Czytaj także -

Aktualne wydanie

2023 02 okladka1

Świat Szkła 2/2023

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 LiSEC SS Konfig 480x120

et-swiat-szkla-480x120-02

 

 Online Banner480100 px

 

 partnerzy medialni baner

 

5 mitów na temat inteligentnego ogrzewania
Data dodania: 18.11.19

Rozwiązania inteligentnego domu w zakresie instalacji grzewczej są jednymi z najczęściej wybieranych przez Polaków (Raport o budowie domów, Oferteo 2018). Przyczyna tego zainteresowania jest prosta – produkty z tej kategorii przyczyniają się do oszczędności pieniędzy oraz zwiększają komfort życia. Mimo tego wciąż jest wiele osób, które mają wątpliwości, np. w kwestii instalacji inteligentnych termostatów. Czas zatem rozprawić się z pięcioma najpopularniejszymi mitami na temat inteligentnego ogrzewania.

 

20191101Netatmo termostat

 


1. Rozwiązania inteligentnego ogrzewania są drogie
Produkty smart home, a w szczególności te wspierające inteligentne ogrzewanie, należy traktować jako inwestycję. Wykorzystując harmonogramy czy zdalną obsługę urządzenia, użytkownicy mogą ogrzewać dom lub mieszkanie tylko wtedy, kiedy jest to potrzebne. W zależności od nawyków i stylu życia konkretnego użytkownika, inwestycja ta prędzej czy później się zwróci. Zgodnie z badaniami firmy Netatmo, aż 3 na 4 użytkowników technologii inteligentnego ogrzewania odnotowało niższe rachunki za energię (Badanie satysfakcji klientów Netatmo 2018).

 


2. Rozwiązania inteligentnego ogrzewania są trudne w instalacji
Producenci urządzeń smart home wciąż dążą do tego, aby wszyscy użytkownicy mogli w łatwy sposób je zainstalować bez pomocy specjalisty. Coraz częściej tworzą w tym celu specjalne poradniki wideo, przeprowadzające krok po kroku przez proces instalacji. Odkręcenie starej głowicy na kaloryferze i instalacja nowej to kwestia kilku minut. Potem pozostaje jedynie konfiguracja urządzenia za pomocą dedykowanej aplikacji i urządzenie jest gotowe do użycia.

 


3. Rozwiązania inteligentnego ogrzewania są trudne w użytkowaniu
Użytkownicy, którzy nie mają obycia z nowymi technologiami, mogą myśleć, że urządzenia inteligentnego domu są skomplikowane w użytkowaniu. W rzeczywistości obsługa urządzeń inteligentnego ogrzewania jest banalnie prosta. Wystarczy jedynie smartfon, laptop lub komputer stacjonarny i aplikacja. Za pomocą tej ostatniej ustawia się podstawowe parametry, jak np. pożądane temperatury w poszczególnych pomieszczeniach i o określonych porach czy godziny, w których ogrzewanie ma zostać wyłączone lub zredukowane. Część aplikacji jest dostępna również w języku polskim, np. Energy Netatmo, co dodatkowo ułatwia korzystanie z urządzeń. 89% użytkowników tych rozwiązań docenia wygodę płynącą z ich stosowania.

 


4. Rozwiązania inteligentnego ogrzewania nie współpracują ze starszymi instalacjami
Firmy, które tworzą produkty smart home, doskonale zdają sobie sprawę, że bardzo duża część domów oraz mieszkań wyposażona jest w kilkudziesięcioletnie instalacje grzewcze. Dążą zatem do tego, aby urządzenia mogły współpracować z możliwie największą liczbą instalacji. W zestawach zawierających np. głowice na kaloryfery znajduje się komplet adapterów, które umożliwiają dopasowanie sprzętu do większości systemów grzewczych. Na stronach internetowych niektórych producentów użytkownicy mogą samodzielnie sprawdzić, czy dane urządzenie jest kompatybilne z ich kaloryferem.

 


5. Inteligentne rozwiązania gromadzą prywatne dane i są podatne na ataki hakerów
Użytkownicy obecnie przykładają dużą wagę do prywatności i ochrony danych. Są producenci, którzy są tego świadomi i gromadzą tylko te dane, które faktycznie mogą pomóc w zwiększeniu komfortu użytkowników. Są one dodatkowo szyfrowane, a urządzenia otrzymują regularne aktualizacje oprogramowania. Inteligentny termostat nie potrzebuje do działania informacji o tym, jak nazywa się użytkownik, ile ma lat czy gdzie pracuje.
Czasy, w których instalacja urządzeń smart home wiązała się z kuciem w ścianach czy wymianą instalacji elektrycznej, minęły bezpowrotnie. Dziś już nie trzeba specjalistów, aby prostymi środkami znacząco zwiększyć komfort życia i jednocześnie zaoszczędzić na rachunkach. Inteligentny dom jest dosłownie na wyciągnięcie ręki.

 

 

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec 

Czytaj także