Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 06 okladka

Świat Szkła 06/2020

User Menu

 

Swiat Szkla Skyscraper 08-2020 final

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Czas na panoramiczne okna
Data dodania: 28.05.19

Kiedyś duże przeszklenia stanowiły charakterystyczny element fasad obiektów publicznych, a dziś podbijają także budownictwo mieszkaniowe, podkreślając zalety niemal każdego stylu architektonicznego. Rosnąca popularność stolarki o dużych wymiarach i optycznie wąskich ramach wynika nie tylko z panujących trendów, ale także praktycznych zalet, jakie oferują nowoczesne systemy aluminiowe.

 

20190522schuco 

Fasada Schüco FWS 35 PD z nowymi panoramicznymi oknami Schüco AWS 75 PD.SI Fot. Schüco

 

Wielkoformatowe przeszklenia fasad budynków nie są nowym rozwiązaniem. Światło od zawsze inspirowało architektów do tworzenia ciekawych efektów estetycznych, a użytkownicy dobrze doświetlonych wnętrz oceniali je jako bardziej prestiżowe i komfortowe. Przez długi czas duże, modernistyczne okna i fasady o prostych liniach podziału były znakiem rozpoznawczym obiektów biurowych i przemysłowych, co wynikało między innymi z ograniczeń funkcjonalnych i praktycznych.

 

Jeszcze nie tak dawno temu przeszklone fasady posiadały szerokie ramy, rzadko umożliwiały otwieranie okien oraz cechowały się niską szczelnością i izolacyjnością cieplną. Dziś, dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii, nowoczesna stolarka aluminiowa oferuje znacznie więcej – nieograniczony widok, doskonałą energooszczędność i wysoki komfort obsługi, dlatego znajduje coraz szersze zastosowanie w budynkach mieszkaniowych i komercyjnych.

 

 

Od wielkiego formatu do panoramiczności

W projektach nowoczesnych budynków wyraźnie zwiększa się powierzchnia przeszkleń, co wpływa pozytywnie na doświetlenie wnętrz i poczucie komfortu ich użytkowania. Efekt panoramiczności nie polega jednak tylko na zwiększaniu wymiarów stolarki.

 

20190522schuco1

 Panoramiczne drzwi przesuwne Schüco ASS 77 PD pozwalają na tworzenie efektu przenikania się wnętrza z otoczeniem Fot. Schüco

 

- Efekt panoramiczny uzyskuje się przede wszystkim dzięki zmniejszeniu widocznych szerokości czołowych ram lub wręcz ich całkowitemu ukryciu w konstrukcji budynku. Nowoczesne systemy aluminiowe na to pozwalają, ze względu na dużą nośność profili. Na przykład w naszych panoramicznych fasadach Schüco FWS 35 PD została ona ekstremalnie ograniczona do zaledwie 35 mm, dzięki czemu podziały przeszkleń są bardzo subtelne – mówi Andrzej Polijaniuk, Dyrektor ds. Produktu i Marketingu w firmie Schüco International Polska.

 

Panoramiczny system fasadowy FWS 35 PD znajduje zastosowanie głównie w budynkach komercyjnych i apartamentowych, pozwalając na kreowanie bardzo transparentnych powłok budynków o subtelnym designie. Wyjątkowo modne jest obecnie stosowanie stosunkowo wąskich i wysokich modułów, w których szyby mogą występować naprzemian z innymi typami wypełnień, na przykład w postaci okien, tworząc indywidualny wzór.

 

20190522schuco2

Nowe panoramiczne okna Schüco AWS 75 PD.SI  w budynku biurowym Fot. Schüco

 

Kolejnym modnym i chętnie stosowanym rozwiązaniem są panoramiczne drzwi przesuwne Schüco ASS 77 PD i Schüco ASE 67 PD, które umożliwiają wbudowanie ram w konstrukcję budynku. W efekcie wyglądają one jak rozsuwana szklana ściana, którą można w płynny sposób zintegrować z fasadą FWS 35 PD. Najnowszą propozycją, która w logiczny sposób uzupełnia ofertę panoramicznych rozwiązań, jest okno o najwęższych na rynku ramach – Schüco AWS 75 PD.SI.

 

 

Logiczna kontynuacja – panoramiczne okno

Konsekwentne zwiększanie powierzchni przeszkleń kosztem czołowej szerokości ram sprawia, że nowoczesne okna panoramiczne pozwalają nie tylko na lepsze doświetlenie wnętrz, ale także kreują efektowne wrażenie przenikania otoczenia do wnętrza.

 

20190522schuco3

Nowe panoramiczne okna Schüco AWS 75 PD.SI w domu jednorodzinnym Fot. Schüco

 

- Chodzi o eliminację wszelkich barier widokowych i stworzenie poczucia jak najpełniejszego kontaktu z tym, co na zewnątrz. Już od długiego czasu obserwujemy ten trend i stale pracujemy nad nowymi konstrukcjami, które odpowiadają coraz bardziej wymagającym założeniom nowoczesnej architektury. Okna muszą być już nie tylko energooszczędne, ale też zapewniać szeroki widok i dostarczać jak najwięcej światła dziennego.

 

Dlatego uznawane dotąd za wąskie, standardowe ramy okien aluminiowych i znacznie węższe od nich ramy okien blokowych o szerokości czołowej zaledwie 67 mm, w nowym systemie panoramicznym Schüco AWS 75 PD.SI zostały zredukowane do zaledwie 55 mm. Wszystko to przy zachowaniu optymalnej ochrony cieplnej, pełnej stabilności i funkcjonalności okna rozwierno-uchylnego, nawet przy bardzo dużych wymiarach skrzydeł i dwukomorowych pakietach szybowych o grubości do 50 mm – podkreśla Andrzej Polijaniuk.

 

Panoramiczne okna Schüco AWS 75 PD.SI to wszechstronne rozwiązania, które można komponować na elewacji zarówno pojedynczo, jak i w pasmach okiennych. Wyjątkowo efektownie zaprezentują się jako element fasady panoramicznej z serii FWS 35 PD, z którą stworzą harmonijną, maksymalnie przezierną konstrukcję, umożliwiając przy tym efektowne wietrzenie pomieszczeń czy wyglądanie na zewnątrz. Minimalistyczny design okna podkreślają systemowe, designerskie klamki bez rozety.

 

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie: www.schueco.pl

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik