Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 03 okladka1

Świat Szkła 03/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

20200909przeciwpozarowe przegrody budowlane

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

konferencja webinarium 2021 

 pl 480x100 AW Banner 201208

 

baner4 abprojekt

Powitaj gości w pięknym stylu! Przeprowadzamy metamorfozę starych drewnianych drzwi wejściowych
Data dodania: 13.11.19

Drewno to przepiękny i niezwykle trwały materiał, który od wieków święci w architekturze prawdziwe triumfy popularności. Powstają z niego zarówno wytrzymałe konstrukcje budynków, jak i zachwycające elementy wystroju i wykończenia wnętrz.

 

 20191022v33 2

 Zdjęcia i realizacja Pani to Potrafi

 

Chyba trudno o bardziej reprezentacyjne powitanie na progu wiekowego domu niż urokliwie zdobione, głęboko frezowane drewniane drzwi. Ale doskonałe wrażenie zrobią tylko wówczas, gdy struktura materiału nie będzie naruszona, a kondycja zewnętrznej warstwy pozostanie nienaganna. Oto podpowiedź, jak osiągnąć taki efekt.

 

Stare drewno ma swój niepowtarzalny urok. Wiekowe drewniane elementy niosą ze sobą ciekawe historie i doskonale odnajdują się w różnorodnych stylach kompozycyjnych. Co jednak, gdy upływający czas odbiera im czar i elegancję? Bierzemy narzędzia w dłoń i działamy!

 

 20191022v33 8

Zdjęcia i realizacja Pani to Potrafi


Etap 1 – usuwamy stare powłoki
Jeśli macie już doświadczenie z renowacją starych drewnianych elementów, wiecie doskonale, że podstawą tego procesu jest dokładne usunięcie pokrywających je powłok malarskich. Można to zrobić na trzy sposoby – ręcznie, mechanicznie lub chemicznie. W ruch może iść opalarka, która wytwarza gorące powietrze.

 

Pod jego wpływem farby i lakiery kurczą się, tworząc na powierzchni charakterystyczne bąble, które jeszcze na ciepło usuwamy za pomocą szpachelki. – Można także użyć specjalnego Środka do usuwania starych powłok z naszej oferty. Aby zwiększyć efektywność działania, radzimy zdemontować drzwi i środek o żelowej konsystencji nakładać w pozycji poziomej, dzięki czemu łatwiej wniknie w głąb powłok.

 

W zależności od ilości i grubości warstw starych farb lub lakierów, czekamy od 3 do 30 minut. Po tym czasie zmiękczone powłoki usuwamy szpachelką zgodnie z kierunkiem słojów drewna – podpowiada ekspert V33, Paweł Piotrowicz.

 20191022v33 7

Zdjęcia i realizacja Pani to Potrafi


Etap 2 – szlifujemy ręcznie
Choć szlifowanie za pomocą cyklin oraz papierów ściernych może zastąpić cały etap usuwania starych powłok malarskich, to jest to zadanie niełatwe i wymaga dużego doświadczenia. Zbyt duży nacisk lub użycie cykliny pod nieodpowiednim kątem może naruszyć strukturę drewna pozostawiając w niej ubytki i rysy.

 

Dlatego z tej metody najlepiej skorzystać już na finiszu, szlifując cykliną zaokrąglone elementy lub wykorzystując szlifierkę kątową, w połączeniu z drobnym papierem ściernym, do wygładzenia powierzchni w rogach drzwi.

 20191022v33 3

Zdjęcia i realizacja Pani to Potrafi


Etap 3 – oceniamy kondycję drewna
Kiedy etap szlifowania oraz dokładnego odpylenia mamy za sobą, możemy z łatwością ocenić kondycję drewnianej powierzchni. Sprawdzamy czy nie pojawiły się na niej ubytki oraz pęknięcia, a jeśli tak się stało – wypełniamy je szpachlą do drewna. Kiedy ta wyschnie, delikatnie ją szlifujemy i spokojnie możemy przystępować do prac malarskich, które zwieńczą nasze dzieło.

 20191022v33 6

Zdjęcia i realizacja Pani to Potrafi


Etap 4 – malujemy
Zanim jednak weźmiemy pędzel w dłoń, warto zastanowić się nad kolorystyką, jaka w nowej odsłonie będzie zdobić nasze drzwi. Możemy postawić na stonowany odcień, który harmonijnie zgra się z pozostałymi kolorami elewacji albo nieco zaszaleć, wybierając mocną, kontrastującą z otoczeniem barwę, która przyciągnie uwagę. W tym drugim przypadku ważne, by drzwi nie były jedynym wyróżniającym się elementem – mogą im towarzyszyć takie same ramy okienne, postawiona przy wejściu ławeczka lub dekoracyjne donice.

 20191022v33 4

Zdjęcia i realizacja Pani to Potrafi

 

– Doskonały efekt uzyskamy wykorzystując w tym celu nie farbę, a Lazurę Ochronną Polski Klimat, która dekoruje i zabezpiecza nie tylko nowe, ale także to stare i poszarzałe drewno.

 

Preparat jest mrozoodporny i elastyczny, nie łuszczy się więc pod wpływem niskim temperatur i pozwala drewnu oddychać.

 

Do tego ma piękne delikatnie satynowe, prawie matowe wykończenie oraz bogatą paletę barwną – od chłodnych metalicznych szarości, przez kilka odcieni brązu, aż po głęboką czerń – mówi ekspert V33.

 

20191022v33 5

Zdjęcia i realizacja Pani to Potrafi 

 

Nierozcieńczoną lazurę możemy nakładać na dwa sposoby – pędzlem lub wałkiem. W narożnikach i przy zdobieniach lepiej wybrać pędzel, który skuteczniej dotrze do wszystkich zakamarków, a powierzchnie płaskie szybciej pokryjemy wałeczkiem, wybierając ten do gęstych farb i lakierów.

 

Powierzchnię malujemy minimum dwa razy. Ostateczny efekt kolorystyczny zależy od gatunku drewna, jakości podłoża oraz ilości naniesionych warstw.


Oto jak prezentują się drzwi w nowym wydaniu!

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik