Aktualne wydanie

2022 06 okladka1

Świat Szkła 6/2022

User Menu

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Edycja pełna innowacji. Ogłoszono nominowanych w XXIX edycji Konkursu „Teraz Polska”
Data dodania: 28.04.19

20190447teraz polska155 produktów, usług, innowacji i gmin zdobyło nominacje w tegorocznej edycji Konkursu „Teraz Polska”. Lista nominowanych to doskonała wizytówka krajowej gospodarki – są wśród nich zaskakujące innowacje, ale również przykłady produktów tradycyjnych, których wyróżnikiem jest wysoka jakość.

55 produktów, usług, innowacji i gmin zdobyło nominacje w tegorocznej edycji Konkursu „Teraz Polska”. Lista nominowanych to doskonała wizytówka krajowej gospodarki – są wśród nich zaskakujące innowacje, ale również przykłady produktów tradycyjnych, których wyróżnikiem jest wysoka jakość.

 

 20190447teraz polska1

Od lewej: Krzysztof Przybył - prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, prof. Michał Kleiber - przewodniczacy jury, Michał Lipiński - dyrektor konkursu "Teraz Polska" 

 

25 kwietnia o godz. 15.00 w Hotelu Gromada ogłoszono nominowanych w XXIX edycji Konkursu „Teraz Polska”. Do tegorocznej edycji wpłynęło blisko 100 zgłoszeń, z których 55 zdobyło uznanie Branżowych Komisji Ekspertów i nominacje do Godła „Teraz Polska”. W gronie tegorocznych nominowanych znalazło się 36 produktów, 11 usług, 6 innowacji i 2 gminy. Wyniki prac komisji eksperckich dowodzą wysokiego poziomu zgłoszeń – blisko 40% przedsiębiorstw uzyskało podczas oceny jakości wynik 900 lub więcej punktów (na 1000 możliwych).

 

– Można powiedzieć, że to edycja pełna innowacji – mówi Michał Lipiński, dyrektor Konkursu „Teraz Polska”. – W każdej z kategorii konkursowych bardzo silnie reprezentowane są nowoczesne branże i wręcz rewolucyjne wdrożenia, wystarczy choćby wymienić diagnostykę genetyczną, system do symulacji w echokardiografii przezprzełykowej, metodę przedeksploatacyjnego odmetanowania pokładów węgla czy sztuczny układ pokarmowy.

 

Nie mniej ważne są branże bardziej tradycyjne, wszak na świecie coraz mocniej docenia się dobra wykonywane od pokoleń, według dawnych receptur, których znakiem rozpoznawczym jest wysoka jakość. To również jest polska specjalność, a nominacje to swoista mapa takich produktów i usług – dodaje.

 

Konkurs „Teraz Polska” istnieje niemal 30 lat. I wciąż jest najlepszym narzędziem, dzięki któremu z gąszczu produktów konsumenci mogą wybrać cechujące się najwyższą jakością. W Konkursie wyłaniane są produkty i usługi, które reprezentują wysoki poziom pod względem wytwarzania i użytkowania. Godło „Teraz Polska” pozwala wybierać najlepiej i konsumenci mają tego świadomość. Po fascynacji w latach 90. i na początku XXI w. globalnymi markami i produktami z Zachodu nastał czas większego doceniania tego, co lokalne i bliskie.

 

Obecnie znaczenie trendu określanego mianem patriotyzmu konsumenckiego stale rośnie. I nie chodzi tylko o modę. – Wybór produktów krajowych (w tych branżach, w których jest to możliwe i uzasadnione dla konsumenta) jest wynikiem wzrostu świadomości ekonomicznej społeczeństwa oraz etapu, na jakim znalazły się przedsiębiorstwa wytwarzające polskie produkty.

 

Wiele z nich dopracowało jakość rozwijanych przez lata wyrobów. Wybór tego, co krajowe, stał się nie tylko modą, ale zyskał również inne uzasadnienia. Konsumenci uważają, że warto postawić na polską jakość, a Godło „Teraz Polska” jest dla nich czytelnym znakiem umożliwiającym orientację na rynku – podsumowuje Krzysztof Przybył, prezes zarządu Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, która organizuje Konkurs „Teraz Polska”.

 

Laureatów Konkursu poznamy 3 czerwca podczas uroczystej Gali „Teraz Polska” w Teatrze Wielkim w Warszawie.

 

20190447teraz polskanomin11

 

Wybrane produkty nominowane do Godła „Teraz Polska” w XXIX edycji Konkursu „Teraz Polska”
(kolejność alfabetyczna wg nazw firm)

 

ELEKTRONIKA

1. platforma Nazca; APA Sp. z o.o.

2. system dynamicznej, pokładowej informacji pasażerskiej do pojazdów komunikacji publicznej AWIA SDIP; ENTE Sp. z o.o.

3. Grenton Smart Panel 4 x OLED; GRENTON Sp. z o.o.

 

 

PRODUKTY BUDOWLANE

6. drzwi przeciwpożarowe o zwiększonej odporności na włamanie oraz izolacyjności akustycznej serii DELTA MAGNUM; DELTA Zbigniew Różycki

7. system rynnowy Galeco PVC2; Galeco Sp. z o.o.

8. drzwi zewnętrzne GERDA NTT REVO 75; Gerda Sp. z o.o.

9. beton towarowy - beton ciężki; HYDROBUDOWA-1 Betoniarnia-Laboratorium Sp. z o.o.

10. elastyczne płytki elewacyjne KLINKIERO; KOSBUD Bracia Kosińscy Sp. J.

11. ceramiczne pustaki ścienne THERMOPOR; LEIER POLSKA SA

 

SZKŁO I CERAMIKA

26. naczynia ze szkła borokrzemowego Termisil; Termisil Huta Szkła Wołomin S.A.

 

ELEKTROTECHNIKA

27. oprawa oświetleniowa Kamerton; SPECTRA LIGHTING Sp. z o.o.

28. seria opraw oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego ONTEC; TM TECHNOLOGIE

 

PRODUKTY TECHNIKI WENTYLACYJNEJ I SANITARNEJ

29. hybrydowy wentylator dachowy MAG-200; UNIWERSAL Sp. z o.o.

30. kuchenne blaty kamienne wraz ze zintegrowanym zlewem kamiennym oraz ociekaczem; Zakład Kamieniarski LASTRICO Jan Ziętek

 

 

MASZYNY I URZĄDZENIA

32. numerycznie sterowana zagniatarka do naroży aluminiowych - DCM1; FIMTEC-POLSKA Sp. z o.o.

33. analizator czystości paliw lotniczych wraz z pobieralnikiem; Pharmaseal.msg Dariusz Janas

 

Usługi nominowane do Godła „Teraz Polska”  w XXIX edycji Konkursu „Teraz Polska”

USŁUGI BUDOWLANE

5. budowa oraz komercjalizacja nieruchomości komercyjnych; CAVATINA HOLDING S.A.

 

 

Innowacje nominowane do Godła „Teraz Polska”  w XII edycji Konkursu „Teraz Polska” dla Przedsięwzięć Innowacyjnych

6. system do sterowania i zarządzania ciepłem w budynkach z wykorzystaniem sztucznej inteligencji SOZE RSI; Wydział Instalacji Budowlanych Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej

 

 

Nominowani do Godła Teraz Polska.- XXIX edycja Konkursu Teraz Polska na Produktu i Usługi

KATEGORIA - PRODUKTY

 

Platforma Nazca

APA Sp. z o.o.

Apa Group to lider na rynku inteligentnej automatyki przemysłowej i systemów zarządzania budynkami. APA posiada ponad 15 lat doświadczenia i dziesiątki udanych wdrożeń dla instytucji, osób prywatnych, gmin i zakładów przemysłowych na całym świecie. Do klientów APA należą tacy giganci światowego przemysłu jak: VW, Eisenmann, FIAT, OPEL, 3M, MAN, Lila Logistik, Asi Group, Budizol, DB Schenker, Tesla; czy prestiżowe uczelnie - Politechnika Śląska i Politechnika Częstochowska.
Rozwiązania APA wyróżnia intuicyjność, niezawodność i innowacyjność. Przenoszą doświadczenia i know-how zdobyte w branży przemysłowej na obszar inteligentnej automatyki stosowanej w biznesie, życiu codziennym i miastach. W centrum działań APA zawsze znajduje się człowiek i jego potrzeby. Produkty APA działają wszędzie tam, gdzie trzeba oswoić technologię i uczynić ją bardziej użyteczną. Gdzie liczy się pomysł i praktyczny wymiar projektu. Celem APA jest uczynienie przestrzeni miejskiej bardziej przystępnej. Wymyślenie jej na nowo. Motto firmy APA Group to Your City. Reinvented.

Nazca to kompleksowa platforma do zarządzania i optymalizacji procesów automatyki budynkowej, która pozwala maksymalizować korzyści biznesowe, dostrzegać luki i spojrzeć na procesy z szerszej perspektywy. To uniwersalna technologia automatyzująca zarządzanie przepływu informacji, dostarczająca rozwiązania klasy BMS (Building Management System), SMS (Security Management System) oraz EMS (Energy Management System) w ramach jednej platformy.
Nazca nie tylko sprawnie działa, Nazca również świetnie wygląda. Czytelna, responsywna i dopasowana do odbiorcy wizualizacja, pozwala na szybką analizę dużych zbiorów danych, wynajdywanie prawidłowości i konkretnych obszarów do zoptymalizowania. To właśnie łatwość interpretacji i informacje podane w przejrzysty sposób są największymi zaletami platformy.
Nazca może obsługiwać bardzo dużą liczbę połączeń mobilnych i umożliwia budowanie układu rozproszonego na wielu komputerach. Każda maszyna realizuje wówczas fragment pracy np. zbieranie informacji, obsługa logiki, zapamiętywanie danych – dzięki czemu platforma traci w zasadzie ograniczenia związane z jej wielkością. Łatwość utrzymania i sprawność działania to wyróżniki Nazca!
Uniwersalny i wszechstronny charakter platformy pozwala na zastosowanie Nazca w rozwiązaniach przemysłowych, budynkach wielkopowierzchniowych i magazynowych oraz w budownictwie indywidualnym. Nazca to platforma, która tak samo sprawnie radzi sobie z monitorowaniem domu, jak i dużych, złożonych wdrożeń, dotyczących całych miast.


Grenton Smart Panel 4 x OLED

GRENTON Sp. z o.o.

Grenton to polski producent modularnego i elastycznego systemu Smart Home. Spółka została utworzona w 2011 roku i od samego założenia intensywnie inwestowała w prace badawczo-rozwojowe, zmierzające do wytworzenia autorskiego i nowoczesnego rozwiązania, dostępnego dla przeciętnego konsumenta. Misją firmy jest upowszechnianie systemów Smart Home. Technologia rozwijana przez firmę Grenton to jedna z nielicznych w pełni hybrydowych platform, co sprawia, że poszczególne moduły i podłączone do niej urządzenia mogą komunikować się zarówno przewodowo, jak również bezprzewodowo.
Grenton został założony oraz jest zarządzany przez absolwentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, 100% personelu zatrudnionego w firmie posiada wyższe wykształcenie, głównie o profilu inżynieryjnym.
Firma w chwili obecnej prowadzi dynamiczną dystrybucję produktów w Polsce, za pośrednictwem prawie 300 przeszkolonych partnerów (dealerów) a także innych podmiotów kooperujących, jak m.in. Tauron Sprzedaż, gdzie produkt jest pozycjonowany w ramach oferty Smart Tauron. Spółka wkłada bardzo dużo energii w edukację technologiczną, ufundowała i uruchomiła we współpracy z Politechniką Łódzką laboratorium systemów Smart Home, dzięki czemu uczelnia mogła otworzyć nowy kierunek nauczania – „systemy sterowania inteligentnymi budynkami”.
Od końca 2017 roku firma Grenton rozpoczęła również aktywny rozwój międzynarodowej sieci dystrybucyjnej. Rozwój działalności eksportowej wsparty został przez udział w programach Go To Brand a także dzięki efektywnej współpracy z PAIH, dzięki czemu Grenton posiada aktualnie dystrybutorów w: Arabii Saudyjskiej, Iranie, Litwie, Niemczech, Szwajcarii, Szwecji (wraz z Danią, Norwegią i Finlandią), Turcji, Wielkiej Brytanii.

Grenton Smart Home to system należący do kategorii hybrydowych, profesjonalnych systemów Inteligentnych Domów z segmentu (ang.: Whole-Home Automation), czyli integrujący wszystkie istotne systemu współczesnego domu – m.in. oświetleniowe, grzewcze, wentylacyjne, klimatyzacyjne, audio-wizualne, dostępowe, bramowe, ogrodowe i inne. Kompleksowość rozwiązań Grenton objawia się posiadaniem bardzo szerokiej oferty modułów z których składa się system oraz oprogramowania służącego do obsługi oraz innego służącego do konfiguracji i wdrożenia. Poza elementami wykonawczymi oraz czujnikami, ważnym elementem systemu jest wielofunkcyjny panel do obsługi i sterowania inteligentnym domem o nazwie Grenton Smart Panel. Wyjątkowość Panelu polega na jego zaawansowaniu technologicznym pozwalającym na idealnym dopasowaniu go do konkretnych funkcji jakimi musi w danym momencie sterować. Dzięki temu Panel może być zarówno zwykłym wyłącznikiem oświetlenia, jak i jednocześnie zaawansowanym sterownikiem klimatyzacji, lub rolet. Urządzenie wyposażone jest w 4 programowalne przyciski, czytelny wyświetlacz OLED (wyświetlający eleganckie ikony oraz tekst), precyzyjny czujnik temperatury, czujnik oświetlenia. Urządzenie reaguje na dotyk, ale również może być sterowane bezdotykowo przy pomocy gestów wykonywanych dłonią.
Dzięki pełnej elastyczności dostępnej w urządzeniu Smart Panel zniknął problem konieczności produkcji kilkunastu dedykowanych urządzeń, co więcej możliwe jest dynamiczne modyfikowanie dostępnych funkcji już w zainstalowanym systemie.Drzwi przeciwpożarowe o zwiększonej odporności na włamanie oraz izolacyjności akustycznej serii DELTA MAGNUM

DELTA Zbigniew Różycki to rodzinna firma, założona w 1992 roku przez Zbigniewa Różyckiego. Od początku swego istnienia firma zajmowała się stolarką drzwiową ze szczególnym nastawieniem na zabezpieczenia mechaniczne, głównie drzwi antywłamaniowe i zamki. Obecnie marka Delta Zbigniew Różycki jest rozpoznawalna w całym kraju jako czołowy polski producent drzwi antywłamaniowych, przeciwpożarowych i dymoszczelnych oraz o zwiększonej izolacyjności akustycznej lub cieplnej. 27-lat doświadczeń, stosowanie innowacyjnych technologii oraz profesjonalny zespół pracowników i kooperantów zapewnia wysoką jakość wyrobów. W aktualnej ofercie handlowej firmy znaleźć można: drzwi stalowe, przeszklenia, naświetla górne i boczne, panele ozdobne, klamki z blokadą elektromechaniczną, systemy zamków hotelowych, okucia ze stali nierdzewnej oraz akcesoria. Asortyment i zakres oferty ciągle się poszerza. Regularnie prowadzone prace badawczo-rozwojowe pozwalają na wprowadzanie na rynek nowych produktów oraz dostosowywanie oferty do wymagań klientów. Firma DELTA Zbigniew Różycki praktycznie od początku działalności prowadzi również sprzedaż eksportową. Realizowana jest ona zarówno na rynki unijne jak i poza unijne. Oferowane wyroby firmy sprzedawane są m.in. na rynkach takich jak: Arabia Saudyjska, Belgia, Czechy, Chorwacja, Francja, Irlandia, Niemcy, Norwegia, Rumunia, Słowenia, Słowacja, Szwecja, Szwajcaria, Węgry. Firma posiada pozytywne doświadczenia eksportowe łącznie na ponad 14 rynkach zagranicznych, poczynając od najbliższych geograficznie, po bardzo wymagających klientów z rynków azjatyckich. Obecnie firma realizuje kampanię promocyjną poprzez uczestnictwo w międzynarodowych targach: MADE-EXPO Mediolan,
Architecture & Building Expo Dublin, Nordbygg Sztokholm oraz misje gospodarcze BIG5
ZEA Dubai i Canton Fair 2019 Guangzhou.

Drzwi serii Delta Magnum (głównie Delta Magnum 56K oraz Delta Magnum 68K/68KR) są produktami niezwykle nowoczesnymi w swojej kategorii, gdyż ich produkcja została oparta na innowacyjnych rozwiązaniach konstrukcyjnych i technologicznych w oparciu o patenty (European patent nr 2876244) na wsad przeciwpożarowo-akustyczny, zwany kanapką WKW oraz system zamka centralnego Delta DC6 (PAT.224112).
Drzwi serii Delta Magnum posiadają znakomite właściwości użytkowe (niespotykane dotychczas na rynku – co potwierdzają opinie ekspertów), gdyż łączą w jednym wyrobie (np. Delta Magnum 68KR) wysokie parametry takie jak: odporność na włamanie klasy RC3, odporność ogniową klasy EI245, dymoszczelność Sa, S200, izolacyjność akustyczną Rw = 46 dB oraz izolacyjność cieplną Ud = 1,2 [W/m2K]. Drzwi serii Delta Magnum stały się hitem eksportowym pomagającym w dynamicznym rozwoju firmy Delta Zbigniew Różycki oraz polskich wyrobów budowlanych na wymagających rynkach zagranicznych. Drzwi Delta Magnum 68KR jako jedne z pierwszych polskich drzwi przeciwpożarowych i dymoszczelnych uzyskały Certyfikat CE nr 1488-CPR-0667/W na nową zharmonizowaną normę unijną EN 16034:2014.


Ceramiczne pustaki ścienne THERMOPOR

Firma Leier Polska SA wchodzi w skład Grupy firm koncernu Leier. Podstawową działalnością firmy Leier jest produkcja ceramiki budowlanej oraz materiałów budowlanych z betonu. Firma Leier Polska SA prowadzi swoją działalność w oparciu o zakłady produkcyjne w Woli Rzędzińskiej, Malborku, Markowiczach i Sierakowicach oraz o centra magazynowo – dystrybucyjne w Wieliczce, Zakroczymiu i Olsztynku–Świętajnach, wspomagające i ułatwiające sprzedaż w regionach oddalonych od zakładów produkcyjnych. Pustaki ceramiczne produkowane są w zakładach: w Woli Rzędzińskiej, Markowiczach
i Sierakowicach. Leier Polska SA zajmuje drugie miejsce w Polsce po grupie Wienerberger pod względem wielkości produkcji i sprzedaży ściennej ceramiki budowlanej. Jako jeden
z czołowych producentów ceramicznych materiałów budowlanych firma Leier dostarcza nowoczesne rozwiązania pozwalające na prowadzenie inwestycji w sposób zgodny
z najwyższymi światowymi standardami. Firma Leier Polska SA prowadzi działania zmierzające do umocnienia wizerunku Spółki, jako podmiotu nowoczesnego, aktywnego
w swojej branży, lidera technologii i innowacji, podmiotu dla którego dobro i zadowolenie klienta są wartością podstawową, a nie tylko sloganem reklamowym. Potwierdzeniem tych działań są otrzymane nagrody za system Thermopor. Kolejno w latach 2016, 2017, 2018 - Fundacja Qualitas przyznała firmie Leier Polska S.A. wyróżnienie „European Quality Certyficate” za ceramiczne pustaki ścienne Thermopor.

Pustaki ceramiczne Thermopor P+W to jeden z produktów znajdujących się w ofercie firmy Leier Polska SA. Najnowsza generacja pustaków przeznaczona do wznoszenia ścian obejmuje dwie grupy produktów: ceramikę Thermopor P+W, czyli system murowania na zamek - pióro plus wpust, oraz pustaki Thermopor AKU - przeznaczone do budowy ścian o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Pierwsza grupa produktów to pustaki z ceramiki poryzowanej Thermopor P+W, przeznaczone do wznoszenia ścian zewnętrznych i wewnętrznych, nośnychi nienośnych w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym i użyteczności publicznej. Druga grupa produktów może być stosowana nawet na terenach o dużym natężeniu uporczywych dźwięków. Przegrody akustyczne z pustaka Thermopor AKU mogą być stosowane nie tylko w budownictwie mieszkaniowym, ale również we wszelkiego rodzaju biurowcach oraz hotelach.
Pustaki ceramiczne typu Thermopor produkowane są z naturalnych surowców: gliny, wody, piasku oraz trocin. Wysoka zdolność akumulacji ciepła sprawia, że budynki z ceramiki poryzowanej typu Thermopor w naturalny sposób utrzymują ciepło zimą, a latem panuje w nich przyjemny chłód. Mury wykonane z pustaków Thermopor są nie tylko wytrzymałe i stabilne, ale gwarantują także optymalną regulację wilgoci. Produkty te cechuje ponadto wysoka odporność na oddziaływanie czynników fizycznych i chemicznych, a także na ogień. Pustaki ceramiczne typu Thermopor wypalane w temperaturze blisko 1000oC są zupełnie suche, a więc wolne od alergenów, bakterii, grzybów oraz innych szkodliwych mikroorganizmów. Oprócz doskonałych właściwości systemów do budowy ścian Thermopor P+W, ich zaletą jest również prostota murowania i obróbki – pustaki można ciąć z wykorzystaniem standardowych narzędzi tnących, takich jak piły tarczowe, taśmowe czy tarcze tnące. Kompatybilność i modułowość elementów systemu Thermopor to ułatwienie dla architektów i projektantów. Zestaw materiałów budowlanych dopasowanych do siebie pod względem m.in. technicznym, wymiarowym oraz estetycznym ułatwia projektowanie trwałych konstrukcji.

Beton towarowy - beton ciężki

Firma Hydrobudowa-1 Betoniarnia-Laboratorium Spółka z o.o. (dalej zwana HB-1) funkcjonuje na rynku od ponad 50 lat. Prowadzi działalność w dwóch obszarach: usługowym- Laboratorium oraz produkcyjnym - Wytwórnia Betonu. Obszar produkcyjny zajmuje się wytwarzaniem, dostarczaniem i pompowaniem mieszanek betonowych, produkcją prefabrykatów oraz sprzedażą innych materiałów budowlanych. W ofercie tej komórki organizacyjnej są: betony towarowe do wytrzymałości C100/115, zaprawy cementowe M7-M25, prefabrykaty betonowe, mieszanki stabilizowane spoiwem hydraulicznym oraz produkty specjalnego zastosowania. Działalność Laboratorium opiera się m.in. na badaniu mieszanki betonowej i stwardniałego betonu; badaniu składników betonu: cementu, kruszyw, domieszek, wody; badaniu prefabrykowanych wyrobów budowlanych, np. bloczków betonowych; kompleksowej obsłudze laboratoryjnej wytwórni betonu i budów; badaniu stali zbrojeniowej; badaniu podkładów podłogowych; projektowaniu receptur mieszanek betonowych; uszczelnianiu rys w konstrukcjach budowlanych oraz opiniowaniu technicznych konstrukcji budowlanych. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów Laboratorium wdrożyło system jakości zgodny z normą PN-EN ISO/IEC 17025 oraz uzyskało Certyfikat Akredytacji Laboratorium Badawczego nr AB 651 Polskiego Centrum Akredytacji, co potwierdza wysoki poziom usług laboratoryjnych. Z kolei wysoką jakość wyrobu budowlanego, jakim jest beton towarowy poświadczyła akredytowana jednostka certyfikacyjna nr AC 157. W wyniku kontroli, Wytwórnia Betonu zlokalizowana przy ul. Chlubnej w Warszawie uzyskała Krajowy Certyfikat Zgodności Zakładowej Kontroli Produkcji nr 157-UWB-245. Posiadanie certyfikatów odnoszących się do jakości usług i wyrobów powoduje, że firma jest godnym zaufania partnerem biznesowym. Klienci oceniają HB-1 jako rzetelnego i godnego polecenia producenta mieszanek betonowych, znającego i stosującego nowoczesne technologie. Dzięki akredytowanemu laboratorium oraz ogromnej wiedzy i doświadczeniu wykwalifikowanej kadry pracowników, firma HB-1 ma możliwość wprowadzania na rynek innowacyjnych technologii i produktów.
Jednym z innowacyjnych produktów spółki i jednocześnie zgłaszanym do Konkursu „Teraz Polska” jest beton ciężki R-Shield 4000 (spółka złożyła podanie o udzielenie prawa ochronnego na znak towarowy R-Shield 4000 w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polski). Do produkcji betonów osłonowych stosowane są kruszywa naturalne, ciężkie o gęstości powyżej 3000 kg/m3.W Wytwórni Betonu firmy HB-1 do produkcji betonu ciężkiego wykorzystywany jest magnetyt. Kruszywo o dużej gęstości w połączeniu z naturalnym piaskiem, wodą, cementem oraz domieszkami - w zaprojektowanych i zbadanych proporcjach, tworzą mieszankę betonową o specyficznych parametrach. Beton towarowy, tego rodzaju cechuje się m.in.: dużym ciężarem właściwym, wysoką przewodnością cieplną, odporność na podwyższone temperatury oraz pochłanianiem promieniowania jonizującego (gamma). R-Shield 4000 wykorzystywany jest podczas budowy obiektów elektrowni jądrowych, składowisk materiałów radioaktywnych, pomieszczeń w ośrodkach terapeutycznych oraz innych miejscach powstawania, stosowania lub przechowywania materiałów wytwarzających promieniowanie jonizujące. Może również pełnić funkcję przeciwwag i obciążników. Firma, dostarczała produkt tego typu podczas realizacji m.in. budowy ośrodka Radioterapii Weterynaryjnej w Miedniewicach oraz w drugim etapie budowy Ośrodka Radioterapii na terenie CSK MSW w Warszawie - budowa stanu zerowego, wraz z wykonaniem instalacji drenażu budynku. Wysoką jakość produkowanego przez spółkę betonu ciężkiego potwierdzają zadowoleni klienci.

Drzwi zewnętrzne GERDA NTT REVO 75

GERDA Sp. z o.o. jest jednym z liderów w dziedzinie produkcji drzwi, zamków i okuć. W pracy stosuje innowacyjne technologie bezpieczeństwa, osiągając najwyższe parametry z zakresu zabezpieczeń i odporności na włamanie. Na rynku zabezpieczeń firma działa od roku 1987. Ścisła współpraca, zarówno z Kontrahentami, jak i instytucjami i ośrodkami badawczymi dbającymi o bezpieczeństwo pozwala na ciągłe doskonalenie oferty. Firma Gerda to firma innowacyjna, której produkty powstają w oparciu o najnowsze technologie. Gerda posiada trzy zakłady produkcyjne: w Warszawie, Sokołowie i Starachowicach. Łączna powierzchnia hal produkcyjno-magazynowych to ponad 30 000 m2. W starachowickich halach produkowane są drzwi i okucia najwyższej jakości. Z powodzeniem firma podejmuje się również obróbki profili aluminiowych i PCV. Doskonała jakość, najwyższe parametry wytrzymałościowe i użytkowe wyrobów gwarantowane są certyfikatami i procedurami ISO 9001. Jednym z celów jest uzyskanie najlepszych rozwiązań i nowych technologii pomagających produkować wyroby o najwyższych parametrach w konkurencyjnych cenach. Dzięki wykwalifikowanej kadrze inżynierów, technologów i projektantów firma nieustannie rozwija systemy zabezpieczeń tak, aby spełniały one oczekiwania klientów, kontrahentów i partnerów. Oryginalne wzornictwo produktów odpowiada najnowszym światowym trendom. Misją firmy jest kompleksowe podejście w zakresie nowoczesnych technologii bezpieczeństwa, spełniające indywidualne oczekiwania Klientów oraz potrzeby innowacyjnego rynku.
W trosce o komfort klientów, firma zapewnia bezpłatny pomiar, doradztwo i fachową obsługę. Produkty GERDA wyposażają także sektor inwestycyjny. Firma stosuje własne opatentowane rozwiązania, które przyczyniają się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa i do budowania przewagi konkurencyjnej. Warto podkreślić, że GERDA w ramach doskonalenia drzwi antywłamaniowych współpracuje z Biurem Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. Gerda prowadzi działalność w sposób świadomy i odpowiedzialny, minimalizując oddziaływanie na środowisko poprzez codzienną troskę o zasoby naturalne.

NTT REVO to grupa drzwi do domów, charakteryzujące się nowoczesnym wyglądem i doskonałymi parametrami izolacyjności termicznej. Idealnie łączą najlepsze cechy drzwi metalowych – solidną, trwałą i wytrzymałą konstrukcję, najwyższy poziom bezpieczeństwa, estetykę z indywidulanym charakterem nowoczesnych. W skład serii drzwi NTT REVO wchodzą cztery linie wzornicze: AIR GLASS – z charakterystyczną szybą potocznie zwaną szybą samochodową, QUADRO – z licznymi przeszkleniami i insertami zlicowanymi z powierzchnią skrzydła, TEMPO – klasyczne drzwi nawiązujące do najlepszych wzorów GERDA, ELITE 3D – eleganckie wzornictwo. NTT REVO  75 – to drzwi pasywne, które przede wszystkim maksymalnie oszczędzają energię przy jednoczesnym podniesieniu komfortu mieszkania. Pozwalają gromadzić energię wewnątrz pomieszczenia, co prowadzi do bezpośredniej oszczędności. Drzwi NTT 75, charakteryzują się współczynnikiem przenikania w zależności od zastosowanej ościeżnicy od 0,77 W/m2K do 0,93 W/m2K.


Elastyczne płytki elewacyjne KLINKIERO

KOSBUD Bracia Kosińscy Sp. J

Firma KOSBUD została założona przez trzech braci w 2005 roku na terenie małego gospodarstwa rolnego we wsi Dziękowizna niedaleko Mińska Mazowieckiego. Od początku swojej działalności zajmuje się produkcją chemii budowlanej, kładąc szczególny nacisk na produkty wchodzące w skład systemów ociepleń. Dzięki wysokiej jakość produktów oraz sprawnie prowadzonej promocji w ciągu 10 lat marka KOSBUD znalazła się wśród 30 najpopularniejszych producentów chemii budowlanej w Polsce i obsługuje ok 1% rynku systemów ociepleń. W chwili obecnej zatrudnia 80 pracowników na terenie Polski w trzech zakładach produkcyjnych. W roku 2014 firma otworzyła swoją filię w Kijowie na Ukrainie a w 2016 powstał odział Kosbudu w Brześciu na Białorusi.
Dla zagwarantowania najwyższej jakości produktów, na początku 2009 roku został otwarty nowy zakład produkcyjny wyposażony w innowacyjną linię technologiczną. Dzięki tej inwestycji każdy produkt poddawany jest kilkuetapowemu procesowi, w którym zmienność temperatur oraz zróżnicowana ilości obrotów mieszania pozwala na uzyskanie wysokiej jakości, a także jednorodności produkcji. Bazując na sprawdzonych surowcach i komponentach, KOSBUD ma możliwość wytwarzania bezkonkurencyjnej powłoki dla każdego rodzaju ścian i elewacji.
Dodatkowo pieczę nad odpowiednimi standardami, a także nad kontrolą jakości sprawuje laboratorium KOSBUD, w którym systematycznie sprawdzana jest jakość produkcji oraz opracowywane są nowe produkty z zakresu chemii budowlanej.

Wiodącym produktem przedsiębiorstwa są tynki i farby produkowane w szerokiej gamie kolorystycznej. Jednak KOSBUD cały czas pracuje nad nowościami i od 2013 roku poszerza swoją ofertę o elastyczne okładziny elewacyjne imitujące deskę, klinkier i beton architektoniczny. Jednym z tego typu produktów są elastyczne płytki KLINKIERO. To materiał budowlany, który do złudzenia przypomina wykończenie ścian, filarów i kominów ze strukturalnej cegły klinkierowej. Płytki mocuje się za pomocą kleju dyspersyjnego TERMOLEP-D, który po wyschnięciu tworzy fugę. KLINKIERO występuje w dwóch strukturach „CATEDRO” o fakturze płytki rustykalnej i „ROMA” o fakturze zbliżonej do tradycyjnych płytek klinkierowych. Okładzina dostępna jest w kilku wariantach: jako pojedyncze płytki proste, pojedyncze płytki narożne, panele o powierzchni 0,54 m² (płytki typu CATEDRO) i 0,61 m² (płytki typu ROMA) oraz rolki o powierzchni 3,3 m² (CATEDRO) i 2,88 m² (ROMA). Każdy wariant okładziny występuje w 21 kolorach.
KLINKIERO przeznaczone jest zarówno do zastosowań wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Płytki charakteryzują się odpornością na warunki atmosferyczne (mrozoodporność i wodoszczelność) i stanowią zewnętrzną warstwę systemu ociepleń KOSBUD SYSTEM, co oznacza, że wchodzą w skład systemu ETAG. Objęte są Europejską Oceną Techniczną ETA 16/0492, wydaną przez ICiMB w Krakowie oraz Certyfikat Zakładowa Kontrola Produkcji 2310-CPR-Z1029, wydany przez Jednostkę Notyfikowaną Nr 2310 Certbud Sp. z o.o.
Ponadto, płytki KLINKIERO nie rozprzestrzeniają ognia i posiadają klasyfikację ogniową d0. Są także paroprzepuszczalne i posiadają mały ciężar 3,5-4,5 kg/m². Wyróżnia je również niezwykle łatwy montaż niewymagający użycia specjalistycznych narzędzi.
Elastyczne płytki KLINKIERO zostały nagrodzone Złotym Medalem MTP BUDMA 2019, Złotym Medalem Targów INTERBUD 2019 oraz wyróżnione w konkursie Produkt Roku Targów LUBDOM 2017.


Systemy rynnowy Galeco PVC2

Galeco Sp. z o.o. powstała w roku 1996. Jest przedsiębiorstwem prywatnym ze 100% udziałem kapitału polskiego. Specjalizuje się w projektowaniu, produkcji i dystrybucji systemów odprowadzania wody deszczowej z dachów stromych oraz dachów płaskich. Flagowymi produktami są systemy rynnowe półokrągłe oraz kwadratowe.
Główna siedziba firmy znajduje się w Balicach pod Krakowem, gdzie również zlokalizowany jest zakład produkcyjny oraz magazyn centralny. Na terenie Polski znajduje się osiem biur handlowych, które zlokalizowanie są w Tarnowie, Puławach, Katowicach, Warszawie, Poznaniu, Płocku, Gdyni i we Wrocławiu. Rozwijają one sieć dystrybucyjną firmy w oparciu o model B2B. Taki układ terytorialny zapewnia klientom optymalne zaopatrzenie w produkty i pozwala zachować pełną elastyczność w działaniu. Ciągłą dostępność towarów w tych punktach gwarantuje również odpowiedni system dostaw, specjalnie opracowany i ciągle ulepszany przez logistyków.
Galeco rozwijając się na przestrzeni lat, weszło również na rynki eksportowe i na chwilę obecną posiada cztery spółki zależne: Galeco Ukraina, Galeco Rosja, Galeco Hungaria, Galeco Białorus. Na pozostałym terenie Europy firma systematycznie pozyskuje dystrybutorów odpowiedzialnych za sprzedaż produktów Galeco w poszczególnych państwach.
Flagowymi produktami firmy są półokrągłe systemy rynnowe z pvc Galeco PVC oraz ze stali Galeco STAL. W miarę rozwoju firmy i chęcią wyznaczania trendów w branży budowlanej w zakresie systemów rynnowych, firma Galeco jako pierwsza wprowadziła systemowe rozwiązane odprowadzenia wody dla dachów bez okapu, które można ukryć w elewacji budynku. System o nazwie Galeco BEZOKAPOWY dedykowany był śmiałym i niestandardowym rozwiązaniom. Jego innowacyjność polegała na systemowości, na kwadratowym profilu rynny i rury spustowej oraz możliwości ukrycia orynnowania. W ślad za tym rozwiązaniem kilka lat później pojawił się kwadratowy system ze stali do montażu na zewnątrz elewacji. Jego innowacyjność polegała na zastosowaniu maskownicy, która zasłaniając rynnę i haki, dawała złudzenie gładkości okapu i niewidoczności rynny, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich walorów estetycznych.

Najnowszym wynalazkiem firmy w zakresie systemów rynnowych jest kwadratowy system z tworzywa pvc. Jego innowacyjność polega na unikalności rozwiązania, które dotąd nie zostało zastosowane w systemach rynnowych na terenie Europy i prawdopodobnie świata.
Firmy konkurencyjne nie posiadają w ofercie kwadratowego orynnowania wykonanego z tworzywa pvc. Unikalny, kwadratowy kształt rynny i rury spustowej to klucz do zachowania harmonii i estetyki w najnowocześniejszych projektach architektonicznych.
System rynnowy Galeco PVC2 to nowoczesny i unikalny system rynnowy posiadający kwadratowy kształt rynny i rury spustowej, wykonany z najwyższej jakości surowca.
Kwadratowy kształt systemu to klucz do zachowania harmonii i estetyki w najnowocześniejszych projektach architektonicznych.
System PVC2 złożony jest z poziomu rynnowego oraz spustowego wykonanego z wysokiej jakości polichlorku, w metodzie koekstruzji. Materiał użyty do produkcji jest odporny na oddziaływanie warunków zewnętrznych, mechanicznych oraz starzeniowych, czyli jest wysoce odporny na promieniowanie UV. Dzięki zastosowaniu dodatkowej doszczelniającej wkładki rynnowej montowanej w miejscu łączenia się rynny z częścią rynnową kształtki i uszczelką, system jest 100 % szczelny oraz stabilny. Dodatkowo hak rynnowy jest skonstruowany w taki sposób, że przenosi najwyższe obciążenie normatywne i klasyfikuje się w klasie nośności H.

Naczynia ze szkła borokrzemowego Termisil

TERMISIL Huta Szkła Wołomin S.A. jest jedynym w Polsce oraz jeden z trzech europejskich producentów naczyń kuchennych z żaroodpornego szkła borokrzemowego (65% sprzedaży w marce własnej TERMISIL, sprzedaż głównie na eksport). Huta w Wołominie funkcjonuje od 1905 roku.
Produkcja jest ekologiczna i odbywa się w oparciu o nowoczesny i niskoemisyjny piec elektrodowy. Wysoki udział w zastawie szklarskim ma stłuczka szklana (m.in. z przetopu półwyrobów niespełniających norm jakościowych).
W ostatnich latach produkty Spółki w marce TERMISIL znajdowały nabywców w prawie 60 krajach na świecie – w tym takich jak: Niemcy, Ukraina, Izrael, Rosja, Białoruś, Mołdawia, Turcja, Malezja, Czechy, Słowacja, Wielka Brytania, Islandia, Włochy.
W Spółce kładzie się nacisk na aspekty jakościowe w oparciu o politykę jakości (zgodną z obowiązującą i wdrażaną w Spółce strategią zrównoważonego rozwoju – CSR). System jakości opiera się na wielokrotnych kontrolach tego samego produktu na różnych stanowiskach pracy.
Na początku obecnej dekady Spółka znalazła się w trudnej sytuacji spowodowanej nadmiernym zadłużeniem i wysokim poziomem kosztów. W ostatnich latach Spółka przeprowadzała kompleksowe działania restrukturyzacyjne. Jednym z nich było rozpoczęte w 2016 r. postępowanie sanacyjne. Postępowanie to jako jedne z pierwszych w Polsce zakończyło się sukcesem – zawarciem układu z wierzycielami (rekordowe poparcie 95% wierzycieli). Spółka została oddłużona o 77 mln zł. Postępowanie sanacyjne zostało formalnie zamknięte w lutym 2019 roku.

Wysokiej jakości wyroby w marce TERMISIL (naczynia do pieczenia - żaro, brytfanny, keksówki, dzbanki z plastikowym osprzętem, dzbanki całoszklane, naczynia miarowe, szklanki, filiżanki, kubki, salaterki, garnki szklane, zestawy naczyń) cieszą się popularnością na całym świecie. W Polsce marka ma 70% udział w półce naczyń żaroodpornych w kanale nowoczesnym oraz wysoką rozpoznawalność (prawie 75% rozpoznawalności wspomaganej marki).
Marka TERMISIL to marka innowacyjna z własnymi patentami i unikatowymi rozwiązaniami (np. system grill & drop w naczyniach do pieczenia, Safe Lid – bezpieczne korzystanie z dzbanków czy szklane garnki).
Szkło TERMISIL ma unikatowe cechy: zwiększoną odporność na szok termiczny, wysokie oraz niskie temperatury, brak kadmu i ołowiu, brak podatności na zarysowania, możliwe do zastosowania w zmywarkach, piekarnikach i kuchenkach mikrofalowych.
Spółka co roku wprowadza nowości w marce TERMISIL (w ostatnim okresie min. garnki z płytkami na kuchenki gazowe, naczynia do pieczenia 5,5 L oraz 7,0 L, duże naczynia do lazanii, szklanki z dekorem i kolorowymi uchami).

Seria opraw oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego ONTEC

Firma TM TECHNOLOGIE Sp. z o.o. została założona w 2002 r. w Krakowie. Na przełomie kilku lat stała się jednym z wiodących polskich producentów awaryjnego oraz ewakuacyjnego oświetlenia, a także sprzętu elektronicznego, mającego zastosowanie
w technice oświetleniowej. Swoim zasięgiem przedsiębiorstwo obejmuje Polskę i kraje na całym świecie, do których produkty z powodzeniem są eksportowane. Dzięki budowie własnej fabryki oświetlenia w 2010 r. Spółka zyskała pełny nadzór nad wszystkimi etapami produkcji, począwszy od koncepcji produktu, poprzez produkcję elektroniki, obudów, aż do montażu oraz wysyłki towaru.
TM TECHNOLOGIE oferuje profesjonalne zaplecze produktowe i serwisowe na każdym etapie inwestycji, zapewnia także wsparcie doświadczonego zespołu projektantów oraz bogatą ofertę szkoleniową. W 2017 r. powstała AKADEMIA TM TECHNOLOGIE - ogólnopolski projekt, którego celem jest podnoszenie kwalifikacji wśród specjalistów branży oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego. Inwestując w ciągły rozwój, firma zapewnia stabilną współpracę i najwyższą jakość produktów i usług. Połączenie wieloletniego doświadczenia w branży oświetleniowej z ciągłym poszukiwaniem nowych rozwiązań zaowocowało stworzeniem opraw oświetlenia awaryjnego z serii ONTEC, systemów oświetlenia DATA 2 i TM CB-A, a także autorskiej aplikacji ELVIS, która znalazła się wśród finalistów konkursu Dobry Wzór 2018.

Oprawa ONTEC S to flagowiec w ofercie producenta. Uniwersalny o wysokim stopniu szczelności IP65, dzięki swojej prostej formie może być stosowany w niemal każdym środowisku użytkowym (od nowoczesnych pomieszczeń typu open space, do zawilgoconych garaży wielkopowierzchniowych). W zależności od użytej optyki, oprawa może być wykorzystana do oświetlania wielkich powierzchni biurowych oraz długich korytarzy. Prosty kształt ONTEC S umożliwia zastosowanie dyfuzora, czyniąc z niej oprawę dwustronną.
Oprawy ONTEC C, D, E, G i R wyposażone w różnego typu soczewki charakteryzują się wysoką sprawnością umożliwiającą zastosowanie mniejszej ilości opraw przy zachowaniu wszystkich wymaganych parametrów. Nowoczesne wzornictwo, najwyższa jakość materiałów, stopień szczelności IP20 i zakres temperatury pracy sprawia, że oprawy idealnie sprawdzają się jako oświetlenie przestrzeni biurowych, galerii handlowych, a dzięki wersji COLD - także hal przemysłowych. ONTEC C, D i R reprezentują rozwiązania z przeznaczeniem m.in. do oświetlania części otwartych, a wyposażone dodatkowo w specjalne soczewki, idealnie sprawdzają się jako oświetlenie dróg ewakuacji. Główne walory opraw ONTEC C i D to ich niewielki, dyskretny kształt, który dopasowuje się do każdego wnętrza, nie naruszając konstrukcji oświetlenia podstawowego. ONTEC R to przede wszystkim solidność i elegancja, a także prosta konstrukcja oraz łatwy, intuicyjny montaż w wersji natynkowej, a także podtynkowej. ONTEC E i G to oprawy do wyznaczania kierunku ewakuacji. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych rozwiązań z dziedziny techniki świetlnej oraz specjalnych materiałów, oprawy zapewniają równomierny efekt świecenia i optymalną widoczność znaku ewakuacji.
Oprawy ONTEC cechuje odmienny sposób zastosowania w zależności od potrzeby oraz specyfikacji obiektu. Przytoczona różnorodność daje projektantom oświetlenia szeroki wachlarz możliwości w doborze odpowiedniego rozwiązania. Wszystkie produkty, wielokrotnie nagradzane na krajowych i międzynarodowych wystawach branżowych, posiadają deklarację zgodności CE i spełniają wymogi wszystkich obowiązujących norm.

Oprawa oświetleniowa Kamerton

Firma Spectra Lighting Sp. z o. o. rozpoczęła swoją działalność na rynku oświetleniowym w roku 2003, po przekształceniu powstałej w 2000 roku firmy Spectra s.c. Głównym celem działalności firmy jest profesjonalne projektowanie i sprzedaż oświetlenia. Firma prowadzi także kompleksową obsługę inwestycji w zakresie dostaw oświetlenia, połączoną z fachowym doradztwem w dziedzinie techniki świetlnej oraz korzysta z nowoczesnych technik komputerowych – programy Dialux, Relux, CAD, Revit.
Spectra współpracuje z renomowanymi producentami krajowymi i zagranicznymi m.in. Flos, iGuzzini, Simes, Ares, Nordic Aluminium, Pracht, Securlite. W Załuskach pod Warszawą znajduje się zakład produkcyjny Spectra, który w połowie roku 2019 zastąpiony zostanie nowym, trzykrotnie większym od dotychczasowego. Budowa nowej hali produkcyjnej to pierwsza część większego wdrożenia, zatytułowanego „Wdrożenie technologii produkcji energooszczędnego systemu oświetlenia miejskiego –LESSS, zarządzanego inteligentnym monitoringiem”. Dzięki własnej produkcji firma może dopasować się do wymagań klienta. Począwszy od zmiany koloru czy wymiaru, do tworzenia zupełnie nowych produktów, specjalnie dedykowanych pod inwestycję. Od 11 lat zakład w Załuskach stosuje najlepsze komponenty wiodących marek. Elastyczność oferowanych rozwiązań w połączeniu z wysoką jakością produktów oraz profesjonalną obsługą powoduje dynamiczny rozwój firmy i stale rosnące zaufanie ze strony klientów. Wychodząc im naprzeciw otworzony został również salon oświetleniowy w siedzibie firmy z ekspozycją opraw, co ułatwia dokonanie optymalnego wyboru. Firma posiada laboratorium fotometryczne, aby stale kontrolować jakość produktów. Każdy element oświetlenia jest dokładnie sprawdzany, dzięki czemu pewnym jest, że do klienta trafia produkt spełniający najwyższe standardy. Potwierdza to przyznanie firmie certyfikatu jakości ISO 9001.

Lampa „Kamerton” wyróżnia się smukłą, wytrzymałą, ponadczasową linią, inspirowaną przyrządem służącym do strojenia instrumentów muzycznych. „Kamerton” może być pojedynczym źródłem światła lub tworzyć system złożony z kilku lamp. Lampy w systemie łączą się harmonijnie, podobnie jak dźwięki w oktawie. Światło „Kamertonu” nadaje ton pomieszczeniom i wprowadza designerski klimat zarówno do wnętrz prywatnych, jak i komercyjnych. Pojedyncza oprawa czy system? „Kamerton” daje możliwość wyboru. „Kamerton” wyposażony jest w źródło światła LED, o mocy 30W i 3500 lumenów, o temperaturze barwowej 3000 lub 4000K. Obudowa oprawy występuje w trzech wariantach kolorystycznych: biały, czerwony lub czarny połysk, natomiast kolor przewodu zasilającego w siedmiu. Lampa została zaprojektowana przez jedno z najbardziej rozpoznawalnych biur projektowych w Polsce – Studio Kaniewski Design.

Hybrydowy wentylator dachowy MAG-200

Przedsiębiorstwo UNIWERSAL Sp. z o.o. z Katowic zajmuje się produkcją i sprzedażą wentylatorów dachowych. Firma posiada wieloletnie doświadczenie w branży wentylacyjnej i specjalizuje się w:
· wentylatorach dachowych, wentylatorach kanałowych, wentylatorach ściennych,
· wywietrznikach,
· wywietrzakach zintegrowanych,
· podstawach dachowych, tłumiących,
· akcesoriach wentylacyjnych,
· automatyce.
W chwili obecnej firma Uniwersal produkuje typoszeregi wentylatorów:
· standardowych,
· kwasoodpornych,
· przeciwwybuchowych,
· na podwyższoną temperaturę.
Każdy wentylator, wywietrznik czy element wyposażenia dodatkowego przeszedł proces od projektu do produktu finalnego i posiada niezbędne certyfikaty i aprobaty techniczne.
Od kilkunastu lat bardzo duży nacisk firma kładzie na rozwój i rozpowszechnienie produktów związanych z wentylacją hybrydową. Innowacyjne rozwiązania miały zastosowanie w takich wentylatorach hybrydowych jak Fenko, MAG, Fen czy w hybrydowych wywietrzakach typu Monsun.
Produkowane wentylatory wyposażane są w silniki komutowane elektronicznie, charakteryzujące się niskim zużyciem energii, cichą pracą i bezawaryjnością. Cały czas trwają prace studyjne nad projektowaniem i modelowaniem nowych wentylatorów, które wynikają z rosnącego zapotrzebowania wymagającego rynku.

Wentylator MAG został skonstruowany dla potrzeb wentylacji w budynkach mieszkalnych czy też domkach jednorodzinnych.
Hybrydowa nasada MAG spełnia rolę wentylacji mechanicznej połączonej z wentylacją grawitacyjną. Hybryda ta występuje w dwóch wariantach: o wydajności 600m3/h i 400m3/h. Zastosowane tutaj zostały dwubiegowe silniki elektronicznie komutowane, charakteryzujące się bardzo niskim poborem mocy - 27 Wat w pierwszym przypadku i 16 Wat w drugim przypadku. Średnica wlotu nasady hybrydowej wynosi Ø200 mm. i może być montowana na zwieńczeniu komina wentylacyjnego wszystkich rodzajów kanałów wentylacyjnych, kanałów z PCV, przewodów spiro lub blachy ocynkowanej czy stalowej nierdzewnej.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt niskiego poziomu ciśnienia akustycznego, który nie powoduje uciążliwości zarówno na zewnątrz pomieszczenia wentylowanego, jak i w pomieszczeniach, w których zapewnia właściwy poziom normatywu higienicznego.

Kuchenne blaty kamienne wraz ze zintegrowanym zlewem kamiennym oraz ociekaczem

Zakład Kamieniarski LASTRICO Jan Ziętek


Początki Zakładu Kamieniarskiego LASTRICO sięgają 1970 roku. Kolejno następujące po sobie lata konsekwentnej polityki rozwoju, doprowadziły do powstania dużego zakładu, który prowadzi działalności produkcyjną, handlową i usługową zarówno w Polsce jak i na rynkach krajów zagranicznych.
Zakład należy w całości do Jana Ziętka. Współpracuje z nim szereg firm i architektów, którym przedstawiane są ciekawe propozycje w zakresie obróbki kamienia naturalnego. Jakość oferowanych produktów odpowiada standardom europejskim, zaś proponowane ceny są wyjątkowo konkurencyjne. W ciągu ostatnich lat zakład nabrał dużego doświadczenia w zakresie obróbki kamienia naturalnego, wyklarował się zespół ludzi świetnie rozumiejących potrzeby klientów. W zakładzie pracują kompetentni fachowcy, zdolni podjąć się każdego przedsięwzięcia.
Dewizą Zakładu Kamieniarskiego Lastrico, opartą na wieloletnim doświadczeniu, jest profesjonalna obsługa klienta, wysoka jakość, precyzja wykonania oraz dotrzymywanie terminów realizacji zamówień. Zakład posiada certyfikat Związku Pracodawców Branży Kamieniarskiej.

Od kilku lat Zakład Kamieniarski LASTRICO współpracuje z producentem konglomeratów kwarcytowych z Czech. Konglomerat kwarcytowy łączy w sobie wybrane wysokiej jakości naturalne surowce z najnowocześniejszymi technologiami mieszania i prasowania. W ten sposób powstaje produkt, który łączy w sobie kreatywność przyrody i wytrzymałość nowoczesnych materiałów.
Klienci szczególnie doceniają jego charakterystyczne właściwości, niską nasiąkliwość, niską porowatość, odporność na zarysowania i działanie chemikaliów oraz szeroką gamę kolorów, wykończeń powierzchni, różnorodność grubości i wymiarów. Ze względu na swoje zalety jest stosowany w pomieszczeniach i na zewnątrz, w projektach domów prywatnych, obiektów publicznych i przemysłowych, najczęściej w formie blatu kuchennego lub łazienkowego, płyt chodnikowych, schodów, okładzin itp.


Blaty kuchenne wykonane z konglomeratu kwarcytowego charakteryzują się wysoką odpornością na wchłanianie i zarysowania. Blat wraz ze zintegrowanym zlewem wykonanym z tego samego materiału idealnie wkomponowuje się w charakter nowoczesnych wnętrz. Dodatkowo funkcjonalny ociekacz, w prostej lub fantazyjnej formie zapewnia niepowtarzalny design nowoczesnej kuchni. Blat kuchenny z konglomeratu kwarcytowego to produkt trwały, elegancki i szeroko poszukiwany wśród klientów.Numerycznie sterowana zagniatarka do naroży aluminiowych - DCM1

FIMTEC-POLSKA Sp. z o.o. jest dostawcą maszyn i urządzeń do produkcji stolarki okiennej z PVC i aluminium od 1997 roku, na początku jako jednoosobowa działalność a od 2013 r jako Spółka (sp. z o.o. sp.k.) Do wszystkich dostarczanych maszyn, oferowany jest ciągły serwis na najwyższym poziomie i na terenie całej Polski oraz utrzymanie dostępu do części zamiennych i zużywalnych, zapewniający Klientom firmy bezpieczeństwo i komfort pracy. FIMTEC od początku swej działalności stawiał zawsze na nowe możliwości i rozwój oferowanych produktów.
Obecnie strategicznym partnerem FIMTEC jest firma GRAF Synergy i FOM Industrie. Firma współpracuje także z producentami maszyn uzupełniających proces produkcyjny. W 2014 FIMTEC wprowadził na rynek Polski technologię łączenia kształtowego profili V-perfect® a w 2017 cyfrową zagniatarkę do naroży aluminiowych. FIMTEC wielokrotnie był laureatem branżowych nagród m.in. otrzymał Kryształowe Profile, Złote Medale MTP, Certyfikaty IRBS oraz nominację do Godła „Teraz Polska”.
Koncepcją firmy jest dostarczanie producentom stolarki otworowej maszyn spełniających wysokie, wysublimowane oczekiwania techniczne oraz innowacyjne rozwiązania technologiczne. FIMTEC wybiera maszyny z palety produktów swoich dostawców i oferuje wyłącznie te modele maszyn, które zapewniają ich użytkownikom przemysłową wydajność produkcyjną, zachowując przy tym swoje wysokie walory techniczne przez wiele lat. Jeśli nie może znaleźć na rynku rozwiązania technologicznego, które w pełni może spełnić oczekiwania technologiczne klientów - sam poszukuje najlepszych rozwiązań i podejmuje się wyzwań związanych z budową maszyn. W ten sposób powstała m.in. wiertnica do zawiasów, multidrill, tj. automat do wiercenia otworów pod łącznik słupka czy też piła do listew przyszybowych oraz cyfrowa zagniatarka do naroży aluminiowych DCM1, zgłoszona do tegorocznej edycji Konkursu „Teraz Polska”.

Zagniatarka jest zaprojektowana przez FIMTEC i wykonywana na zlecenie przez zewnętrzne firmy. Maszyna posiada 14 osi sterowanych numerycznie oraz zintegrowany system kontroli prawidłowego ułożenia łączonych elementów. Jest ona odpowiedzią na rosnące potrzeby jakościowe i wymagania asortymentowe związane z dużą różnorodnością profili.  Zagniatarka umożliwia szybkie i precyzyjne przezbrajanie ustawień noży w zależności od używanego systemu profili – ich szeroka gama nie spowalnia procesu produkcyjnego, ponieważ przezbrojenie maszyny odbywa się automatycznie. Dzięki temu operator obsługujący zagniatarkę nie musi być osobą wykwalifikowaną. Uniknięcie pomyłek i korekt nastawienia maszyny konwencjonalnej powoduje zwiększenie dynamiki produkcji, a jej stabilna, ciężka konstrukcja zapewnia precyzję pracy.
Unikalne rozwiązania techniczne oraz technologia zagniatania zastosowane w maszynie zostały zgłoszone w 2018 r. do Urzędów Patentowych: RP oraz Europejskiego. Maszyna posiada dwa patenty oraz jeden wzór użytkowy.  Dla zgniatarki DCM1 FIMTEC zdobył już nagrodę „Innowacyjne Rozwiązanie Branży Stolarki 2018”, Złoty Medal MTP 2019 oraz Złoty Medal - Wybór Konsumenta 2019. Rok 2019 / 2020 będzie kluczowym dla pozyskania zaufania klientów i wprowadzenie tego innowacyjnego rozwiązania na polski rynek, wśród producentów stolarki aluminiowej.
XXIX edycja Konkursu Teraz Polska na Produktu i Usługi

 

Budowa oraz komercjalizacja nieruchomości komercyjnych

Cavatina Holding S.A. jest jednym z liderów rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. Opiera się wyłącznie na polskim kapitale, dysponując portfelem projektów o powierzchni pół miliona metrów kwadratowych w realizacji do 2022 r.

Obiekty Cavatina Holding S.A. wyróżniają się architekturą, jakością oraz konkurencyjnymi cenami. Jest to możliwe dzięki unikatowemu modelowi działania, który opiera się na konsekwentnym budowaniu rozległych kompetencji wewnątrz Grupy. Umożliwiają one niezależne prowadzenie inwestycji począwszy od akwizycji nieruchomości, przez projektowanie, generalne wykonawstwo w zakresie budownictwa i fit-out, aż po komercjalizacje. Inwestor posiada własną pracownię projektową, zapewniającą kompleksową obsługę klienta. Grupa zapoczątkowała swoją aktywność w krakowskim segmencie biurowym, kompleksem Equal Business Park, którego łączna powierzchnia najmu wynosi ponad 50 tys. m2. Następnie w szybkim tempie zwiększyła skalę aktywnych projektów do ponad 136 tys. m2. Obecnie Grupa jest w trakcie realizacji nowych projektów drugiej fazy inwestycyjnej. Z początkiem 2019 rozpoczyna budowę kolejnych biurowców w 7 największych miastach Polski. Powyższe tempo rozwoju Cavatina Holding S.A. możliwe jest zarówno dzięki dużemu doświadczeniu właściciela Grupy, który uprzednio w ciągu 15 lat zbudował jeden z największych holdingów nieruchomościowych w Polsce, jak również dzięki unikatowemu systemowi budżetowania, pozwalającemu na osiąganie ponadprzeciętnych wyników na realizowanych projektach.

W 2019 r. Cavatina Holding S.A. odda do użytku ponad 75 tys. m2 nowej powierzchni klasy A w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Zwiększa się także liczba inwestycji w przygotowaniu. Uruchomione zostaną m.in. nowe projekty wielofunkcyjne w Katowicach, Bielsku-Białej czy Gdańsku, o łącznej powierzchni użytkowej przekraczającej 150 tys. m2. Cavatina Holding S.A. posiada w ofercie budynki komercyjne klasy A, które oferują najem powierzchni biurowo-usługowych. Obiekty odznaczają się oryginalną bryłą, wysokim standardem zastosowanych materiałów wykończeniowych oraz efektywnością w podziale zarówno na gabinety, jak i w układzie ,,open space”. Duże przeszklenia umożliwiają doskonałe doświetlenie wnętrza światłem naturalnym, zapewniając najemcom komfort, wygodę i bezpieczeństwo. Obiekty zaprojektowane zostały zgodnie z wymogami międzynarodowego certyfikatu ekologicznego BREEAM, na poziomie Very Good.

Wszystkie rozwiązania techniczne są pro-ekologiczne i energooszczędne. Usługa generalnego wykonawstwa w zakresie budowy projektowanych przez Cavatina Holding S.A. obiektów wraz z wykończeniem powierzchni pod klucz procedowana jest dzięki niezależnie wypracowanym wewnątrz Grupy modelom, opartym o sprecyzowany harmonogram działań wewnątrz departamentów, pozwalający na zapewnienie realizacji w założonych terminach. Zapewnienie płynnego systemu realizacji inwestycji pozwoliło na osiągniecie ponadprzeciętnych wyników docenianych przez kontrahentów w kraju jak i poza jego granicami.
Grupa Cavatina przy określeniu założeń strategii działania bazuje na modelu, którego efektywność została wielokrotnie potwierdzona podczas realizacji kilkudziesięciu projektów.

 

 

 

XII edycja Konkursu „Teraz Polska” dla Przedsięwzięć Innowacyjnych

 

System do sterowania i zarządzania ciepłem w budynkach z wykorzystaniem sztucznej inteligencji SOZE® RSI

Wydział Instalacji Budowlanych Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej

Politechnika Warszawska jest największą i najstarszą polską uczelnią techniczną. Na 19 wydziałach, pod opieką ponad 2000 nauczycieli akademickich, kształci się przeszło 36 tysięcy studentów. Pracownicy naukowi Politechniki Warszawskiej czynnie uczestniczą w życiu naukowym, zarówno w kraju, jak i za granicą, prowadząc badania naukowe, uczestnicząc w konferencjach, seminariach, stażach naukowych.
Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska kształci studentów, prowadzi badania naukowe oraz usługową działalność badawczą w szerokim zakresie specjalności związanych z inżynierią i ochroną środowiska.

Zużycie ciepła na cele ciepłownicze, obejmujące centralne ogrzewanie, ciepłą wodę użytkową i ciepło technologiczne wynosi w Polsce ~300PJ rocznie. Koszt tej energii to ~15 miliardów PLN. W celu ograniczenia jej zużycia podejmowane są różne działania. Bardzo duży wpływ na efektywność energetyczną systemu ciepłowniczego ma sposób sterownia i zarządzania ciepłem. Ze względu na nieustalony przebieg procesów cieplnych, nie jest to zagadnienie proste. Najlepiej w takich przypadkach zastosować systemy samouczące, ze sztuczną inteligencją. Rozwiązanie takie zostało opracowane w Politechnice Warszawskiej. Na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej w wyniku wieloletnich prac badawczych (Granty KBN - 3 (lata 1992/95, 1998/2000, 2002/04), Projekt NCBiR (lata 2013/15) – Innowacyjna Gospodarka), został stworzony innowacyjny system sterowania i zarządzania ciepłem z wykorzystaniem sztucznej inteligencji SOZE® RSI, z wykorzystaniem sieci neuronowych. Na skutek zastosowania w systemie sztucznej inteligencji, nie wymaga on obsługi, gdyż sam przystosowuje się do zmiennych warunków pracy, zapewniając zawsze optymalne działanie. Jest to rozwiązanie innowacyjne dotychczas nie stosowane przez producentów innych systemów przeznaczonych dla ciepłownictwa. Przeprowadzony przez ekspertów NCBiR pełny audyt systemu oceniający zakończony Projekt badawczy jest bardzo pozytywny. Należy podkreślić, że stosowane dotychczas układy do regulacji i sterowania ciepłem w budynkach pochodzą z krajów Europy zachodniej i powstały w drugiej połowie ubiegłego wieku.
System został wdrożony w wielu budynkach biurowych i szkolnych w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych w budynkach hotelowych (LIM Center – Marriott Warszawa). W budynkach tych istniały dotychczas tradycyjne rozwiązania.
Opracowany innowacyjny system zapewnia:
· zmniejszenie zużycia energii od 10 ÷ 30%, co stanowi 1,5 ÷ 4,5 miliarda PLN rocznie. Zostało to stwierdzone na podstawie pomiarów w zmodernizowanych obiektach.
· oprawę komfortu cieplnego,
· znaczną poprawę jakości procesów cieplnych w budynkach,
· zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery, na skutek zmniejszenia zużycia ciepła.
Jest to najbardziej efektywny sposób na oszczędzanie energii. Zwrot poniesionych kosztów to jedynie okres 2-3 lat.


Opracowanie konstrukcji urządzenia do kompensacji zmian długości górnej sieci trakcyjnej
MABO Sp. z o.o. oraz Wydział Metali Nieżelaznych AGH

MABO rozpoczęła się 1 czerwca 1967 r. Wówczas to 30 letni Adolf Bogacki otworzył własny zakład ślusarski. Nie miał kapitału, wspólników, ale miał pasję, pomysły, zapał do pracy i garaż w którym zaczął. Wspierała go najbliższa rodzina, żona i dwoje małych dzieci, stąd też nazwa firmy – MABO - Marianna, Adolf Bogaccy.
Ponad pół wieku rozwoju MABO przyniosło efekty w postaci ponad 200 osobowej załogi z doświadczoną kadrą techniczną, wiedzą teoretyczną i praktyczną, wieloma opracowanymi i wdrożonymi patentami. To m.in. produkcja czasz anten satelitarnych, prowadzona głównie na eksport, to także, szereg wyróżnień dla firmy jej właściciela i bezpośrednio dla produktów. Najbardziej aktualne wyróżnienia to tytuł Herosa Polskiej Gospodarki nadany w 2019 roku przez Kapitułę Polskiego Klubu Biznesu oraz Złoty Medal Akademii Polskiego Sukcesu dla założyciela MABO, Pana Adolfa Bogackiego. To także dwukrotne odznaczenie Pana Adolfa bogackiego i MABO Złotym Medalem Honorowym Gryfa Pomorskiego, nadawanym przez Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego za osiągnięcia gospodarcze.

Od wielu lat MABO jest jednym z wiodących producentów słupów oświetleniowych i sygnalizacyjnych oraz bramownic drogowych na rynku krajowym. Realizuje także skomplikowane projekty konstrukcji stalowych dla przemysłu i infrastruktury drogowej a od niedawna stał się drugim na świecie producentem nowej generacji stało-siłowych napinaczy bezciężarowych (sprężynowych) do trakcyjnej sieci kolejowej i tramwajowej. Rozwiązanie to uzyskało ochronę patentową w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej (nr PL228589 B1 - Urządzenie do kompensacji zmian długości sieci trakcyjnej) oraz zostało dopuszczenie do stosowania przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Opracowane wspólnie z zespołem naukowców Akademii Górniczo Hutniczej urządzenie wyznacza nowe standardy w budowie sieci trakcyjnych na całym świecie i jest zamiennikiem tradycyjnych, napinaczy ciężarowych (wiszące na słupach ciężary w formie tzw. „dropsów”), których konstrukcja przysparza wielu problemów eksploatacyjnych.
Nowej generacji urządzenia, produkcji MABO, charakteryzują się prostą zwartą konstrukcją opartą na stalowych sprężynach śrubowych. Poprzez dobór odpowiednich materiałów i komponentów zbudowano urządzenie zapewniające bezobsługową pracę przez co najmniej 30 lat. Dzięki opracowaniu dedykowanej do urządzenia geometrii sprężyn zredukowano gabaryty i masę, urządzenia przy jednoczesnym zwiększeniu precyzji działania tzn.: uzyskano efekt stałej siły napinającej na całej długości działania tj. 800 mm. Dzięki zastosowaniu w urządzeniu kompozytowych łożysk, zapewniających samosmarowość uzyskano bezobsługowość, niezawodność działania urządzenia oraz długą żywotność (ponad 30 lat). Dodatkowym efektem zastosowanych rozwiązań jest redukcja kosztów eksploatacji urządzenia, wynikająca z jego bezobsługowości, co eliminuje konieczność serwisowania. Urządzenie MABO jest dostosowane do zabudowy na wszystkich konstrukcjach wsporczych, stosowanych na liniach kolejowych i tramwajowych, przez co może być stosowane zamiennie w miejsce tradycyjnych ciężarowych urządzeń napinających. Bardzo istotne dla użytkownika urządzenia jest jego odporność na kradzieże. Tradycyjne urządzenia ciężarowe wyposażone są w obciążniki z żeliwa lub polimer betonu. Ciężary te są często kradzione a ich brak powoduje uszkodzenia sieci w trakcie jazdy pojazdu szynowego. Urządzenie napinające MABO eliminuje możliwość kradzieży, ponieważ jest zwartą konstrukcją mocowaną ponad 5 m nad ziemią co uniemożliwia kradzież i ma bezpośredni wpływ na wzrost bezpieczeństwa, w ruchu kolejowym i tramwajowym.

Karabinek 5,56 mm MSBS „Grot” do strzelania symulowanego w systemie szkolno-treningowym do broni strzeleckiej SNIEŻNIK

Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia jest wiodącym instytutem, realizującym prace naukowe, rozwojowe oraz badawcze, mające bezpośredni wpływ na poziom nowoczesności rozwiązań w zakresie obronności i bezpieczeństwa państwa.
Jako instytucja nadzorowana przez Ministra Obrony Narodowej, wspiera proces modernizacji Sił Zbrojnych, dostarczając innowacyjnych i kompleksowych rozwiązań w zakresie uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Partnerami instytutu są jednostki naukowe i produkcyjne, przodujące w dziedzinie opracowań i zastosowań wysoko zaawansowanych technologii.
Dziedziny działalności WITU to: broń strzelecka i indywidualne wyposażenie żołnierza, rakiety i artyleria wojsk lądowych, symulatory i trenażery, radiolokacja i systemy dowodzenia, eksploatacja uzbrojenia i środków bojowych, uzbrojenie bezzałogowych systemów powietrznych, nadzorowanie bezpieczeństwa eksploatacji zasobów logistycznych SZ RP w szczególności środków bojowych.
W wymienionych obszarach WITU realizuje prace naukowo-badawcze, analityczne, badawczo-rozwojowe, projektowe i optymalizacyjne, badania eksploatacyjne i odbiorcze, ekspertyzy, certyfikacje wyrobów, prace normalizacyjne, szkolenia.

Symulator karabinka MSBS GROT kaliber 5,56 mm przeznaczony jest do oddawania symulowanych strzałów podczas szkolenia żołnierzy, przy wykorzystaniu możliwości jakie daje prowadzenie działań bojowych w rzeczywistości wirtualnej. Aby oddać symulowany strzał należy wykonać wszystkie czynności analogicznie jak w broni bojowej, efekt odrzutu i ruchu mechanizmów symulatora wywołuje układ pneumatyczny wyzwalany spustem. Dzięki temu wrażenia i reakcje żołnierza są identyczne jak w przypadku użycia broni bojowej. Opracowanie i wykonanie laserowego karabinka MSBS GROT zbieżne jest z zapisami dokumentu pn. „Priorytetowe Kierunki Badań w Resorcie Obrony Narodowej na lata 2013-2022” w obszarze: technologii przełomowych. Karabinek jest elementem środowiska zbudowanego na bazie najbardziej innowacyjnych technologii, których zastosowanie istotnie zwiększa przewagi konkurencyjne Sił Zbrojnych RP.
Przedsięwzięcie innowacyjne, które polega na rozwinięciu możliwości systemu szkolno-treningowego ŚNIEŻNIK poprzez wprowadzenie nowego rodzaju karabinka przeznaczonego do symulowania strzału, pozwala na osiągnięcie efektu innowacyjności poprzez:
· stworzenie w WITU nowego produktu (może on podlegać integracji z dowolnym systemem szkoleniowym na świecie opartym na możliwościach wirtualnego pola walki);
· uzupełnienie o element najnowszego uzbrojenia pozyskanego przez Siły Zbrojne RP produktu, którym do tej pory dysponował WITU, czyli system ŚNIEŻNIK, a co za tym idzie uzyskanie zupełnie nowych możliwości rynkowych w szczególności poprzez możliwość dostosowania istniejących systemów ŚNIEŻNIK do nowych rodzajów uzbrojenia;
· umożliwienie otwarcia zupełnie nowej niszy rynkowej, dotychczas niezagospodarowanej, tj: obsługi szkoleniowej Wojsk Obrony Terytorialnej oraz realizacji dostaw systemów ŚNIEŻNIK, w uzupełnionej konfiguracji na rzecz nowego rodzaju Sił Zbrojnych;
Opracowanie symulatora MSBS „GROT” powoduje również, iż powstał nowy produkt (grupa produktów), który ma dużo szersze znaczenie – symulator stanowi uzupełnienie innego flagowego produktu polskiego przemysłu obronnego karabinka MSBS „GROT”, poprzez możliwości oferowania karabinka z efektywnym systemem szkoleniowym opartym na wirtualnym polu walki.


Sztuczny układ pokarmowy jako graniczne zwiększenie efektywności działania i bezpieczeństwa suplementów diety

Olimp Laboratories Sp. z o.o. jest polską firmą farmaceutyczną założoną w 1990 roku. Jakość produktów Olimp Laboratories zaczyna się już na etapie ich projektowania i kontrolowana jest na każdym etapie wytwarzania. Do etapu produkcji są dopuszczane tylko te surowce, które uzyskały pozytywne wyniki wszystkich badań. Podczas procesów produkcyjnych prowadzone są kontrole wewnątrzprocesowe oraz międzyoperacyjne. Prowadzone są również badania stabilności, które uwzględniają również warunki występujące w różnych strefach klimatycznych świata. Laboratoria Olimp Laboratories są wyposażone w najwyższej klasy aparaturę badawczą, co pozwala na najwyższą kontrolę jakości produkowanych wyrobów oraz rozwój metod analitycznych. System jakości jest weryfikowany poprzez zewnętrzne, niezależne, zapowiedziane i niezapowiedziane kontrole zagraniczne i krajowe. Produkty są wytwarzane w oparciu o wymogi prawne, normy oraz przewodniki dotyczące kategorii wyrobu, w szczególności: produkty lecznicze – ustawa prawo farmaceutyczne wraz z aktami wykonawczymi ze szczególnym uwzględnieniem wymagań GxP, wymagań odnoszących się do dokumentacji rejestracyjnej, farmakopei, przewodników EMA i ICH; środki spożywcze, suplementy diety – ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia wraz z aktami wykonawczymi, normy ISO w tym zasady HACCP; wyroby medyczne – ustawa o wyrobach medycznych wraz z aktami wykonawczymi, normy ISO. Olimp Laboratories to najnowocześniejszy i największy Ośrodek Badawczo-Rozwojowy w branży suplementacyjnej w Europie, ale to także absolutna czołówka w skali świata.

Sztuczny układ pokarmowy jako graniczne zwiększenie efektywności działania i bezpieczeństwa suplementów diety.
Skomplikowanie procesów wchłaniania i przyswajania składników aktywnych biologicznie oraz dynamiczny wzrost złożoności suplementów diety stanowi niewątpliwe wyzwanie naukowe i technologiczne, któremu stawić czoła muszą wszyscy producenci suplementów diety. W trosce o klienta firma Olimp Laboratories zintegrowała w swoim systemie projektowania i testowania suplementów diety Wielokomorowy Dynamiczny Model Przewodu Pokarmowego. To unikalne w skali Polski i jedno z niewielu na świecie urządzeń pozwala w wiarygodny sposób optymalizować formulacje produktów, dostarczając licznych korzyści zarówno firmie, np. poprzez obniżenie kosztów operacyjnych, jak i końcowemu odbiorcy. Konfiguracja systemu opiera się o zestaw specjalnie zaprojektowanych reaktorów wiernie symulujących poszczególne odcinki przewodu pokarmowego. Precyzyjne, sterowane komputerowo, pompy perystaltyczne zapewniają rygorystyczną kontrolę warunków eksperymentalnych, takich jak pH czy sekwencje dawkowania pokarmu i badanych substancji, zapewniając tym samym poziom powtarzalności niemożliwy do osiągnięcia w analogicznych badaniach prowadzonych z udziałem ochotników. Uzyskane w ten sposób wyniki pozwalają w niezwykle precyzyjny sposób określić jak różne produkty, suplementy diety i leki wpływają na wzajemne przyswajanie, i co nie mniej ważne, na skład mikrobioty układu pokarmowego. Wykorzystanie uzyskanych wyników pozwala na dostarczenie innowacyjnych i bezpiecznych produktów w możliwie najkrótszym czasie odbiorcom końcowym. Wykorzystana technologia nie pozostaje bez pozytywnego wpływu na środowisko. Optymalizacja procesu projektowania i wdrażania nowych produktów z wykorzystaniem Wielokomorowego Dynamicznego Modelu Przewodu Pokarmowego pozwala na efektywne i zrównoważone wykorzystanie zasobów naturalnych poprzez optymalizację parametrów formulacji produktu końcowego.


Nowatorski system do symulacji w obszarze echokardiografii przezprzełykowej MrTEEmothy™

Medical Simulation Technologies Sp. z o.o. (MST) od 2016 r. zajmuje się rozwijaniem i wdrażaniem rozwiązań w zakresie symulacji medycznej w obszarze serca i naczyń. Podstawową misją firmy jest potrzeba wsparcia lekarzy specjalistów w pogłębianiu umiejętności i wprawy w zakresie wykonywania badań i interwencji kardiologicznych. Motto firmy brzmi: Doctor, don't let your patient be your training model!
Gwarancją sukcesu spółki jest interdyscyplinarny zespół specjalistów: programistów, inżynierów, grafików komputerowych, medyków oraz doświadczonych managerów, którym przyświeca jeden cel: zmienić rynek symulacji medycznej w obszarze kardiologii i kardiochirurgii dla dobra pacjenta.
Firma jest laureatem prestiżowych nagród, m.in. pierwszego miejsca w EIT Health GoEurope Contest w 2016 r., drugiego miejsca w Digital Healthcare Contest w ramach konkursu EIT Health Catapult w Brukseli (lipiec 2017 r.), czy III miejsca podczas The Digital Healthcare Hackaton w Gdańsku (maj 2017). MST było także półfinalistą konkursu na najlepsze firmy Europy w dziedzinie Digital Healthcare podczas EIT Health Catapult w Brukseli (wrzesień 2017) oraz finalistą programu MIT Enterprise Forum Poland (lipiec 2017). W marcu 2018 r., za symulator do badania TEE, spółka otrzymała nagrodę specjalną oraz wyróżnienie w konkursie Polski Produkt Przyszłości organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. W październiku 2018 r. firma była finalistą europejskiego konkursu IET Innovation Awards w Londynie w kategorii start-up.

Pierwszym flagowym produktem opracowanym i wdrożonym przez zespół MST jest symulator echokardiografii przezprzełykowej (TEE) – Mr TEEmothy™. Jest to urządzenie, które pozwala doskonalić wiedzę praktyczną i umiejętności kardiologów oraz innych specjalistów wykonujących to badanie. Opracowane rozwiązanie stanowi również punkt wyjściowy do dalszego rozwoju firmy w zakresie symulatorów dedykowanych do nauki interwencji mikroinwazyjnych na sercu, wykonywanych pod kontrolą TEE (MST bazując na dokonaniach technologicznych symulatora Mr TEEmothy™ wdrożyło na rynek symulator małoinwazyjnej plastyki zastawki mitralnej dla zabiegu pn. Harpoon dla Edwards Lifescences).
Symulatory rozwijane przez spółkę są oparte na danych realnych pacjentów, pozyskiwanych z tomografii komputerowej. MST jest jedyną na świecie firmą, która zapewnia tak wysoki poziom realistycznego odwzorowania badania TEE, z prawdziwymi detalami anatomicznymi (uzyskany patent europejski w tym zakresie w 2015 r.). Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie tej platformy obrazowania do symulacji zabiegów na bijącym ludzkim sercu.
Przewagę konkurencyjną firmy buduje także połączenie lekkiego i mobilnego urządzenia z wysokospecjalistyczną bazą danych licznych patologii serca, która jest i będzie stale rozwijana dzięki współpracy z najlepszymi ośrodkami medycznymi na całym świecie.
Symulatory medyczne w obszarze serca przeznaczone są do prowadzenia szkoleń i warsztatów zarówno dla lekarzy specjalistów, lekarzy w trakcie specjalizacji, jak również dla studentów medycyny, którzy nieinwazyjnie mogą szlifować swoje umiejętności diagnostyczne w przedmiotowym zakresie. Z doświadczeń zdobytych podczas szkoleń organizowanych dla lekarzy wynika, że kilka godzin spędzonych przy symulatorze Mr TEEmothy zapewnia skokowy wzrost efektywności w przeprowadzaniu badania i odpowiada doświadczeniu, które zdobywa się po wykonaniu kilkudziesięciu prawdziwych badań. Tylko w Polsce w ciągu ostatnich kilku lat z warsztatów na symulatorach Mr TEEmothy skorzystało ponad 1000 lekarzy kardiologów.