Czytaj także -

Aktualne wydanie

2022 06 okladka1

Świat Szkła 6/2022

User Menu

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Bezpieczne portfenetry w systemach Schüco z PVC
Data dodania: 16.03.18

 Balkony francuskie to bardzo modne rozwiązanie, które coraz częściej można spotkać na fasadach nowoczesnych budynków. Kompleksowych rozwiązań w zakresie realizacji takich projektów dostarczają systemy balustrad Schüco zintegrowanych z oknami PVC z Krajową Oceną Techniczną.

 


Portfenetry, zwane też balkonami francuskimi, wzbogacają fasady budynków dużych miast już od XVII wieku. Konstrukcja okna z balustradą bez płyty balkonowej jest wykorzystywana w budynkach o wysokości do 25 m nad poziomem terenu oraz wszędzie tam, gdzie warunki ciasnej zabudowy wymuszają projektowanie płaskich elewacji.

 

 

 

 20180303schuco balustrada schueco listwa przylgowa

Przykład zamocowania przeszklonejbalustrady Schüco do ościeżnicy okiennej za pomocą listwy przylgowej, Fot. Schüco

 

W ostatnich latach w powstaje coraz więcej budynków z balkonami francuskimi. Jest to podyktowane trendem projektowania dobrze doświetlonych wnętrz, które otwierają się na widoki otoczenia. Już w połowie tego roku wchodzą w życie nowe przepisy regulujące wprowadzanie do obrotu balustrad na rynku krajowym. Kompletne, przebadane rozwiązania portfenetrów marki Schüco już teraz odpowiadają tym wymogom i mogą być stosowane w różnego rodzaju budynkach.

 


Jakie funkcje spełnia portfenetr?
Choć konstrukcja balkonu francuskiego uniemożliwia wychodzenie na zewnątrz budynku, to tego typu rozwiązanie zyskało wielu zwolenników, zwłaszcza wśród architektów i inwestorów. Balustrada ze szkła bezpiecznego lub ażurowa z prętów i rur nie tylko podkreśla prosty kształt bryły budynku, lecz także pozwala optycznie ją podwyższyć. Drzwi balkonowe i ostatnio bardzo modne otwierane okna zamontowane nisko w stosunku do poziomu podłogi umożliwiają nie tylko komfortowe doświetlenie wnętrz, ale też wietrzenie pomieszczeń.

 

Najważniejszą z punktu widzenia bezpieczeństwa funkcją portfenetru jest zabezpieczenie przed wypadnięciem. Do tej pory polscy producenci balustrad nie byli jednak objęci obowiązkiem sporządzania krajowych deklaracji właściwości użytkowych. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym, z dniem 30 czerwca 2018 roku zostanie wprowadzony wymóg stosowania Krajowych Ocen Technicznych dla wprowadzanych na rynek balustrad.

 

 20180303schuco balustrada schueco rury prety

Portfenetry Schüco z balustradą  z rur i prętów ze stali nierdzewnej, Fot. Schüco

 

Unikatowe rozwiązanie portfenetru Schüco, w którym balustrada jest mocowana bezpośrednio do ościeżnicy energooszczędnych i pasywnych okien oraz drzwi balkonowych Schüco z PVC-U, zostało poddane szeregowi specjalistycznych badań. Zgodność rozwiązania Schüco z obowiązującymi wymaganiami potwierdza Krajowa Ocena Techniczna ITB, dzięki czemu może być ono bezpiecznie stosowane w budynkach mieszkalnych i publicznych, takich jak np. biura, hotele, restauracje, szkoły czy obiekty służby zdrowia.


Prostsza realizacja portfenetru
W standardowych rozwiązaniach portfenetrów balustrady są zazwyczaj mocowane do ściany, co utrudnia modernizację elewacji i wiąże się z przerwaniem izolacji termicznej przegrody oraz powstawaniem tzw. mostków termicznych, przez które ucieka ciepło.

 

Technologia portfenetrów Schüco pozwala na mocowanie balustrady bezpośrednio do ościeżnicy okiennej. Nie tylko eliminuje to problemy, jakie mogą się wiązać z ingerencją w konstrukcję przegrody, lecz również zapewnia nowoczesną, minimalistyczną estetykę. Rozwiązanie portfenetru Schüco jest dostępne w dwóch wariantach wykonania z balustradą wykonaną z rur i prętów ze stali nierdzewnej lub bezpiecznego szkła warstwowego typu VSG.

 

 

 20180303schuco budynek portfenetr balustrada

Portfenetry Schüco z balustradami z bezpiecznego szkła VSG, Fot. Schüco

 

Balustrada złożona z elementów stalowych daje bardzo szerokie możliwości kształtowania estetyki elewacji. Dostępne w trzech średnicach rury i pręty stalowe są mogą być rozmieszczane w różnych rozstawach, tworząc balustradę o rozpiętości do 2000 mm. Natomiast wszędzie tam, gdzie ważna jest wizualna lekkość architektury, można zastosować całkowicie transparentne balustrady ze szkła bezpiecznego VSG o szerokości nawet do 2000 mm. Szeroki wachlarz prefabrykowanych akcesoriów systemowych obejmujących różne rodzaje zamocowań sprawia, że montaż przebiega szybciej i sprawniej.

 

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie: www.schueco.pl

Schüco – Systemowe rozwiązania okien, drzwi i fasad
Schüco International KG z siedzibą w Bielefeld rozwija i sprzedaje systemy okienne, drzwiowe i fasadowe. Na obecną i przyszłą pozycję lidera w branży technologii i usług pracuje ponad 4750 osób zatrudnionych na całym świecie. Jako specjalista od powłok budynków o charakterze mieszkaniowym i komercyjnym, Schüco oferuje, oprócz innowacyjnych produktów, także doradztwo i rozwiązania cyfrowe na każdym etapie procesu budowlanego – od pomysłu i wzornictwa aż po wykonawstwo i montaż. Z firmą Schüco współpracuje 12000 firm partnerskich, deweloperów, architektów i inwestorów na całym świecie. Firma działa aktywnie w ponad 80 krajach i osiągnęła w 2016 roku obrót w wysokości 1,460 miliarda euro. Więcej informacji na stronie www.schueco.pl

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec 

Czytaj także