Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 06 okladka

Świat Szkła 06/2020

User Menu

 

Swiat Szkla Skyscraper 08-2020 final

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Architektura BUDMY
Data dodania: 29.01.18

20180112budma 1Wszystko to, co nas otacza nie jest dziełem przypadku. Każdy budynek, plac, park, wszystko powstało najpierw w wyobraźni, którą przelano na papier, zaprojektowano i wybudowano. To tylko od wizji projektanta, architekta, jego wyobraźni i wrażliwości na otaczającą go przestrzeń zależy, jaki będzie efekt końcowy.

 

Czy tropem Ludwiga Mies van der Rohe – „Mniej znaczy więcej”, lub wręcz odwrotnie – „Mniej znaczy nudniej” według Roberta Venturiego, architektura przede wszystkim powinna służyć ludziom, być dobrze dopasowana do otoczenia, funkcjonalna, czerpiąca z historii danego miejsca, ale też uwzględniająca przyszłość i zmieniające się przyzwyczajenia. W jakim kierunku zmierza architektura w Polsce, jakie są trendy, pomysły, realizacje? Tego między innymi dowiemy się w Poznaniu, podczas targów BUDMA.

 


Odkrywając poznański „Bałtyk Tower”
Na panoramie stolicy Wielkopolski, w samym jej sercu, stanął niedawno budynek, który zdecydowanie zwraca na siebie uwagę. Dla jednych jest to niezrozumiała bryła, dla innych architektoniczny majstersztyk. Przyglądając się jednak bliżej, dostrzec możemy te „drobne” szczegóły, które odsłaniają ideę powstania jednego z ciekawszych, charakterystycznych budynków w Polsce. „Pytany o Bałtyk zawsze mówię, że za kilka lat będzie to wizytówka Poznania, tak jak stała się nią iglica na Targach, jak jest ratusz. Bałtyk nie jest klasycznym budynkiem, który domyka osie widokowe. To więcej niż budynek, to struktura, która wyrosła przy Kaponierze.

 

I to struktura nietypowa, frapująca. W nocy, gdy zostanie rozświetlony będzie płonął jak pochodnia. Wyobrażam sobie, że będzie wyglądał zjawiskowo.” – mówi Piotr Kostka, prezes SARP. „Budynek ma wcięcia w dolnych kondygnacjach, które sprawiają, że z każdej strony wygląda inaczej. Sama struktura, kadrowanie przestrzeni, zamykanie osi jest naprawdę przemyślane i zrobione z dużą kulturą. To nie jest typowy, sztampowy budynek biurowy typu office tower z przeszkleniami” – dodaje.


Co przyświecało twórcom poznańskiego Bałtyk Tower, uznanej na całym świecie pracowni architektonicznej? Kulisy powstania nowoczesnego, odważnego jak na poznańskie standardy budynku, poznamy już drugiego dnia targów BUDMA. Gościem specjalnym będzie holenderska pracownia MvRdV, wielokrotnie wyróżniana prestiżowymi nagrodami, tworząca nietypowe realizacje, które projektowane są zawsze od nowa, bez używania środków już raz wypowiedzianych.


Tajemnica sukcesu tkwi w zrozumieniu i interpretacji pomysłów
Jak kreatywność i wrażliwość na sztukę przełożyć na sukces w biznesie? Odpowiedź na to pytanie zdradzi Aranour Djalali, założyciel i Dyrektor Generalny pracowni DNA Barcelona Architects!
DNA Barcelona Architects to pracownia architektury, planowania krajobrazu, wnętrz i designu. 30 profesjonalistów jest odpowiedzialnych za prowadzenie innowacyjnych projektów architektonicznych w Hiszpanii, Afryce Północnej i Środkowej, na Bliskim Wschodzie, w Azji Południowej i Ameryce Środkowej.


Opowiedzmy o przestrzeni
Stałym miejscem w kalendarzu wydarzeń skierowanych głównie do architektów podczas targów BUDMA jest debata architektoniczna. Tegoroczne spotkanie z udziałem twórców zajmujących się m.in. opisywaniem i popularyzacją wiedzy o architekturze i urbanistyce odbędzie się pod hasłem „Opowiadanie Przestrzeni”. Zaproszeni goście podejmą próbę odpowiedzi na klika pytań, m.in. w jaki sposób opowiadać o przestrzeni, z których mediów korzystać, jakim językiem przekazywać informacje i do kogo je kierować? Podjęta zostanie także kwestia edukacji i stanu wiedzy o architekturze u przeciętnego polskiego odbiorcy.


Debatę poprowadzi znany, ceniony krytyk architektury, dziennikarz Jakub Głaz.
Projekty, realizacje na jednym metrze
1m/ARCH to nowa propozycja targów BUDMA skierowana nie tylko do architektów, ale także do wszystkich, których architektura, ta mała i duża, użytkowa i komercyjna może zainspirować przy realizacji nowych inwestycji. Blisko 130 pracowni i biur architektonicznych zaprezentuje swoje prace, projekty i realizacje, wśród nich m.in.: EGO-Studio, Unica Design, ARH Plus, A Plus D, Monikadesign, ELD, eKodama Architektura, Vilanette, BXBstudio, Studio Trzy Czwarte, K-M-A, KULArchitekci, GPT Architekci, Doomo, Metaformalni, APX Architekci, Neo Art, Spacelab, Insomia, URBA i wielu, wielu innych. To tutaj znajdziemy niestandardowe rozwiązania architektoniczne, porozmawiamy z twórcami projektów i dowiemy się, jakie materiały budowlane były brane pod uwagę przy ich realizacjach.


Architektura tradycyjnie rysowana
To już 4. edycja konkursu Szkice Architektoniczne, w którym uczestnicy zmierzą się wyzwaniem polegającym na przygotowaniu odręcznego rysunku, prezentującego wpływ wybranych technologii i materiałów na jakość, wygląd oraz charakter architektury. Tym razem zadaniem studentów kierunków architektonicznych jest przedstawienie „Człowieka w przestrzeni” za pomocą tradycyjnych technik, wykorzystując ołówek, rapidograf, pióro, marker lub kredkę.


„Obowiązujący program zajęć na uczelniach wyższych odsuwa rysunek odręczny na dalszy plan, co sprawia, że młodzi architekci zatracają umiejętność posługiwania się techniką tradycyjną. Projekty architektoniczne najczęściej zaczynały się od wykonania szkicu, przelania na papier swoich emocji, wizji obiektu, dlatego poprzez konkurs staramy się promować tą nieco dziś zapomnianą umiejętność, wciąż istotną w naszym zawodzie”. -mówi Ryszard Gruda, Prezes Krajowej Rady Izby Architektów RP. - „Tegoroczny motyw przewodni konkursu "Człowiek w przestrzeni" daje uczestnikom praktycznie nieograniczone pole manewru do zaprezentowania możliwości swojej wyobraźni”. – dodaje.


Spośród kilkudziesięciu nadesłanych prac, do ścisłego finału wybranych zostanie tylko dziesięć. Podczas targów BUDMA poznamy natomiast trójkę zwycięzców, wybranych przez eksperckie Jury  złożone z czołowych polskich architektów, grafików oraz artystów plastyków. Spośród nominowanych prac będziemy mogli wybrać naszego faworyta w otwartym głosowaniu, a autor pracy otrzyma specjalną „Nagrodę Publiczności”.


Organizatorem wydarzeń skierowanych do architektów są Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz Izba Architektów RP.

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik