwieranie drzwi wejściowych za pomocą czytnika linii papilarnych. Dzięki temu nie musimy obawiać się, że dziecko zgubi klucz lub zostanie okradzione. Nowoczesne technologie mogą okazać się więc bardzo funkcjonalne, a rodzicom zapewnić większy spokój w czasie, kiedy dziecko jest w domu samo.

 

20170622gu Dziecko samo w domu fot.123rf

 

Bezpieczne dziecko, spokojny rodzic
Decyzje dotyczące samodzielności dziecka są niezwykle trudne dla każdego rodzica. Aby milowe kroki w rodzicielstwie były łatwiejsze, warto zwrócić uwagę na rozwiązania, które proponuje rynek. Czasami niepozorne rzeczy potrafią bardzo ułatwić życie. Technologiczne nowości sprawiają, że możemy czuć się bezpieczniej, nie należy jednak zapominać, że to rozsądek, którego uczy się dziecko każdego dnia jest podstawą.