Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 06 okladka

Świat Szkła 06/2020

User Menu

 

Swiat Szkla Skyscraper 08-2020 final

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Bosch już dziś demonstruje mobilność przyszłości
Data dodania: 10.01.19

Światowa premiera nowego samochodu koncepcyjnego do przewozu osób na targach CES 2019 w Las Vegas

Jasne, minimalistyczne wzornictwo, futurystyczna powłoka zewnętrzna z ekranów i szkła oraz przestronne wnętrze – tak można by opisać futurystyczny budynek, ale w rzeczywistości chodzi o nową klasę pojazdów, a przy okazji nowy rodzaj mobilności.

 

Już wkrótce samochody bez kierowcy, przeznaczone do przewozu osób i wyposażone w napęd elektryczny będą w pełni zintegrowane z otoczeniem i będą niemal bezszelestnie poruszać się po centrach miast. W niedalekiej przyszłości pojazdy takie zdominują krajobraz transportu w światowych metropoliach – zarówno jeśli chodzi o transport towarów czy przewóz osób.

 

 20190108bosch EK04-01.19a

 


Dla pojazdów do przewozu osób Bosch opracowuje i dostarcza komponenty i systemy, umożliwiające ich automatyzację, integrację z internetem oraz elektryfikację. Jednak pełnię swoich możliwości ten rodzaj przewozów zyska wraz z wprowadzeniem usług dla mobilności.

 

Bosch będzie dostarczał w przyszłości także usługi, które zostaną skonsolidowane w inteligentnym i płynnie zintegrowanym ekosystemie. Wśród nich znajdą się platformy rezerwacyjne, sharingowe i integracyjne, usługi parkowania i ładowania samochodów elektrycznych oraz rozwiązania programistyczne umożliwiające zarządzanie i serwisowanie pojazdów oraz zapewniające usługi rozrywkowo-informacyjne w czasie przejazdu.

 

– Bosch rozwija wyjątkowy w skali świata pakiet sprzętu, oprogramowania i usług dla mobilności przewozowej– mówi dr Markus Heyn, członek zarządu spółki Robert Bosch GmbH.

 

Podczas największych na świecie targów elektronicznych CES 2019 w Las Vegas firma Bosch prezentuje rozwiązania dla tego rodzaju mobilności na przykładzie samochodu koncepcyjnego, umożliwiając odwiedzającym zapoznanie się z kompletną ofertą usług.

 


Usługi Bosch dla użytkowników i operatorów pojazdów przyszłości
Powstanie segmentu pojazdów do przewozu osób (tzw. Shuttles) jest efektem rosnącego popytu na usługę przewozów wspólnych: już w roku 2020 tylko w Europie, USA i Chinach na drogach znajdzie się około miliona takich pojazdów, a do roku 2025 – 2,5 miliona (źródło: Roland Berger).

 

Duża część z tych środków transportu na żądanie będzie pojazdami z napędem czysto elektrycznym, a najpóźniej od połowy kolejnej dekady pojawią się także pojazdy bez kierowców.

 

20190108bosch EK04-01.19b

 

Dlatego każdy centymetr kwadratowy samochodu koncepcyjnego firmy Bosch jest naszpikowany technologią – od napędu elektrycznego i czujników zapewniających ogląd otoczenia w zakresie 360 stopni aż po sterowanie funkcjami łączności z internetem i komputery w pojeździe.

 

Jednak komponenty i systemy to nie wszystko, czego potrzeba do zrealizowania wizji mobilności przewozowej przyszłości. Dopiero połączenie technologii i usług dla mobilności sprawi, że środki transportu na żądanie staną się przydatne na co dzień i będą dostępne dla każdego.

 

– Bez cyfrowych usług Bosch nie będzie można sobie wyobrazić samochodów przyszłości – mówi Heyn. Dzięki tym usługom użytkownicy będą mogli rezerwować pojazdy, współdzielić swoje trasy przejazdu z innymi pasażerami oraz opłacać przejazdy.

 

Także ładowanie pojazdów, ich serwisowanie i konserwacja oraz planowanie tras i zarządzanie flotą wymaga usług, które Bosch będzie w przyszłości oferował operatorom flot przewozowych w ramach swojego zintegrowanego ekosystemu.

 


Rezerwacja i wspólne przejazdy
Przejazdy będzie się rezerwować za pomocą smartfona, tak więc użytkownik może to zrobić siedząc w domu na kanapie, lub będąc w pracy. Specjalny algorytm wykryje, który pojazd najszybciej dojedzie do żądanego miejsca oraz ilu innych użytkowników będzie chciało również skorzystać z podobnej trasy.

 

Im więcej użytkowników będzie korzystać z tego samego pojazdu, tym tańszy będzie przejazd w przeliczeniu na osobę. Równocześnie pomoże to zredukować ruch indywidualny pojazdów w miastach i odciąży środowisko.

 

Bosch pracuje nad stworzeniem koniecznych platform programistycznych. Gdy pojazd podjedzie w umówione miejsce, użytkownik identyfikuje się za pomocą smartfona – umożliwia to cyfrowa usługa dostępu Perfectly keyless firmy Bosch.

 

System rozpoznaje smartfon użytkownika równie precyzyjnie jak cyfrowy odciska palca i otwiera drzwi pojazdu. W ten sposób każdy pasażer ma zapewnione miejsce siedzące, które wcześniej zarezerwował.

 


Przejazd zeletryfikowanym i zautomatyzowanym pojazdem
Dzięki elektrycznemu napędowi firmy Bosch pojazdy do przewozu osób będą nie tylko efektywne, ale i tanie. Zasięgiem samochodu oraz ładowaniem akumulatora zarządzać będzie usługa Convenience Charging firmy Bosch.

 

Dzięki niej nawet obecni kierowcy samochodów elektrycznych nie muszą bać się, że utkną gdzieś na trasie z wyładowanym akumulatorem.

 

20190108bosch EK04-01.19c

 

W tym celu usługa analizuje informacje o pojeździe, np. aktualny stan naładowania akumulatora i przykładowo zużycie energii wynikające z włączonego ogrzewania lub klimatyzacji, łącząc je z danymi pobieranymi z zewnątrz, np. informacjami o korkach i prognozą pogody. W rezultacie powstaje bardzo precyzyjna prognoza zasięgu.

 

Usługa Convenience Charging znajduje także optymalną ładowarkę, może ją wcześniej zarezerwować, a dzięki ujednoliconemu systemowi dostępu i opłat ładowanie akumulatora jest proste jak nigdy dotąd.

 


Elektryczne pojazdy do przewozu osób bez kierowcy pozwolą użytkownikom korzystać z niemal bezemisyjnego, ale także bezpiecznego transportu. Bosch sam rozwija i produkuje m.in. czujniki radarowe, czujniki wideo i czujniki ultradźwiękowe, układy regulacji dynamiki jazdy oraz elektryczne układy wspomagania kierownicy, które są wykorzystywane w samochodach zautomatyzowanych.

 

Inteligentne usługi cyfrowe są nieodzowne także w przypadku automatyzacji: dzięki inteligentnym usługom informacji o stanie dróg zautomatyzowane pojazdy wiedzą, jaki jest stan nawierzchni na danej trasie.

 

Mogą odpowiednio wcześniej dopasować styl jazdy, aby zapewnić bezpieczeństwo pasażerom. Bosch Road Signature to bazująca na mapach usługa lokalizacji, dzięki której zautomatyzowane pojazdy są w stanie precyzyjnie określić swoją pozycję na pasie ruchu – jest to kolejny ważny warunek dla bezpieczeństwa zautomatyzowanych pojazdów do przewozu osób.Komfortowe wnętrze
W kabinie swojego samochodu koncepcyjnego Bosch przewidział miejsce dla czterech pasażerów. Aby zapewnić maksymalny komfort podróżowania, pasażerowie siedzą naprzeciwko siebie. Usług z zakresu Infotainment dostarczają ekrany, z których pasażerowie mogą korzystać indywidualnie lub wspólnie.

 

Na przykład rodzina jadąca na weekendową wycieczkę może wspólnie oglądać film, a koledzy dojeżdżający do pracy mogą w drodze do biura przygotowywać się do prezentacji.

 

Smartfony wykorzystują pokładowe Wi-Fi, a dzięki technologiom umożliwiającym integrację z internetem można je podłączyć do systemu Infotainment. Pojazdy wyposażone w usługę Concierge będą mogły pełnić funkcję osobistego asystenta.

 

Asystent taki posiada najświeższe informacje i może udzielić pasażerowi wskazówek, dokonać rezerwacji, przedstawić prognozę pogody czy pokazać, jak dojechać do danego miejsca. Po przybyciu na miejsce pasażerowie opłacają przejazd za pomocą usługi ePayment firmy Bosch.

 


Konserwacja i zarządzanie
Koniec wspólnej podróży pojazdem to nie koniec usług firmy Bosch: bazujący na kamerach system monitorujący wnętrze dba o to, czy nieuważny pasażer nie pozostawił w pojeździe telefonu albo torebki.

 

O pozostawionej zgubie pojazd poinformuje pasażera, wysyłając mu wiadomość. Guma do żucia przylepiona do siedzenia albo kubek z którego wylała się kawa? – kamery rejestrują także, czy pojazd wymaga sprzątania i zlecają jego wykonanie. Dzięki temu każdy z pasażerów może rozpocząć podróż w czystym pojeździe.

 

O aktualizacje oprogramowania zautomatyzowanych pojazdów dba usługa Update Over-the-Air. Sprawdza ona, czy aktualizacja jest dostępna i bezpiecznie aktualizuje dane w pojeździe. Opcja inteligentnej diagnozy dzięki zainstalowanym w pojeździe czujnikom nadzoruje stan najważniejszych komponentów pojazdu.

 

Przed wystąpieniem usterki generowane jest ostrzeżenie, co umożliwia wcześniejsze skierowanie pojazdu do warsztatu celem naprawy. Zapobiega to nieprzewidzianym awariom pojazdów, co ucieszy operatorów flot.

 

Aktualizacje z chmury obliczeniowej oraz opcję inteligentnej zdalnej diagnozy Bosch skonsoliduje w przyszłości w ramach nadrzędnej platformy integracyjnej. Dzięki temu producenci pojazdów i operatorzy usług przewozowych będą zawsze mieli dostęp do informacji na temat stanu pojazdów i zapewnią swoim flotom jak największą bezawaryjność.

 

Za bezpieczeństwo pojazdów – systemy dostępu bez tradycyjnych kluczyków, integrację danych z otoczeniem oraz aktualizacje oprogramowania – odpowiadają także rozwiązania Bosch, stworzone przez należącą do koncernu spółkę zależną ESCRYPT.

 

Dr Markus Heyn, członek zarządu spółki Bosch: – Bez cyfrowych usług Bosch nie będzie samochodów przyszłości. 

Dzięki stworzeniu przez Bosch ekosystemu usług dla mobilności transport stanie się bardziej elastyczny 

Bosch opracowuje i dostarcza komponenty oraz systemy dla pojazdów do przewozu osób, umożliwiające ich automatyzację, integrację z internetem oraz elektryfikację


Bosch na targach CES 2019
STOISKO BOSCH: czynne od wtorku do piątku, 8–11.01.2019, Central Hall, stoisko nr 14020
OBSERWUJ firmę Bosch na targach CES 2019 na Twitterze: #BoschCES

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik