Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 06 okladka1

Świat Szkła 06/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

Przykładowe wydanie

Świat Szkła 3/2021

2021 03 okladka1

(do pobrania) 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

20200909przeciwpozarowe przegrody budowlane

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

baner klej do luster 7 7 2021

Czy montują Państwo lustra u klienta za pomocą kleju silikonowego?
 
Czy uważają Państwo, że klej do luster LAKMA jest lepszy od innych klejów dostępnych na rynku?
 
Czy stosują Państwo klej do luster firmy LAKMA?
   
Męczą Cię upały w biurze? Wybierz swój sposób na poprawę warunków pracy
Data dodania: 27.08.19

Wracamy do domu z seansu „Król lew”, który bije rekordy oglądalności w kinie, gdzie słońce rozgrzewa do czerwoności afrykańską sawannę, a tu szara rzeczywistość, kolejny dzień pracy i czar pryska… bo niebotycznie wysokie temperatury w realnym życiu zazwyczaj nie są tak przyjemne, jak mogłoby się wydawać na podstawie pięknych opowieści z wielkiego ekranu. Jednym z największych wrogów efektywności pracowników jest bowiem upał. Co zrobić, aby przetrwać lato w biurze, zmotywować zespół i osiągnąć założony plan?

 

20190808FAKRO Fotolia markizy upal ochrona przed sloncem komfortowe biuro

 

W 2018 roku pewien pomysłowy menedżer jednego ze sklepów w niemieckim miasteczku koło Frankfurtu nad Menem, o wyjątkowym poczuciu humoru, wywiesił w miejscu pracy plakat z nietypową ofertą o żartobliwym przesłaniu. Zaoferował swoim klientom orzeźwiający, pięciominutowy pobyt w chłodni za pięć euro. Taki niekonwencjonalny sposób na radzenie sobie z uciążliwymi upałami spotkał się z uznaniem odbiorców i chętnych na skorzystanie z usługi nie brakowało. Podobną kreatywnością, ale w stosunku do swoich podwładnych, może, a nawet powinien wykazać się każdy inny kierownik, któremu na sercu leży dobro firmy, a więc terminowa realizacja projektów. Nie oznacza to jednak, że nie warto działać systemowo, np. instalując markizy na okna. Nowoczesne rozwiązania są przecież po to, aby z nich korzystać.

 

20190808FAKRO markizy VMZ biuro 2

 

 

Przekuć wady w zalety

Gdy z nieba leje się nieznośny żar, produktywność kadry spada nawet o 20%, zdolność koncentracji obniża się o ok. 19%, a obsługa projektów zajmuje niemal 13% więcej czasu niż w czasie panowania umiarkowanych temperatur (dane na podstawie badań amerykańskiej firmy Captivate Network). Ta cała litania z „procentami” w roli głównej w tym wypadku nie brzmi bynajmniej optymistycznie. Każdy dzień pracy w skwarze kosztuje więc pracodawców o wiele więcej – czas przecieka przez palce, przez co zespół ma problemy z terminową realizacją projektów, co z kolei generuje realne straty biznesowe. Złote rady? Jest ich co najmniej kilka. Do wykorzystania są rozwiązania dość oczywiste i te bardziej niekonwencjonalne również.

 

20190808FAKRO markizy VMZ biuro 3

 

 

Solidne podstawy

Na wstępie opłaca się zadziałać systemowo w czym pomocne będą nowoczesne technologie. Jakie są możliwe opcje? Rolety, wentylatory, klimatyzacja, osłony zewnętrzne – standardowe bądź w postaci markiz wykonanych z wytrzymałej na czynniki atmosferyczne siatki… Rozważając wszystkie za i przeciw, z łatwością można dojść do wniosku, że te ostatnie wydają się najrozsądniejszą propozycją. Dlaczego? To rozwiązanie nowoczesne, a przez to niezwykle skuteczne – promienie słoneczne są absorbowane jeszcze przed szybą, a ciepło emitowane na zewnątrz, dzięki czemu we wnętrzach panuje przyjemny mikroklimat. Idealnie wpisze się ponadto w misję każdej firmy, która ma w swoim ID troskę o środowisko naturalne – jest bowiem energooszczędne.

 

Ponadto markizy są neutralne dla zdrowia człowieka, czego nie można powiedzieć o powszechnie stosowanej klimatyzacji – suche, zimne powietrze, które ona generuje przyczynia się nierzadko do podrażnienia śluzówki nosa, gardła i dolnych dróg oddechowych, co w konsekwencji prowadzi do rozwinięcia się pełnoobjawowego stanu zapalnego. Z kolei rolety wewnętrzne (zasłaniają ostre światło słoneczne) i wentylatory (mieszają ciepłe powietrze) tylko połowicznie spełniają swoje funkcje, nie dając wyraźnych, długotrwałych rezultatów ich zastosowania. A tradycyjne osłony zewnętrzne całkowicie zaciemniają pomieszczenia, co jest nie do zaakceptowania w warunkach biurowych.

 

20190808FAKRO markizy VMZ biuro 4

 

Markizy mają jeszcze jedną ogromną zaletę – poprawiają ergonomię miejsca pracy. – Dzięki ich użyciu rozkład natężenia światła w pomieszczeniach biurowych jest równomierny i zdecydowanie bardziej przyjazny dla ludzkich oczu. Ponadto pracownicy bez żadnych przeszkód mogą korzystać z komputerów, gdyż nie występuje wówczas zjawisko szkodliwych refleksów świetlnych, które odbijają się od ekranów i utrudniają pracę. Co więcej, markizy umożliwiają dopływ wystarczającej ilości naturalnego światła, a więc nie ma konieczności używania dodatkowo oświetlenia, co wpływa korzystnie na bilans energetyczny budynku – tłumaczy Wojciech Chronowski, Menadżer Produktu FAKRO.

 

 

Otoczenie ma znaczenie

W następnej kolejności należy zapewnić pracownikom bezpłatne napoje (odpowiednia ilość w stosunku do osób i swobodny dostęp do nich), co jest uregulowane również przepisami prawa. Warto pomyśleć także o zakupie na potrzeby firmy kostkarki do lodu (niektórzy nie potrafią zacząć dnia pracy bez kawy, a latem doskonałym pomysłem jest jej wersja mrożona) – przy odpowiedniej argumentacji przekonanie Zarządu do słuszności tej decyzji nie powinno stanowić trudności. Z pewnością taki sprzęt będzie cieszył się zainteresowaniem zatrudnionych osób i uprzyjemni im czas spędzony w pracy. A w dodatku takie miłe doświadczenie może okazać się świetnym katalizatorem kreatywności.

 

Ciekawym pomysłem jest ponadto wyposażenie firmowej kuchni w miętę w doniczkach oraz zapas cytryn, dzięki którym zakładowe napoje będą miały cudowny, orzeźwiający smak. Nic nie stoi przecież na przeszkodzie, aby zasady marketingu sensorycznego wykorzystywać w ramach struktur wewnętrznych przedsiębiorstwa, budując pożądany wizerunek pracodawcy. Innym ciekawym rozwiązaniem w ramach realizacji planu Employer Brandingowego mogą być dodatkowo chłodne kompresy żelowe.

 

20190808FAKRO markizy VMZ biuro 5

 

Miejsce pracy to nie tylko piękny, ergonomiczny lokal, dopracowany w każdym szczególe, lecz także to, co niewidoczne dla oczu – powietrze, które wypełnia go po brzegi. W tym określeniu mieszczą się dwa znaczenia: metaforyczne – atmosfera pracy oraz dosłowne – mikroklimat pomieszczeń. O jedno i drugie trzeba dbać z równą mocą. Upał to spore wyzwanie dla kadry kierowniczej. Działać warto zatem na wielu poziomach – zaczynając od okien, a kończąc na biurkach poszczególnych pracowników, na których może się znaleźć przecież ciekawa infografika.

 

Przedstawmy na niej w sposób żartobliwy patenty na ochłodę: zimny prysznic z rana, w przypadku kobiet – minimalistyczny makijaż, ubrania z naturalnych materiałów, mgiełki do ciała z aloesem… Nasze zaangażowanie w kwestie poprawy warunków pracy z pewnością przełoży się na lepsze wyniki biznesowe firmy oraz jej pozytywny wizerunek w najbliższym otoczeniu.

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik