Czerń to kolor uniwersalny i ponadczasowy, często kojarzony z luksusem oraz elegancją. Dzięki połączeniu go z innymi barwami oraz naturalnymi surowcami znajdzie on swoje miejsce praktycznie w każdym pomieszczeniu, niezależnie od jego wielkości. Interesującego charakteru doda mu szkło.

 

Przekonanie, że ciemne, głębokie kolory sprawdzą się jedynie w przestronnych, wysokich pomieszczeniach odchodzi w zapomnienie. W postaci akcesoriów, mebli czy ozdób możemy je wykorzystać w różnorodnych wnętrzach, tworząc w ten sposób nowoczesną aranżację. Kolory te trzeba jednak stosować rozważnie, dobierając do nich różnorodne faktury
i właściwe oświetlenie.

 

 

20180611CDA Polska  Szklana sciana zamocowana w czarnych profilach np Roma DRM 2

Szklana ściana zamocowana w czarnych profilach np. Roma DRM – fot. CDA Polska

 

 

Klasyczne zestawienie

Połączenie czerni z bielą, nie tylko w projektowaniu wnętrz, od lat uznawane jest za klasyczne rozwiązanie. Jego idealnym uzupełnieniem będą proste meble np. o miękkim obiciu oraz ażurowe, metalowe konstrukcje. To połączenie barw możemy wykorzystać nie tylko w projekcie przestronnej kuchni lub salonu, ale też niewielkiej sypialni. Bardzo efektownie zaprezentuje się łóżko z czarnym, pikowanym wezgłowiem, do którego dobierzemy jasną pościel oraz antracytową narzutę.

 

20180611CDA Polska  Szklana sciana zamocowana w czarnych profilach np Roma DRM 1

 

Funkcjonalnym rozwiązaniem będą też czarne, wysokie szafy ubraniowe z lustrzanym frontem – ich odbijające światło powierzchnie optycznie powiększą pomieszczenie. Ponadto, gdy naszym podstawowym ograniczeniem jest metraż, warto zrezygnować ze standardowych, rozwieranych drzwi i zastąpić je przesuwnym skrzydłem chowanym we wnęce w ścianie. – W klasycznych, stonowanych aranżacjach doskonale sprawdzi się kolorowe szkło, którego barwę dopasujemy do stylu pomieszczenia – podpowiada Joanna Kamuda, dyrektor marketingu i PR w CDA Polska.

 

 

20180611CDA Polska  Szklana sciana zamocowana w czarnych profilach np Lazio FCM

Szklana ściana zamocowana w czarnych profilach np. Lazio FCM- fot. CDA Polska

 

– Zamocować możemy je w systemie przesuwnym, który zastąpi drzwi prowadzące do sypialni. Przykładem takiego rozwiązania jest anodowany na czarno system Terno Micro 80 z serii Linea Nera. Ze względu na niewielki rozmiar jego prowadnicy oraz wózków jezdnych, bez przeszkód można schować go we wnęce lub podwieszanym suficie – dodaje.

 

 

Industrialna czerń

Ponadczasowego szyku dodaje wnętrzom zestawienie czerni z chromowanym aluminium, miedzią, oraz naturalnymi materiałami takimi jak kamień, cegła czy drewno. Choć takie połączenia kojarzą się głównie z industrialnymi przestrzeniami i loftami, coraz częściej stosuje się je także w łazienkach. Popularnością cieszą się podłogi wyłożone kaflami przypominającymi drewniane panele oraz ściany pokryte płytkami inspirowanymi fakturą gipsu lub surowego betonu.

 

W wnętrzu tego typu doskonale sprawdzi się kabina wykonana z czarnego szkła. W zależności od przestrzeni, jaką dysponujemy, może mieć ona postać pojedynczej szklanej tafli, która oddzieli prysznic od reszty pomieszczenia lub wygodnej kabiny wnękowej, którą zamocujemy w systemie przesuwnym. - W pierwszym przypadku montaż szkła umożliwią specjalne łączniki oraz stabilizatory, jak te z naszej kolekcji Aosta, które, jeśli wymaga tego inwestor, na specjalne życzenie mogą zostać proszkowo pomalowane na dowolny kolor z palety RAL, w tym również czarny.

 

20180611 CDA Polska - Mocowania z kolekcji Linea Nera

Mocowania z kolekcji Linea Nera – fot. CDA Polska

 

Alternatywnym rozwiązaniem jest system przesuwny Verona, który ze względu na swoją budowę również wkomponuje się w klimat industrialnej łazienki – podpowiada Joanna Kamuda. Mleczne szkło wykorzystać możemy natomiast jako wypełnienie drzwi prowadzących do pomieszczenia. Zamocowane w anodowanych na czarno profilach ościeżnicowych z serii Linea Nera od CDA Polska wpasują się w surową aranżację.

 

 

Funkcjonalna przestrzeń

Czerń sprawdzi się także
w aranżacji salonów oraz otwartych kuchni. Stylowo prezentować będą się ciemne kanapy czy blaty kuchenne z postarzanego drewna. Na czarno pomalować możemy także wybrane ściany. Monochromatyczność wnętrza przełamią kolorowe dodatki, w kolorze np. butelkowej zieleni lub zgaszonej czerwieni. Funkcjonalne strefy możemy wydzielić z pomocą przeziernych tafli szkła, które zamocujemy w czarnych listwach montażowych. Taką ściankę można zamocować już na gotowej posadzce, wyłożonej płytkami, panelami lub wykładziną. W ten sposób nie ograniczymy przepływu światła ani nie utracimy poczucia przestronności.

 


– Jeżeli kuchnia stanowi z salonem lub jadalnią jedno pomieszczenie, możemy oddzielić je od siebie dekoracyjną taflą szkła. np. z ozdobnym nadrukiem, którą zamocujemy
w eleganckich czarnych łącznikach oraz klamrach Como z serii Linea Nera – podpowiada ekspertka CDA Polska. Świetnym uzupełnieniem takiej aranżacji będą wiszące lampy
w czarnych kloszach oraz połyskujące ozdoby.

 

20180611 CDA Polska - Kabina prysznicowa zamocowana w systemie przesuwnym Trieste SF40

 

 

Szklany uniwersalizm

Szkło, podobnie jak czerń, znajdzie zastosowanie w każdym wnętrzu. W zależności od stylu aranżacji możemy zdecydować się na przezierne tafle lub dekoracyjne panele. Ich montaż umożliwią odpowiednie okucia wykonane z czarnego, anodowanego aluminium. Alternatywnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie mocowań z połyskującej stali nierdzewnej, która doskonale pasuje do wnętrz urządzonych w ciemnych kolorach.

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.