Dwukondygnacyjny budynek zaprojektowany z myślą o jednym mieszkańcu stanowi doskonały przykład architektury modernizmu w nowoczesnym wydaniu. Dzięki otwartym planom pięter przestrzeń może elastycznie zmieniać przeznaczenie zgodnie z aktualnymi potrzebami właściciela.

 

Przeszklenia w systemie fasadowym Schüco FWS 35 PD zapewniają imponujący efekt przenikania się wnętrza z otoczeniem.

 


Połączenie szkła, aluminium i jasnego tynku na elewacji to w przypadku tego niewielkiego domu tylko przedsmak wielopoziomowej, funkcjonalnej struktury, która zyskała modernistyczny charakter w wielu aspektach.

 

Budynek przylega bezpośrednio do ściany sąsiedniej posiadłości, jednak już na pierwszy rzut oka wyraźnie się od niej odróżnia, ze względu na wysuniętą górną kondygnację i duże powierzchnie przeszkleń na elewacji. Nowoczesna bryła budynku powstała z połączenia dwóch prostopadłościennych form o zróżnicowanym układzie przestrzeni.

 

 20190911schuco jednooosobowy dom gersthofen fot schueco christian eblenkamp1

Widok domu od strony ogrodu – struktura została wysunięta względem parteru Fot. Schüco/Christian Eblenkamp

 

Wykonana ze względów statycznych z drewna, górna kondygnacja, została oparta na betonowej konstrukcji parteru i wysunięta poza jego obrys w taki sposób, że wystaje nad ogród i ulicę. Dzięki takiemu zabiegowi częściowo zacienia strefę wejścia i tarasu, a jednocześnie pełni funkcję zadaszenia wiaty samochodowej. Wszystkie te założenia odpowiadają życzeniu właściciela, któremu zależało na stworzeniu maksymalnie elastycznej w użytkowaniu, otwartej przestrzeni na wszystkich kondygnacjach budynku.

 


Nowa interpretacja klasycznego modernizmu
Sugestia inwestora stała się dla architekta Sergeja Felbera punktem wyjścia do stworzenia kreatywnego stylistycznego rozwinięcia modernizmu w jego klasycznej postaci. Cechami wyróżniającymi projekt w naturalny sposób stały się więc: struktura złożona z „kostek”, geometryczne kształty, duże powierzchnie przeszklone i zastosowanie materiałów o ascetycznym, a zarazem funkcjonalnym charakterze. Jednocześnie architekt nadał poszczególnym strukturom jasno określone właściwości i funkcje.

 

 20190911schuco jednooosobowy dom gersthofen fot schueco christian eblenkamp2

Wysunięte piętro pełni funkcję zadaszenia wiaty samochodowej Fot. Schüco/Christian Eblenkamp

 

Wielkowymiarowe, eleganckie przeszklenia fasady w systemie aluminiowym zapewniły otwarty charakter wnętrz i ich maksymalne doświetlenie. Surowe z charakteru, betonowe powierzchnie ścian, kontrastują z ciepłym, naturalnym drewnem użytym do wykończenia posadzek na wyższej kondygnacji i tarasu. Na parterze zastosowano natomiast posadzkę kamienną z naturalnego, ciemnoszarego łupka wysokiej jakości, który charakteryzuje się bardzo stylową estetyką.

 


Transparentność i harmonijne przejścia
Klarowność, transparentność i otwarte plany pomieszczeń wynikają z bazowej dla modernizmu idei „przestrzeni uniwersalnej” autorstwa Miesa van der Rohe, która ma niemal niezauważalnie przenikać się z otoczeniem z zewnętrznym. Rozwiązania okien i fasad Schüco odgrywają kluczową rolę w realizacji tego celu. Widać to na obydwu kondygnacjach budynku, a zwłaszcza na elewacji od strony ogrodu, gdzie innowacyjne fasady aluminiowe Schüco FWS 35 PD tworzą harmonijne przeszklenia sięgające od podłogi do sufitu.

 

 20190911schuco jednooosobowy dom gersthofen fot schueco christian eblenkamp3

Wielkoformatowe przeszklenia na górnej kondygnacji otwierają salon na widoki ogrodu Fot. Schüco/Christian Eblenkamp

 

W rozwiązaniu o panoramicznym designie zredukowano do minimum widoczne szerokości czołowe profili, co pozwoliło uzyskać maksymalną transparentność. Dzięki temu wizualne bariery pomiędzy wnętrzem a otoczeniem zewnętrznym zostały zupełnie zniesione. Na poziomie parteru można je usunąć również fizycznie, otwierając duże drzwi balkonowe w systemie AWS 75.SI. Systemowe konstrukcje fasadowe Schüco na bazie wysoko termoizolowanych profili z wypełnieniami w postaci potrójnych przeszkleń zostały zastosowane zarówno od strony ulicy, jak i ogrodu.

 

Aluminiowe okna i drzwi serii Schüco AWS/ADS 75.SI zostały zastosowane wszędzie tam, gdzie potrzebne było doprowadzenie naturalnego światła i dostarczenie maksymalnego widoku na zewnątrz. W celu zapewnienia właścicielowi prywatności przy jednoczesnym zachowaniu przepływu światła do wnętrz, znajdujące się na parterze szklane wypełnienia fasady i drzwi zostały lekko zmatowione.

 

 20190911schuco jednooosobowy dom gersthofen fot schueco christian eblenkamp4

Szerokie przejście w systemie AWS 75.SI usuwa bariery architektoniczne między wnętrzem a otoczeniem Fot. Schüco/Christian Eblenkamp

 

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie: www.schueco.pl

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.