Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 04 okladka

Świat Szkła 04/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 20200212a-SWIAT-SZKLA-HALIO-160X600-V3

  

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Stolarka szyta na miarę – dobieramy typ okna dachowego do wymagającego pomieszczenia
Data dodania: 23.08.17

Wybór stolarki okiennej to jedna z najważniejszych decyzji podczas remontu czy budowy własnego M. Od jej jakości zależy bowiem nie tylko gwarancja komfortu termicznego czy niższych rachunków za ogrzewanie, ale brak awaryjności podczas wieloletniej eksploatacji w konkretnych warunkach użytkowych, spójność kompozycyjna całego pomieszczenia oraz jego funkcjonalność. Dziś podpowiadamy, jak dobrać okna do czterech najbardziej kłopotliwych pomieszczeń na wymarzonym poddaszu.

 

20170808okno do dachu plaskiego pgx okpol 1

 

Wilgoć? Żaden kłopot!

Kuchnia, łazienka czy domowe SPA to miejsca szczególnie narażone na działanie wszechobecnej wody i nagłych różnic temperatur. Przygotowywanie gorących posiłków, ciepła kąpiel po długim, męczącym dniu, chwila relaksu w odprężającej saunie – wilgoć i skraplająca się para wodna towarzyszą każdemu z tych pomieszczeń, a stróżki wody wędrujące po szybie są tu w zasadzie standardem.

 

20170808okno elektryczne okpol

 

Planując stolarkę okienną do tak newralgicznego pomieszczenia, należy postawić na rozwiązania do zadań specjalnych, które doskonale poradzą sobie z penetrującą wilgocią, tak, by okno przez wiele lat wzmożonej eksploatacji zachowało swoje właściwości – zarówno techniczne, jak i te związane z wymiarem estetycznym. – Wybierając okna do łazienki, kuchni czy domowej sauny, postawmy na okna z PVC wyposażone w odporne na wilgoć profile wielokomorowe, o bardzo dobrych parametrach termoizolacyjnych.

 

20170808okno okpol mozliwosci aranzacyjne dachu plaskiego 2  1

 

Tego typu okien nie trzeba specjalnie pielęgnować, a do tego charakteryzują się ponadprzeciętną trwałością, co sprawia, że po zamontowaniu są właściwie bezobsługowe i nie wymagają żadnej dodatkowej konserwacji. Nie absorbują wilgoci, są odporne na czynniki atmosferyczne, chemiczne i biologiczne, a także łatwe w utrzymaniu czystości. Wybierając PVC mamy gwarancję, że mimo upływu czasu woda nie spowoduje uszkodzenia materiału i nie zmieni właściwości okna w efekcie pochłaniania nadmiernej ilości wilgoci – jak to ma miejsce w przypadku okien drewnianych – podkreśla Marcin Demski, ekspert firmy Okpol.

 

20170808okno pvc igo e2 do pomieszczen wilgotnych okpol 1

 

Niewielkie poddasze, duże potrzeby

Projektując poddasze liczy się każdy centymetr powierzchni użytkowej – zwłaszcza, jeśli przestrzeń ograniczona jest wszechobecnymi skosami, które zwykle stanowią niemałą przeszkodę aranżacyjną. W tym wypadku należy postawić na funkcjonalność i inteligentne rozwiązania, które pozwolą cieszyć się wpadającym do wnętrza światłem i świeżym powietrzem, równocześnie nie przeszkadzając w codziennym użytkowaniu wnętrza. Wszak okno w żadnym wypadku nie może „wchodzić nam na głowę”! Okna uchylno-przesuwne to innowacyjna propozycja firmy Okpol, zakładająca dwie osobne funkcje otwierania skrzydła.

 

20170808okno uchylno przesuwne igk okpol

 

Funkcja uchylna umożliwia płynną regulację skrzydła w zakresie 0-30° oraz otwieranie do poziomu 60°. W efekcie, okno w żadnym momencie nie zajmuje przestrzeni wewnątrz pomieszczenia, co dla użytkownika oznacza pełną swobodę ruchu oraz komfort dopasowania stolarki nawet do niedużego poddasza. Funkcja przesuwna pozwala z kolei na łatwe obrócenie zewnętrznej szyby w stronę pomieszczenia, co ułatwia jej dokładne umycie. Niewielkie poddasza doskonale uzupełnią również okna wysokoosiowe. W stolarce tego typu zawias umieszczony jest na wysokości 3/4 skrzydła, co umożliwia wyjątkowo funkcjonalne, a także bezpieczne korzystanie z całej konstrukcji, bez strachu o bolesne spotkanie ze skrzydłem okna.

 

20170808okno uchylno przesuwne igk okpol 2

 

Nie trzeba stawać na palcach

Funkcjonalna aranżacja wysokiego poddasza często stanowi nie lada wyzwanie. Umieszczone wysoko okna dachowe przepięknie doświetlają pomieszczenie, podkreślając jego przestronność i klimat, a z drugiej strony, ich codzienne użytkowanie może być już uciążliwe – zwłaszcza jeśli nie dysponujemy koszykarskim wzrostem. Wietrzenie, regulacja ilości wpadającego światła czy świeżego powietrza mogą stać się kłopotliwe – trudno za każdym razem przynosić drabinę, korzystać ze specjalnego podestu czy przenośnych schodów, gdy chce się uchylić okno. A są sytuacje, kiedy czas jest kluczowy – nagła letnia burza czy wiosenny deszcz i otwarte okno dachowe, umieszczone poza naszym zasięgiem, to nie jest dobre połączenie.

 

20170808okno uchylno przesuwne isk okpol 1

 

A gdyby tak można było sterować stolarką okienną za pomocą jednego guzika?

Idealnym rozwiązaniem do wysokich pomieszczeń są elektryczne okna dachowe. Za pomocą ściennego włącznika możemy zamknąć lub otworzyć okno czy wybrać dowolny kąt jego uchylenia. Oknem można sterować również za pomocą pilota – nawet nie wstając z kanapy. - Dodatkowo, okno dachowe ISC1 E2 zostało wyposażone w czujnik deszczu, dzięki któremu skrzydło okna zamknie się automatycznie podczas silnego wiatru i opadów. Nasze okna elektryczne doskonale wpisują się w niezwykle popularny trend budownictwa inteligentnego – z łatwością połączymy je z nowoczesnymi systemami sterowania domem – poleca Marcin Demski, ekspert firmy Okpol.

 

20170808okna dachowe okpol aranzacje poddasza 3

 

Więcej słońca!

Są poddasza, które ze względu na pełnioną funkcję wymagają maksymalnego wykorzystania naturalnego, dziennego światła. Gabinet, pokój dziecięcych zabaw czy domowa pracowania powinny być doskonale doświetlone, a wybór i rozmieszczenie okien – dobrze przemyślany. Jeżeli chcemy uzyskać bardzo jasne wnętrza, zdecydujmy się na stworzenie „świetlnej ściany”.

 

W tym przypadku zależność jest prosta - im większe przeszklenie, tym więcej światła, jednak montaż odpowiedniej stolarki będzie podyktowany konstrukcją dachu, na jaką zdecydowaliśmy się podczas wznoszenia budynku. – Będąc posiadaczami stropodachu, zyskujemy ogromne możliwości aranżacyjno – funkcjonalne. Okna dostosowane do tego typu przestrzeni potrafią doskonale doświetlić znajdujące się tuż pod nimi pomieszczenia, stając się tym samym ważnym elementem kompozycyjnym. Dlatego, by jeszcze lepiej zadbać o ilość dostarczanego do wnętrza światła, okna PGX A1 dostępne są w szerokim zakresie rozmiarów – od kompaktowych wariantów kwadratowych, aż po opcje prostokątne, o długości ościeżnicy powyżej 2 metrów, idealne do stylowo zaaranżowanego studia na poddaszu – rekomenduje Marcin Demski, ekspert firmy Okpol.

 

– Z drugiej strony, jeśli nasz dom zwieńczony jest tradycyjnym dachem, postawmy na okna kolankowe, które łączą w sobie wszystkie zalety okna połaciowego i fasadowego. Przeszklenia sięgające pionowo w dół gwarantują bowiem doskonałe oświetlenie i widoczność – zarówno dla osoby stojącej, jak i siedzącej. Dodatkowo zyskujemy niezwykły, niczym nieograniczony widok – nie tylko na niebo. Okna kolankowe można z powodzeniem grupować w bloki, tworząc niezwykle efektowną „przeszkloną” ścianę – dodaje.

 

Poddasze użytkowe to marzenie wielu posiadaczy domu czy piętrowego mieszkania – ta przestrzeń ma w sobie niezwykły urok, a dobrze zaaranżowana oczaruje każdego – zarówno za dnia, gdy słońce zagląda do naszych okien, jak i wieczorem, gdy możemy z własnego fotela podziwiać gwieździste niebo. Odpowiednio dobrana stolarka to nie tylko nasze okno na świat, ale swoisty strażnik ciepła, wygody i bezpieczeństwa pokoju na poddaszu - wybieramy więc mądrze, a wnętrze odpłaci się nie tylko piękną aranżacją, ale i doskonałą funkcjonalnością.

Kontakt dla mediów

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik