Czytaj także -

Aktualne wydanie

2022 10 okladka

Świat Szkła 10/2022

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

 banner konferencja 2022 11c2

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Drzwi przesuwne SMART-SLIDE – efektywna i bezproblemowa produkcja
Data dodania: 09.07.19

Drzwi tarasowe SMART SLIDE określiliśmy jako ogniwo pośrednie, w którym filozofię budowy konstrukcji zaczerpnięto z rozwiązań PSK, a filozofię mechaniki ruchu z rozwiązań HST. Z punktu widzenia sprzedaży i ekonomii drzwiom balkonowym SMART SLIDE powinno być bliżej do konstrukcji PSK, z punktu widzenia właściwości użytkowych, a przede wszystkim komfortu użytkowania do rozwiązań HST. Funkcjonalność i walory użytkowe sprawiają, że produkt ten wzbudza duże zainteresowanie zarówno producentów, jak przede wszystkim sprzedawców okien.

 

W związku z pojawiającymi się pytaniami ze strony producentów okien, którzy byliby potencjalnie zainteresowani wdrożeniem tego produktu do swojej oferty, chcielibyśmy w niniejszym artykule skupić się przede wszystkim na praktycznych aspektach związanych z produkcją tego typu drzwi.

 

 

Łatwość wykonania w ramach produkcji liniowej
Nowe drzwi smart-slide cechuje łatwość ich wykonania, co pozwala zapewnić dużą wydajność produkcji. Czas potrzebny na wyprodukowanie tego typu drzwi może być zbliżony do czasu produkcji drzwi typu PSK, natomiast może być nawet o 40% krótszy niż w przypadku systemu podnoszono-przesuwnego Jest to możliwe przede wszystkim dzięki małej liczbie profili wykorzystywanych przy ich produkcji.

 

 

 

Ułatwieniem skracającym czas i minimalizującym nakłady jest obwodowa konstrukcja profilu. Podobnie jak w przypadku drzwi typu patio rama jest zgrzewana, a stałe szklenie realizowane jest bezpośrednio w ramie. W odróżnieniu od tradycyjnych systemów przesuwnych typu HS, drzwi przesuwne smart-slide nie wymagają montażu progu, a jedynie zgrzania ościeżnicy. Można je produkować liniowo, jak zwykłe okna bez korygowania elementów z natury – oddzielny tor dla ram , oddzielny dla skrzydeł. Nie ma więc w tym wypadku konieczności kierowania ich na tzw. dział produkcji specjalnej.

 

20190606aluplast 0

Fot 1. Ościeżnica o głębokości zabudowy 140 mm jest zgrzewana obwodowo, a stałe szklenie realizowane jest bezpośrednio w ramie.

 

Brak konieczności inwestowania w park maszynowy i narzędzia

Całość produkcji można zrealizować wykorzystując standardowy park maszynowy. W obróbce profili wykorzystuje się narzędzia z systemu Ideal 4000, nie tracimy zatem czasu na montaż specjalnych narzędzi. Montaż wszystkich profili odbywa się bez pomocy szablonów wiertarskich. W systemie wykorzystuje się standardowe słupki od systemu Ideal 4000. Montaż słupka za pomocą łączników krzyżowych pozwala na łatwą korektę pozycji słupka w zamontowanej konstrukcji. W profilach używa się popularnych podkładek bazowych i listew szklących również z systemu Ideal 4000.

 

Przygotowane otwory w szynach jezdnych pozwalają na szybki ich montaż. Optymalizacja czterech profili aluminiowych pozwala na użycie ich przy produkcji kolejnych konstrukcji, ponieważ z każdej 6 m dłużycy wykorzystujemy tylko jeden element (wysokość lub szerokość), więc realny koszt następnej konstrukcji znacznie się obniża.

 

20190606aluplast 1

Fot 1 Zgrzewanie i czyszczenie ram i skrzydeł

 

20190606aluplast 2
Fot 2 Okuwanie

 

20190606aluplast 3

Fot 3 Montaż słupków. Wciągnięcie uszczelki przylgowej.

 

 

20190606aluplast 4
Fot 4 Montaż szyny prowadzącej w ramie

 

 

20190606aluplast 5
Fot 5 Szklenie i montaż listew przyszybowych

 

 

Uniwersalne elementy okucia – mniejsze koszty magazynowania
System SMART-SLIDE wykorzystuje sprawdzone elementy okuć rozwierno-uchylnych Roto NT lub Roto NX. Narożniki, zamknięcia środkowe i zasuwnice umożliwiają szybki montaż na linii produkcyjnej, pozwalając na znaczną redukcję ilości elementów potrzebnych do zbudowania konstrukcji i ułatwiają magazynowanie. Docinanie okuć przed montażem odbywa się w znany producentom sposób – na tradycyjnej przycinarce Roto.

 

Można zatem trzymać bufor okuć na magazynie i efektywnie je wykorzystywać – jedyną zmienną regulującą szerokość skrzydła są przedłużki. Istnieje możliwość rozbudowy garniturów okuciowych za pomocą standardowych elementów na indywidualne potrzeby klienta. Klamka jest zawsze na stałej wysokości – powtarzalność operacji otworowania na centrum obróbczym. Oszczędność czasu produkcji i mniejsze stany magazynowe zapewnia również zastosowanie uniwersalnej klamki z rozstawem wkrętów 43 mm i trzpieniem o kwadracie 7 mm, jak w zwykłych oknach. Efektem wykorzystania klamek linii „Roto Line” dostępnych w 7 kolorach jest mniejsza baza danych u klienta i uproszczona logistyka.

 

 

Szablony i konfiguratory – bez ryzyka błędu
Wdrożenie (pomoc w wprowadzeniu baz profili i okuć do każdego programu produkcyjnego) produkcji ułatwia wsparcie techniczne producenta profilu i okucia. Roto udostępnia zestaw szablonów – do wózków, elementów ryglujących, zaczepów po stronie zasuwnicy oraz klamki. Opracowane przez technologów wzory znacznie przyspieszają montaż elementów skrzydłowych i ramowych, gwarantując jakość konstrukcji i eliminując ryzyko błędu. Udostępniany konfigurator okuć Roto Con Orders oraz Aluplast Smart Slide pozwalają na indywidualne skonfigurowanie zestawienia okuć okiennych i profili, w krótkim czasie.

 

20190606aluplast 6

Fot. 6 Ościeżnica Specjalistyczne okucia gwarantują, że skrzydło po jego odblokowaniu skrzydła swobodnie i bez najmniejszego oporu przesuwają się na wózkach względem nieotwieranych części konstrukcji. Skrzydło poprzez przekręcenie klamki jest dociskane poprzecznie do ościeżnicy, uszczelniając się po całym jej obwodzie.


Innowacyjne okucie odstawno-przesuwne Roto Patio Inowa wykorzystywane w przesuwnych drzwiach tarasowych smart-slide wyróżnia wysoka szczelność i wygodna obsługa. Przemyślane rozwiązania, takie jak innowacyjny ruch zamykający, dodatkowe punkty ryglowania, czy wykorzystanie uniwersalnych narożników i klamek, ułatwiają i przyspieszają proces produkcji. Dzięki swoim zaletom rozwiązanie może być nowoczesną alternatywą dla tradycyjnego systemu HS, a przede wszystkim dzięki zdecydowanie lepszej funkcjonalności dla drzwi PSK/Patio.

 

 

 

Wysoka szczelność – indywidualne dopasowanie
Okucie Roto Patio Inowa w systemie drzwi smart-slide daje możliwość doszczelnienia konstrukcji. Wysoką szczelność systemu gwarantuje uszczelka na całym obwodzie skrzydła i innowacyjny ruch zamykający, który dociska skrzydło do ościeżnicy. Wprowadzenie nowej bardziej elastycznej uszczelki przylgowej pozwala na jeszcze bardziej płynną pracę okuć zwłaszcza przy większych gabarytach.

 

Już w wersji standardowej aktywne punkty ryglujące, także w obszarze słupka środkowego, zapewniają równomierną siłę docisku. Wyższy poziom szczelności i lepszy stopień zabezpieczeń zapewnia zastosowanie dodatkowych punktów ryglowania. Można je rozmieścić w większej liczbie i w dodatkowych miejscach, w zależności od usytuowania drzwi w obiekcie, lokalizacji budynku czy indywidualnych wymagań użytkowników.

 

System okuć Roto Patio Inowa stosować można w drzwiach przesuwnych o szerokości skrzydła do 1500 mm, wysokości do 2500 i masie do 200 kg. Warto wspomnieć, że minimalne wymiary skrzydła dla tej konstrukcji wynoszą 710x590mm, co może być cenną informacją dla osób rozważających to jako rozwiązanie jako okno przesuwne.

 


Drzwi przesuwne smart-slide zostały zaprojektowane tak, by zapewnić maksymalne korzyści użytkowe, a jednocześnie całkowicie uprościć proces produkcji. Podczas wdrażania produkcji każda firma może liczyć na pełne wsparcie ze strony dostawcy profilu i okucia. Stworzenie dedykowanego profilu do okucia już na etapie konstrukcji sprawiło, że producent stolarki otrzymuje sprawdzony pakiet komponentów o najwyższych parametrach.

 

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec 

Czytaj także