Czytaj także -

Aktualne wydanie

2022 10 okladka

Świat Szkła 10/2022

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

 banner konferencja 2022 11c2

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Domowe, przeszklone biuro
Data dodania: 25.07.18

Coraz więcej osób zamiast spędzać codziennie 8 godzin w biurze decyduje się na pracę zdalną, wykonywaną w tzw. systemie home office. Jeśli nie jest to chwilowe rozwiązanie tylko plan na stałe, warto zaaranżować w swoim domu wygodną biurową przestrzeń, w której w spokoju można oddać się zawodowym obowiązkom.

 

 

20180711  CDA  Szklana sciana w czarnych profilach z serii Lazio 2

 Szklana ściana w czarnych profilach np. z serii Lazio – fot. CDA Polska

 

 

Aranżując domowe biuro, warto wziąć pod uwagę kilka czynników, które z pewnością przełożą się na nasz komfort pracy. Są wśród nich poziom hałasu oraz rodzaj oświetlenia w pomieszczeniu.  W końcu nie od dziś wiadomo, że dostęp do naturalnego światła poprawia naszą koncentrację i efektywność. Bardzo istotne jest również to, jaką ilością miejsca dysponujemy – czy mamy miejsce na zaaranżowanie osobnego gabinetu, czy musimy wydzielić strefę do pracy w jednym z pokoi, np. salonie lub sypialni?

 

 

Metraż oraz układ pomieszczenia wpływają m.in. na to, jakiego rodzaju meble i dodatkowe sprzęty będzie można wykorzystać w jego aranżacji. Niezależnie od tego, czy na biuro wygospodarujemy oddzielny pokój czy jedynie niewielki kącik, wykorzystanie przy tym szkła pozwoli zdecydowanie poprawić nasze warunki pracy.

 

Zalety szklanych podziałów

Jedną z kluczowych zalet szkła jest jego przezierność, dlatego wydzielając z jego pomocą strefy funkcyjne w pomieszczeniu, nie ograniczymy dostępu do światła, a sam pokój pozostanie optycznie przestronny. Dodatkowo za sprawą swojej transparentności tafle szkła bez trudu wkomponują się w dowolną aranżację – nie trzeba się więc obawiać, że wydzielenie miejsca na domowe stanowisko pracy zaburzy przemyślaną i stylową aranżację salonu czy jadalni.

 

 

20180711 CDA Szklana sciana w czarnych profilach  z serii Lazio  1

Pomieszczenie oddzielone z pomocą szklanej przegrody w anodowanych na czarno profilach  - fot. CDA Polska

 

Warto też podkreślić, że szkło jest odporne na uszkodzenia (o ile zdecydujemy się na wariant hartowany) i proste w czyszczeniu. Jeśli jednak zamiast przestronności wolimy poczucie prywatności, to przezroczyste tafle bez trudu zastąpimy dekoracyjnymi, pasującymi do charakteru wnętrza. Możemy wówczas postawić na jeden z rodzajów tego surowca, w tym m.in. szkło satynowe, kolorowe, lodowe czy też takie z dekoracyjnym nadrukiem lub folią.


Gdy metraż nie jest ograniczeniem

Jeśli mamy możliwość zaaranżowania biura w osobnym pomieszczeniu powinniśmy zastanowić się przede wszystkim nad tym, czy zamierzamy w nim tylko pracować, a tym samym do jego urządzenia wystarczy wygodne biurko, fotel oraz regał na służbowe dokumenty, czy może planujemy przyjmować w nim klientów? W tym drugim przypadku można wydzielić w pokoju strefy funkcyjne i zaaranżować każdą z nich w odpowiedni sposób.

 

Warto wtedy rozważyć oddzielenie szklaną ścianką typowo biurowej części od miejsca, w którym ustawimy fotele oraz niewielki stolik. – W przypadku szklanych ścian mocowanych w mieszkaniach lub domach, doskonałym rozwiązaniem będą niewielkie, aluminiowe listwy typu Lazio FCM lub okucia do struktur bezramowych, które mocuje się na krawędzi szkła w odpowiedniej odległości – podpowiada Joanna Kamuda, dyrektor marketingu i PR w CDA Polska.

 

 

20180711  CDA Drzwi z kolorowego szkla na zawiasach z serii Erice Line

Drzwi z kolorowego szkła przymocowane do drewnianej ościeżnicy z pomocą zawiasów z kolekcji Erice Line – fot. CDA Polska

 

– Dodatkowo, aby jeszcze lepiej dopasować je do stylu naszego gabinetu, możemy na specjalne zamówienie pomalować je na kolor z palety RAL, pasujący do kolorystyki zastosowanej w pomieszczeniu. Oba rodzaje okuć są też dostępne w modnym czarnym, anodowanym wykończeniu, które będzie się idealnie komponować z drewnianą podłogą czy eleganckimi, biurowymi meblami – dodaje ekspertka. Warto wówczas rozważyć wykonanie przeszklenia z pomocą szkła satynowego lub z nadrukiem.

 

W pierwszym przypadku nie przepuszcza ono tak dobrze światła jak szkło przezierne, lecz delikatnie je rozprasza. Dzięki temu gabinet będzie dobrze oświetlony, ale jednocześnie zapewnimy w nim poczucie komfortu i prywatności. Z kolei szkło z nadrukiem, jeśli dopasujemy go do charakteru wnętrza, stanie się jego funkcjonalną ozdobą.

 

 

Tradycyjne drzwi można w tak zaaranżowanej przestrzeni z powodzeniem zastąpić całoszklanymi. Warto postawić na nieprzezierne, kolorowe szkło, które następnie zamocujemy w eleganckiej aluminiowej ościeżnicy. – Takie rozwiązanie doda naszemu domowemu stanowisku pracy profesjonalnego charakteru
i elegancji, co jest szczególnie istotne, jeżeli zamierzamy w nim przyjmować klientów – komentuje Joanna Kamuda. – Co więcej również ościeżnica Nuovo Palermo może zostać polakierowane na dowolny kolor z palety RAL, przez co cała aranżacja będzie harmonijna i spójna - podsumowuje.

 

 

Gdy brakuje miejsca do pracy

Jeżeli miejsce do pracy musimy wygospodarować w innym pokoju, dobrym pomysłem będzie postawienie na rozwiązanie mobilne, takie jak system przesuwny. Z jednej strony pozwoli on odseparować domowy gabinet od reszty pomieszczenia, z drugiej możemy go w dowolnym momencie złożyć. – Jest kilka rozwiązań pozwalających na zamocowanie mobilnej ścianki działowej.

 

Jednym z nich jest kaskadowy system przesuwny Terno Multi, który pozwoli zamknąć szerokie światło przejścia, drugim oryginalny system Ragusa – dodaje ekspertka z CDA Polska. Niezależnie od tego, które rozwiązanie wybierzemy, wydzielając miejsce do pracy z innego pomieszczenia, powinniśmy wybrać szkło, które będzie korespondować z jego stylem i wyposażeniem. Dlatego warto wybrać tafle w kolorze pasującym do ścian lub zdecydować się na nadruk, który nawiązywać będzie np. do wzorów na dywanie lub faktury kafli.

 

 

20180711 CDA  Drzwi wykonane z satynowego szkla z pionowym uchwytem  z kolekcji Ancona

 


Jakie szkło wybrać?

Niezależnie od walorów dekoracyjnych szklanej tafli, decydując się na wykonanie w domu przeszkleń, powinniśmy mieć na uwadze także bezpieczeństwo konstrukcji. Dlatego, choć nie wymagają tego przepisy, wstawiając szklaną ściankę, drzwi lub system przesuwny, warto postawić na szkło hartowane. Jest ono odporne na zarysowania, ale też zmiany temperatury czy uderzenia. Co więcej, nawet jeśli dojdzie do jego uszkodzenia, pęka ono na niewielkie kawałki, przez co ryzyko skaleczenia jest niewielkie.

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec 

Czytaj także