Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 07 okladka

Świat Szkła 07-08/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Jak wybrać duże okna do energooszczędnego domu?
Data dodania: 27.08.19

Wielkoformatowe okna i drzwi otwierają wnętrza na otoczenie, dlatego są tak chętnie stosowane przez architektów w modnych projektach domów jednorodzinnych. Biorąc pod uwagę zaostrzające się prawo dotyczące energooszczędności budynków, powinny one jednak odpowiadać restrykcyjnym kryteriom izolacyjności cieplnej. Wszystkie założenia współczesnej zrównoważonej architektury spełnia nowoczesna stolarka aluminiowa.

 

 20190808schueco aws 75 pd si dom jednorodzinny

Dom jednorodzinny z oknami panoramicznymi Schüco AWS 75 PD.SI  Fot. Schüco

 


Jeszcze do niedawna energooszczędne okna musiały posiadać odpowiednio szerokie ramy, a duża stolarka okienna była uważana za źródło strat energii. Dzięki nowoczesnym technologiom produkcji stolarki okiennej ta zasada uległa odwróceniu – odpowiednio rozplanowane względem stron świata, duże przeszklenia nie tylko doskonale chronią przed ubytkami energii, ale nawet mogą pozwalać na dodatkowe, pasywne uzyski energii z promieni słonecznych.

 

Wybierając projekt domu z wielkoformatowymi przeszkleniami, warto zwrócić uwagę na stolarkę aluminiową, która łączy nowoczesny, wręcz panoramiczny design, z doskonałymi parametrami izolacyjności termicznej, które mogą nawet przewyższać obowiązujące prawne wymagania w tym zakresie.

 


Duży format okien to duża skala oszczędności
Wbrew pozorom nie trzeba rezygnować z imponujących wielkoformatowych przeszkleń, aby uzyskać energooszczędny budynek. Warunkiem jest jednak zastosowanie stolarki o odpowiednio dobranym współczynniku przenikania ciepła Uw. Obecnie obowiązującym standardem są okna o parametrze nie wyższym niż 1,1 W/m2K, jednak już za dwa lata zostanie on zaostrzony do 0,9 W/m2K.

 

W systemie Schüco AWS 75.SI+ produkowane są bardzo ciepłe okna spełniające z nawiązką wymagania izolacyjności cieplnej, które będą obowiązywać dopiero od 2021 roku. Duże skrzydła o wysokości nawet 2500 mm wpuszczają do wnętrz dużą dawkę światła dziennego.

 

 

 20190808schueco fws 60 cv kuchnia

Fasada Schüco FWS 60 CV z drzwiami balkonowymi i skrzydłami rozwierno-uchylnymi, całkowicie ukrytymi w słupie fasadowym Fot. Schüco

 

Efekt maksymalnej transparentności można natomiast uzyskać, stosując wersję panoramiczną Schüco AWS 75 PD.SI z najwęższymi na rynku ramami o szerokości zaledwie 55 mm! Okna rozwierno-uchylne ze skrzydłami o wymiarach do 1000 x 2500 mm lub 1450 x 2100 mm z typowym ciepłym pakietem szybowym osiągają współczynnik przenikania ciepła nawet poniżej Uw=0,9 W/m2K.

 

Dostępne są także energooszczędne rozwiązania łączące wygląd transparentnej fasady z typowymi dla okien funkcjami, jak rozwieranie i uchylanie skrzydeł. W systemie fasadowym Schüco FWS 60 CV można realizować efektowne okna rozwierno-uchylne ze skrzydłem całkowicie ukrytym w wąskim słupie fasadowym o imponującej wysokości nawet do 3,2 metra.

 

Przykładowy moduł fasady o wymiarach 1,2 m x 2,5 m z pakietem szybowym Ug=0,7 W/m2K uzyskuje współczynnik przenikania ciepła Ucw na poziomie aż 0,84 W/m2K. W budynkach niskoenergetycznych i pasywnych duże okna i drzwi tarasowe mogą być także źródłem dodatkowego ciepła z promieni słonecznych w sezonie zimowym, jednak w tym celu powinny być one wyposażone w odpowiednie szyby o współczynniku przepuszczalności energii cieplnej g wyższym niż 50%.

 


Nie tylko wielkoformatowe okna
W nowoczesnych projektach energooszczędnych budynków nie może zabraknąć efektownych, szerokich przejść na taras lub do ogrodu. Warto wiedzieć, że drzwi tarasowe powinny posiadać tak samo dobre współczynniki przenikania ciepła, bez względu na sposób ich otwierania.

 

Harmonijnym uzupełnieniem otwartej, a zarazem energooszczędnej architektury, będą drzwi balkonowe Schüco AWS 75.SI+ z progiem 0 mm, które tworzą bezprogowe przejście na taras lub balkon.

 

 20190808schueco drzwi balkonowe schueco bez barier prog 0 mm

Drzwi balkonowe Schüco AWS 75.SI+ z progiem 0 mm Fot. Schüco

 

Innowacyjna konstrukcja odwodnienia i uszczelnienia wraz ze zoptymalizowanymi strefami izolacji pozwoliły na uzyskanie doskonałej wodoszczelności aż do 600 Pa (klasa 9A) i izolacyjności cieplnej nawet poniżej Uw=0,9 W/m2K. Dzięki systemowemu wspomaganiu otwierania i ryglowania obsługa dużych skrzydeł jest bardzo lekka, więc może być realizowana nawet przez dzieci czy osoby starsze.

 

Kolejnym rozwiązaniem, które pozwala stworzyć imponujący efekt przenikania się wnętrza z otoczeniem, są drzwi tarasowe z mechanizmem przesuwnym lub podnoszono-przesuwnym w systemie Schüco ASE 80.HI.

 

Skrzydła o dużych wymiarach nawet 3,2 x 3,5 lub 3,5 x 3,2 m tworzą złudzenie szklanej ściany. W wersji Design Line widoczna strefa ich styku może być zredukowana do zaledwie 40 mm, co potęguje panoramiczny widok na zewnątrz. Kolejną zaletą jest możliwość ukrycia ościeżnicy w ścianie i zlicowania progu z posadzką, dzięki czemu powstaje transparentna przegroda z przejściem pozbawionym jakichkolwiek barier.

 

 20190808schueco apartament drzwi schueco ase 80 hi

Drzwi przesuwne Schüco ASE 80.HI w wersji Design Line widoczną strefą styku skrzydeł zredukowaną do 40 mm Fot. Schüco

 

Drzwi ASE mogą być wykonane aż w 17 typach otwierania obsługiwanych manualnie, w tym 8 z obsługą mechatroniczną za pomocą smartfona lub/i minimalistycznego przycisku sterowania na skrzydle, co pozwala na komfortowe przesuwanie skrzydeł o masie nawet do 600 kg. Ślusarka może spełniać przy tym rygorystyczne kryteria termoizolacyjności, uzyskując współczynnik przenikania ciepła odpowiadający nawet standardowi pasywnemu Uw≤0,8 W/m2K.

 

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie: www.schueco.pl 

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik