Hala widowiskowa pod klucz - nowe mocowanie Schöck do elewacji wentylowanych |
Data dodania: 13.03.19 |
W miejscowości Volkertshausen w Niemczech powstała nowa jednopiętrowa hala widowiskowa, która będzie wykorzystywana do organizacji imprez publicznych, a także przez miejscowe kluby sportowe. Ze względu na funkcjonalność budynku projektanci musieli rozważyć wiele rozwiązań technicznych, żeby zaprojektować budynek szyty na miarę. Jednym z nich była wentylowana elewacja, której konstrukcja powstała z wykorzystaniem nowo opracowanego systemu Schöck Isolink.
Odpowiedzialny za projekt hali architekt Joachim Binder podczas targów BAU 2017 poznał Wolfganga Häußlera z GIP GmbH, firmy oferującej systemy podkonstrukcji dla elewacji wentylowanych oraz posiadającej w swoim asortymencie nowy produkt od Schöck – Isolink. Mnogość zalet tego rozwiązania sprawiła, że Joachim Binder postanowił wykorzystać je w projekcie hali.
Ma to tę zaletę, że kilka klubów sportowych może trenować w tym samym czasie. Hala zbudowana jest w technologii tradycyjnej, ściany zewnętrzne zostały wzniesione z betonu, a nośne ściany działowe - z cegły silikatowej. Główna sala jest przykryta dachem o nachyleniu 5 stopni od strony południowej. Od strony północnej, gdzie znajdują się pomieszczenia pomocnicze dla sportowców, takie jak szatnie, prysznice i kantorki na sprzęt, znajdują się dwa nachylone od strony północnej zadaszenia.
Od strony zachodniej zaaranżowane są pomieszczenia wielofunkcyjne, takie jak zaplecze sanitarne, foyer i aneks kuchenny. Na dachu o powierzchni 1 250 metrów kwadratowych zainstalowany jest system fotowoltaiczny o mocy 50 kilowatów. W ten sposób powstaje tyle samo energii, ile zużywa powietrzna pompa ciepła w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Gazowy kocioł kondensacyjny pokrywa szczytowe obciążenie.
Tylna szczelina wentylacyjna, która reguluje bilans wilgotności budynku, ma szerokość około 60 milimetrów. Zastosowana tu izolacja termiczna składa się z 180 milimetrów niepalnej wełny mineralnej, a glify zawierają 80 milimetrów wełny mineralnej o temperaturze topnienia >1.000 stopni Celsjusza. W projekcie tym przestrzegano wszystkich kryteriów budownictwa energooszczędnego. Współczynnik przenikania ciepła, tzw. całkowita wartość U konstrukcji ściany wraz z konstrukcją wsporczą, wynosi poniżej wartości 0,168 W(m?K).
Zapewnia to ciągłość izolacji na całej powierzchni ściany. Adapter skrzydłowy firmy GIP GmbH jest następnie przykręcany na gwincie Schöck Isolink. Na koniec montuje się i wyrównuje system podkonstrukcji pod fasadę w postaci szyn pionowych. Szyny te ostatecznie tworzą podstawę konstrukcji nośnej panelu ALUCOBOND. Wolfgang Häußler i ja przeszkoliliśmy ludzi na miejscu i wszystko działało perfekcyjnie.- powiedział Werner Venter, ekspert z firmy Schöck
Jako rozwiązanie posiadające Certyfikat Domów Pasywnych, nowy system zapewnia niezawodną separację termiczną i umożliwia budowę bez punktowych mostków termicznych, umożliwiając stworzenie projektu domu energooszczędnego lub pasywnego Schöck Isolink to rozwiązanie dedykowane do ścian zarówno z betonu, jak i z cegły.
|