Czytaj także -

Aktualne wydanie

2022 06 okladka1

Świat Szkła 6/2022

User Menu

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

G2A Arena – harmonijne odwzorowanie sferycznych kształtów z płaskich formatek szkła
Data dodania: 27.10.17

G2A Arena w Jasionce k. Rzeszowa to największy obiekt kongresowo-wystawienniczy w regionie podkarpackim. Na potrzeby wykonania wszystkich przeszkleń zewnętrznych, w tym m.in. przeszklenia fasady, świetlika dachowego oraz szklanej kopuły, PRESS GLASS dostarczył ponad 8000 m2 szyb zespolonych ze szkłem selektywnym typu 70/37. Głównym wykonawcą fasad zewnętrznych była firma RECONAL.


G2A Arena to wielofunkcyjny, nowoczesny i bardzo dobrze skomunikowany futurystyczny obiekt autorstwa biura projektowego APP DOM. Kompleks składa się z dwóch połączonych ze sobą niejednolitych brył o całkowitej powierzchni 28 000 m2. Funkcjonalności centrum rozdzielono między dwie odmienne wizualnie bryły: odwrócony stożek (działalność kongresowa) i naziemną kopułę (z przeznaczeniem na organizację targów). To duża zaleta centrum – budynki są autonomiczne i działają niezależnie, ale mogą stanowić również jedną spójną całość.

 

20171010 DSC3765 copmr3

 


BUDYNEK KONGRESOWY
Architektura budynku kongresowego nawiązuje kształtem do przeszklonego stadionu sportowego zbudowanego na planie koła. Kształt ten porównywany jest do odwróconego i ściętego stożka. Na potrzeby przeszklenia elewacji PRESS GLASS dostarczył 2 200 m2 szyb fasadowych ze szkłem hartowanym i laminowanym o wysokiej selektywności typu 70/37 oraz 1 400 m2 szyb zespolonych z nieprzeziernym szkłem emaliowanym. Dodatkowym źródłem naturalnego światła słonecznego jest w tym budynku świetlik dachowy w kształcie przeszklonej kopuły, na realizację której wykorzystano ponad 800 m2 szyb zespolonych.


Budynek kongresowy został podzielony na trzy kondygnacje nadziemne i dodatkowo podpiwniczony na potrzeby podziemnego parkingu. W tym budynku znajduje się m.in. największa w regionie podkarpackim aula na prawie 900 osób. Dodatkowo wnętrze obiektu zajmują dwie duże sale konferencyjno-bankietowe oraz pomieszczenia biurowe.

 


BUDYNEK O CHARAKTERZE WYSTAWIENNICZYM
Drugi budynek w kompleksie G2A Arena to jednokondygnacyjna otwarta przestrzeń wystawiennicza. Tutaj znajduje się m.in. sala wystawowa o powierzchni 4,8 tys. m2. Wzbogacono ją o dwie antresole – każda o powierzchni 1200 m2 – z pełnym zapleczem biurowym. Kształt tego budynku to futurystyczna wariacja na temat nowoczesnej architektury, czyli częściowo przeszklona, dwustopniowa i zróżnicowana ze względu na wysokość, kopuła nadziemna zbudowana na planie elipsy.

 

Kopułę skonstruowano na bazie stalowych łuków z profili rurowych schodzących się w kluczu stanowiącym łącznik pomiędzy dwiema częściami kopuły. Do stabilizacji kopuły oraz do podparcia elementów pokryć zastosowano ponadto płatwie kratownicowe. Do pełnego przeszklenia niższej części kopuły wykorzystano również prawie 3000 m2 szyb zespolonych hartowanych i laminowanych.


Szyby wyprodukowane przez PRESS GLASS wykorzystano także do przeszklenia pionowego łącznika między kopułami oraz częściowego doświetlenia wyższej części kopuły, pod którą znajdują się m.in. pomieszczenia biurowe.


DOSTAWA I MONTAŻ SZYB NA OBIEKCIE G2A ARENA
Jacek Sikora, dyrektor ds. sprzedaży, prowadzący projekt ze strony PRESS GLASS, podkreśla, że wybór szyb selektywnych typu 70/37 nie był przypadkowy.


„Duża ilość przeszkleń zewnętrznych to także wyzwanie pod kątem komfortu termicznego w trakcie użytkowania obiektu, do którego dociera dużo światła i energii cieplnej. Na potrzeby tego obiektu dostarczyliśmy więc szyby kontroli słonecznej, które pozwalają racjonalnie zarządzać ilością energii słonecznej, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej transmisji światła” – mówi Jacek Sikora.


Roman Lemanowicz, kierownik robót w firmie RECONAL, wskazuje, że była to niewątpliwie jedna z trudniejszych realizacji, jakie koordynował. Realizacja przeszkleń na dwóch niejednorodnych ze względu na budowę bryłach wymagała dużej precyzji i obrania odmiennych strategii montażu.


„Montaż szyb na kopule odbywał się z użyciem rusztowań siatkowych, a pojedyncze pakiety były wkładane w gniazda na podkładkach za pomocą przyssawek. Taki sposób montażu był wymuszony innymi pracami prowadzonymi równolegle pod wspomnianą kopułą. Inaczej było w przypadku montażu szyb odchylonych od pionu na stożku – szyby fasadowe wciągano do środka obiektu z podestu, co wiązało się z koniecznością częściowego demontażu rusztowań” – wyjaśnia Roman Lemanowicz.


Na firmę RECONAL w trakcie realizacji zlecenia czekały także dodatkowe prace, które nie były zaplanowane w pierwotnym harmonogramie prac.


„Konstrukcja aluminiowa oraz szyby przeznaczone do szklanych fasad zostały przygotowane zgodnie ze specyfikacją konstrukcyjnego projektu wykonawczego, według którego wsporcza konstrukcja stalowa kopuły została wykonana i dostarczona na plac budowy z uchwytami mocującym słupy aluminiowej konstrukcji fasady.


Wysoka dokładność umiejscowienia uchwytów miała kluczowy wpływ dla właściwego montażu konstrukcji aluminiowej, następnie montażu wypełnień szklanych i w konsekwencji zapewnienia właściwych parametrów fasady w trakcie jej użytkowania.

 

Podczas prac montażowych płaszcza fasady okazało się jednak, że występują różnice w rzeczywistym umiejscowieniu uchwytów w porównaniu z projektem. Różnice te udało nam się jednak zniwelować dzięki stałej współpracy z geodetami. Ostatecznie, mając jako priorytet dokładność i szczelność fasady, zamontowaliśmy wszystkie elementy zgodnie z założeniami projektowymi” – tłumaczy Roman Lemanowicz.


Ciekawostką jest fakt, że prawie wszystkie szyby, które dostarczył PRESS GLASS, miały kształt trapezowy. Formatki zostały tak dobrane przez projektantów obiektu, aby bardzo dobrze odwzorować kuliste i cylindryczne kształty projektowanej bryły kompleksu. Trapezowe szyby różniły się kształtem na każdym poziomie kopuły. „Wymagało to od nas dużej precyzji na etapie produkcji i dostaw” – dodaje Jacek Sikora.


Szyby, oprócz dodatkowego wymogu, jakim był indywidualny kształt formatek, były poddane co najmniej kilkustopniowemu procesowi przetworzenia. W przypadku rozproszenia miejsc wykonywania poszczególnych procesów mogłoby to wpływać na niepewność dostaw. „Jednak dzięki temu, że w naszym przypadku w jednym zakładzie możemy wykonać wszystkie procesy produkcji – skutecznie wyeliminowaliśmy to ryzyko” – informuje Rafał Wrona, dyrektor ds. produkcji szyb specjalnych w PRESS GLASS.


Dostawa formatek szklanych odbywała się według ściśle określonej kolejności i w odpowiednich partiach. „Miało to na celu właściwe zsynchronizowanie procesu dostaw na plac budowy z kolejnością i terminami montażu przeszkleń na poszczególnych fragmentach budynku” – wskazuje Zdzisław Warzycha, kierownik działu transportu w PRESS GLASS.


Do realizacji wizji architektów wykorzystano w tej inwestycji w sumie 8 200. m2 hartowanych i laminowanych szyb zespolonych o kształcie trapezowym oraz przetworzono 21 000 m profili aluminiowych. Uroczyste otwarcie obiektu nastąpiło 23 czerwca 2016 r.

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec 

Czytaj także