Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 07 okladka

Świat Szkła 07-08/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Architektura płynnych zmian
Data dodania: 13.05.19

Zmieniające się trendy w projektowaniu budynków, że nasze oczekiwania wobec stolarki okiennej i drzwiowej stają się coraz bardziej złożone. Powinna być już nie tylko bardzo energooszczędna, ale także musi zapewniać zwiększony dostęp światła i komfort obsługi.


Zmiany w architekturze zwykle są odzwierciedleniem przemian w trybie życia użytkowników budynków. W obecnych czasach zdecydowaną większość życia spędzamy w pomieszczeniach biurowych czy salach szkolnych, z których wracamy późnymi popołudniami do domu, a nieraz też pracujemy w home office. Wykonując codzienne rutynowe czynności, nie chcemy jednak rezygnować z łączności z tym, co nas otacza – zielonym skwerem po drugiej stronie ulicy, pobliskim parkiem, a przede wszystkim naturalnym światłem dziennym, które jest niezbędne do naszego dobrego samopoczucia i zdrowia.

 

 

 20190448schueco dom jednorodzinny lotwa

Przeszklona, pełna światła architektura to dominujący  trend w projektowaniu Fot. Schüco

 

 

Dlatego dominującą tendencją we współczesnej architekturze stały się duże, transparentne przeszklenia, dzięki czemu to, co za szybą, jest na wyciągnięcie ręki. W usuwaniu takich architektonicznych barier doskonale sprawdzają się zwłaszcza wielkoformatowe skrzydła, które wystarczy lekko przesunąć, by połączyć wnętrze salonu czy biura z malowniczym patio, otwartym tarasem lub własnym ogrodem.

 


Coraz większe szyby
Dawno już minęły czasy, w których ciepłe drzwi przesuwne z PVC-U miały szerokie ramy i masywną w wyglądzie konstrukcję. Obecnie zwiększają się wymiary i ciężar pakietów szybowych, które oprócz dobrego doświetlenia pomieszczeń oferują także szereg innych funkcji, związanych z oszczędnością energii, ochroną przed hałasem czy włamaniem.

 

- Wymaga to stosowania starannie przemyślanych, stabilnych konstrukcji okien i drzwi przesuwnych, które umożliwiają wstawianie wielkoformatowych przeszkleń. Dla przykładu w naszych drzwiach podnoszono-przesuwnych Schüco LivIngSlide zastosowano specjalnie opracowane, solidne wzmocnienia, dzięki czemu mogą one osiągać imponujące wymiary nawet do 6500 mm szerokości oraz 2800 mm wysokości. Posiadają przy tym wizualnie subtelne ramy i niewielką głębokość zabudowy 194 mm. Warto zaznaczyć, że ograniczanie powierzchni ram jest rozwojową tendencją w dziedzinie stolarki z PVC-U – mówi Andrzej Polijaniuk, Dyrektor ds. Produktu i Marketingu w firmie Schüco International Polska.

 

 

20190448schueco pvc u livingslide salon

Drzwi podnoszono-przesuwne z PVC-U Schüco LivIngSlide w aranżacji salonu Fot. Schüco

 

 


Nie bez znaczenia pozostają kwestie komfortu obsługi dużych elementów, których ciężar może sięgać niekiedy nawet do 400 kg! Wbrew pozorom może ją realizować każdy, dzięki starannie przemyślanym rozwiązaniom okuć i mechanizmów jezdnych. W drzwiach podnoszono-przesuwnych Schüco wystarczy lekko obrócić i przyciągnąć do siebie poręczną dźwignię, dzięki czemu skrzydło delikatnie się unosi i można je bez trudu odsunąć w bok.

 

Mechanizmy wspomagające zapewniają płynność ruchu skrzydła aż do ostatniej fazy zamykania. W serii LivIngSlide zastosowano ponadto specjalne podparcie wózka jezdnego, które sprawia, że przesuwanie wielkoformatowych elementów wymaga jeszcze mniej wysiłku. Ciekawsze, bo zdalne rozwiązania obsługi, oferują drzwi aluminiowe.


Konstrukcje, których nie widać
Nowoczesne aluminiowe systemy przesuwne mają bardzo stabilne ramy, dlatego można maksymalne ograniczyć ich widoczną szerokość, a nawet je ukryć. Drzwi wyglądają wtedy jak wielkoformatowe przeszklenie o maksymalnych wymiarach nawet 3200 mm szerokości i 3500 mm wysokości, które dostarcza niczym niezakłóconych widoków i maksymalnej dawki światła. Pozwala na to na przykład panoramiczny system Schüco ASS 77 PD.

 

Ościeżnice są zabudowane w ścianie, a jedynym widocznym elementem konstrukcji pozostaje ekstremalnie wąski widok styku profili skrzydeł. Efekt maksymalnej transparentności podkreśla płaski, zlicowany z posadzką próg. System ten umożliwia ponadto realizację naroży otwieranych pod kątem 90° bez stałego słupka, które zapewniają jeszcze szersze widoki na otoczenie. Takie przeszklenia mogą być otwierane i zamykane nie tylko manualnie, lecz także zdalnie, dzięki czemu zapewniają maksymalny komfort użytkowania.

 

 

20190448schueco ass 77 pd wnetrze galerii

Aluminiowe drzwi panoramiczne ASS 77 PD obsługiwane za pomocą panelu na ścianie Fot. Schüco

 

Drzwi z ukrytym napędem przesuwają się samoczynnie, za naciśnięciem przycisku na wewnętrznym panelu obsługi, urządzenia mobilnego, pilota lub czytnika linii papilarnych. Duże, transparentne skrzydła o masie nawet do 500 kg poruszają się bezszelestnie po dwu- lub trójtorowej prowadnicy, co umożliwia projektowanie wielu typów otwarć. Zadbano przy tym o maksymalne bezpieczeństwo obsługi. Dzięki zastosowaniu wbudowanych rozwiązań sensorycznych czy kurtyn na podczerwień skrzydło automatycznie zatrzymuje się przed przeszkodą, co całkowicie eliminuje ryzyko przypadkowego zderzenia się z poruszającym się skrzydłem czy np. przyciśnięcia ręki.

 

Więcej informacji: www.schueco.pl

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik