Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 06 okladka

Świat Szkła 06/2020

User Menu

 

Swiat Szkla Skyscraper 08-2020 final

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Oximo 40 WireFree RTS II firmy Somfy – technologia i odnawialne źródła energii
Data dodania: 31.07.19

Somfy, światowy lider automatyki do osłon przeciwsłonecznych i bram, a także technologii smart home stawia na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Napędy Oximo 40 WireFree RTS II z panelami fotowoltaicznymi przeznaczone do rolet to doskonały przykład, jak połączyć komfortowe sterowanie osłonami z wykorzystaniem energii słonecznej.

 

20190777 somfy 1

 


„Już wkrótce znajdzie się rozwiązanie na wykorzystanie energii słonecznej” – na początku lat 30. XX wieku New York Times tym nagłówkiem prognozował wzrost popularności wykorzystania alternatywnych źródeł energii. Aktualnie zasilanie różnego rodzaju urządzeń energią słoneczną ma miejsce na skalę masową.


Kolektory wykorzystują promienie słoneczne jako źródło ciepła, systemy ogniw fotowoltaicznych pozyskaną energię słoneczną przetwarzają na energię elektryczną, wykorzystywaną przez duże inwestycje np. przemysłowych i na konsumenckie potrzeby domowe.

 


Automatyczna roleta przy minimalnym okablowaniu
W uproszczeniu panel fotowoltaiczny służy to odbioru energii światła słonecznego i przetworzenia go w energię elektryczną, magazynowaną w akumulatorach, które są źródłem zasilania napędów elektrycznych prądu stałego, stosowanych w osłonach przeciwsłonecznych.

 

Nowoczesne panele słoneczne Somfy są stosowane w systemach autonomicznego sterowania napędami do rolet zewnętrznych Oximo 40 WireFree RTS II, łącząc w ten sposób możliwości korzystania z odnawialnych źródeł energii z komfortowym sterowaniem radiowym w technologii RTS.

 

Jak mówi Radosław Borkowski, dyrektor zarządzający Somfy Polska: „W Somfy zawsze opracowujemy takie rozwiązania, które będą nieść realne korzyści ich użytkownikom. Wiemy, że nasi klienci chcą żyć w bardziej zrównoważony sposób. Napęd do rolet Oximo 40 WireFree RTS II w połączeniu z panelem fotowoltaicznym to doskonały przykład jak dzięki nowoczesnym rozwiązaniom oszczędzać zasoby naturalne.

 

Postęp technologiczny sprawił, że obecne panele fotowoltaiczne, w porównaniu do tych wprowadzanych na rynek kilka lat wcześniej, są jeszcze bardziej wydajne i adekwatne do obecnych trendów ekologicznych. Energia słoneczna, którą wykorzystują napędy elektryczne, jest przede wszystkim czystą, odnawialną i darmową energią. Dlatego też propozycja ta szczególnie dedykowana jest klientom, dla których ekologia stanowi istotny aspekt wyboru”.

 


Napęd Oximo 40 WireFree RTS II to rozwiązanie przeznaczone w szczególności do budynków, w których doprowadzenie zasilania do napędów do rolet jest kłopotliwe lub wiąże się z naruszeniem ściany lub fasady. Można go stosować w nowych i modernizowanych obiektach. Coraz częściej są również wykorzystywane w sytuacjach, gdy np. dopiero co zakończyliśmy remont domu lub mieszkania i z pośpiechu lub innego powodu nie przewidzieliśmy ani zasilania ani sterowania roletami.

 

W tym wypadku Oximo 40 RTS może być tzw. emergency exit, czyli wyjściem awaryjnym, dzięki któremu unikniemy kucia ścian, podwójnej pracy i zdublowanych wydatków. Jedynym warunkiem jest wystawienie panelu fotowoltaicznego na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych.

 


Autonomiczne rozwiązanie napędowe

Decydując się na napęd zasilany energią słoneczną możemy cieszyć się pełną funkcjonalnością zautomatyzowanych rolet zewnętrznych.  „Napęd Oximo 40 WireFree RTS II posiada funkcje soft startu i soft stopu, które chronią roletę przed tzw. dociskaniem pancerza rolety w pozycjach krańcowych. Zarówno ta cecha, jak i ochrona rolety w przypadku przymarznięcia do podłoża wydłużają okres eksploatacji osłony i przekładają się na wzrost poziomu zadowolenia użytkowników.

 

Swobodne zarządzanie roletami oraz komfort wizualny i termiczny zapewnią również różnorodne opcje sterowania: za pomocą nadajnika i pilotów w technologii RTS, ale również z poziomu aplikacji w smartfonie i tablecie dzięki połączeniu napędów Oximo 40 WireFree RTS II z centralą smart home TaHoma® Premium” - dodaje Daniel Kwapich, sales manager Somfy.

 


Darmowa aplikacja mobilna
Do sterowanie roletami zewnętrznymi wyposażonymi w napęd Oximo 40 WireFree RTS II służą między innymi pilot Telis RTS lub nadajnik naścienny Smoove RTS. Z kolei każdy instalator doceni darmową mobilną aplikację Somfy Solar.

 

Dzięki analizie dokonywanej na podstawie orientacji okna, historycznych danych pogodowych (z ostatnich 30 lat), a także wykrywaniu przeszkód, które mogą blokować światło słoneczne (np. drzewa), aplikacja określa błyskawicznie, czy w danym miejscu instalacja solarna będzie działać w sposób wydajny. Wystarczy wprowadzić wymiar okna i wykonać zdjęcie otoczenia zewnętrznego. Aplikacja dostępna jest na urządzenia w systemie operacyjnym iOS jak również na Androida. Co ważne do wyboru mamy kilka języków, w tym język polski.


Według NASA Słońce będzie świecić jeszcze przez 6,5 miliardów lat. Tym samym za kilka dziesięcioleci technologia słoneczna może stać się najważniejszą częścią zrównoważonego systemu energetycznego dla świata. Dlatego już dzisiaj warto korzystać z możliwości, które daje nam kosmos.

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik