Europejskie realizacje w standardzie pasywnym z Schöck Isokorb |
Data dodania: 29.06.18 |
Współczesne budownictwo koncentruje się już nie tylko na realizowaniu nowoczesnych i funkcjonalnych projektów. Coraz częściej architekci szukają rozwiązań, które poza innowacyjną formą, będą odpowiadały na wysokie wymagania dotyczące energooszczędności i ekologii. W całej Europie powstają domy pasywne dostosowane do potrzeb mieszkańców, które współgrają z otoczeniem, wykorzystują najnowsze technologie i zachwycają wyglądem fasady.
Wieżowiec w Freiburgu Fot. Schöck
Wydawać by się mogło, że prosta bryła zbudowana na rzucie prostokąta z jedno- lub dwuspadowym dachem nie może się wyróżniać na tle innych domów. Jednak architekci coraz częściej udowadniają, że organiczna forma budynków pasywnych to odpowiedź na nowoczesną wizję obiektów mieszkalnych i sposób na spełnienie nawet najbardziej wymagających parametrów dotyczących energooszczędności - innowacyjne realizacje pasywne muszą być bowiem świetnie zaizolowane i prawie stuprocentowo szczelne, tak, by ciepło wytworzone w pomieszczeniach ogrzewało mieszkańców zamiast uciekać z mieszkań przez niedocieplone miejsca.
Wieżowiec Zölly w Szwajcarii Fot. Schöck
Dom pasywny w Berlinie przy Linienstraße 23 Fot. Schöck
Domy pasywne wymagają zastosowania innowacyjnych rozwiązań o wysokim standardzie. Budynek w Berlinie to nowoczesna, purystyczna forma, która jest połączeniem przestronnej, dwupoziomowej części mieszkalnej z prywatną galerią sztuki na parterze. Przy Linienstraße 23 można podziwiać klasyczną, geometryczną bryłę domu pasywnego z prefabrykowanego betonu architektonicznego, którą wyróżniają wychodzące z fasady duże przeszklenia. Wspornikowa konstrukcja obszernego balkonu z widokiem na ogród powstała z wykorzystaniem nośnego elementu termoizolacyjnego z łożyskiem oporowym Schöck Isokorb® KXT. Z kolei odizolowanie nieogrzewanego parkingu podziemnego od pomieszczeń na parterze było możliwe dzięki łącznikom Schöck Isokorb® QXT.
Kompleks Johannes Hirt Strasse w Wädenswil Fot. Schöck
W niewielkiej miejscowości Wädenswil powstało wyjątkowe osiedle mieszkaniowe. Kompleks Johannes Hirt Strasse tworzy siedem domów jednorodzinnych i osiem bloków, z których rozpościera się spektakularny widok na Jezioro Zuryskie. To wyjątkowy projekt, który został zrealizowany według szwajcarskich standardów ekologicznych tak, by obiekt nie zaburzał malowniczego krajobrazu. Fasadę tych nowoczesnych budynków tworzą wyjątkowe tarasy i balkony, które nadają całości dynamicznego, opływowego kształtu. Aby sprostać wysokim wymaganiom konstrukcyjnym, jak i właściwościom energetycznym, większość balkonów wymagała specjalnych rozwiązań. Już w fazie planowania wykonawcy i architekci zdecydowali się na izolację z wykorzystaniem Schöck Isokorb®.
Funkcjonalność w zgodzie z naturą – bloki pasywne w Eisenstadt i Fryburgu W Eisenstadt, stolicy niemieckiego Burgenlandu, znajduje się największy pasywny kompleks mieszkalny. Green Village to 155 nowoczesnych apartamentów. Ze względu na właściwości energetyczne mieszkańcy mogą liczyć na znacznie niższe koszty ogrzewania. Każdy z lokali wyposażony jest w balkon lub taras. Ponadto na dachu nowoczesnego bloku do dyspozycji mieszkańców znajduje się basen, sauna i siłownia. Do wykonania tego wielofunkcyjnego budynku, spełniającego wymagania konstrukcji pasywnych, inwestorzy użyli Schöck Isokorb AXT, który pozwala na ekonomiczne, energooszczędne i estetyczne wykonanie takich wyjątkowych projektów.
Green Village w Eisenstadt Fot. Schöck
Dzielnica Vauban we Fryburgu uchodzi w Niemczech za jedną z najbardziej ekologicznych na świecie. Od 1998 roku miasto realizuje tam swoją zieloną wizję, dbając o każdy aspekt przestrzeni mieszkańców. To właśnie w Vauban powstał największy dom pasywny w okolicy. TriColore to łącznie 53 mieszkania zarówno na własność, jak i pod wynajem. Do dobrego klimatu we wnętrzach i stabilności konstrukcji przyczynia się Isokorb XT firmy Schöck - łącznik termoizolacyjny, dzięki któremu nie tylko możliwe było ograniczenie utraty ciepła, ale również poprawa właściwości akustycznych.
Dom pasywny TriColore we Fryburgu Fot. Schöck
Isokorb od firmy Schöck – odpowiedź na wyzwania projektowe
|