Czytaj także -

Aktualne wydanie

2023 01 okladka1

Świat Szkła 1/2023

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

Szklana ekosztuka
Data dodania: 18.11.19

Szacuje się, że szkło poużytkowe stanowi aż 10% odpadów komunalnych. Ten niezwykle plastyczny surowiec może jednak mieć „drugie życie”. Coraz częściej jest inspiracją dla artystów, designerów, architektów i pasjonatów. Znaczenie recyklingu szkła w sztuce będzie można docenić podczas specjalnych pokazów zorganizowanych na targach Glass w Poznaniu. Nie zabraknie oryginalnych technik, soczystych kolorów i inspirujących spotkań.

 

20191101GLASS FOT EKOMEDIA

 

Targi Glass, które potrwają od 20 do 23 listopada to jedyne profesjonalne targi branży szklarskiej.
W ciągu tych czterech dni na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich będzie można na żywo śledzić aktualne trendy związane ze szkłem.
Oferta prezentowana na Glass, w ocenie wystawców, wpływa na wybór nowoczesnych technologii i wzrost automatyzacji. Na targach będzie można śledzić rozwiązania z wykorzystaniem szkła w designie, budownictwie i architekturze a także w sztuce użytkowej.

 


Pokazy, których się nie zapomina
Pokazy zdobienia szkła to od lat stały punkt programu targów Glass. W tym roku w specjalnie zaaranżowanej strefie szczególny nacisk zostanie położony na aspekt ekologiczny a konkretnie znaczenie recyklingu szkła w powstawaniu elementów artystycznych.
- Wszyscy zainteresowani wykorzystaniem tego surowca w sztuce będą mogli obejrzeć zdobienie szkła recyklingowego grawerowaniem a także artystyczny recykling i upcykling szkła w technologii fusingu i termoformowania – zachęca do udziału w pokazach Marta Szydłowska, dyrektor targów GLASS.

 


Program pełen inspiracji
Pokaz powstawania kompozycji witrażowych wykonywanych techniką Tiffany’ego w duchu "zero waist" pokaże Szklana Pracownia. Do zbudowania witrażu zostaną wykorzystane fragmenty uszkodzonego szkła stołowego, szkło ornamentowe z odzysku, szkło witrażowe oraz inne elementy uważane powszechnie za zbędne czy niepotrzebne. Chętni do wzięcia udziału w pokazie będą mogli przynieść również swoje szkło.


Z kolei firma Molokai zdradzi jak wykonywać detale, zwykle używane w pracach fusingowych za pomocą palnika tlen-propan-butan a także szkło topione przy pomocy mikrofalówki.


Fusing (z ang. fuse – stapiać) to specjalna technologia obróbki cieplnej szkła. Polega na łączeniu pod wpływem odpowiedniej temperatury elementów szklanych o różnych kształtach, kolorach, gatunkach – w całość przyjmującą odpowiednie formy przestrzenne. Stapianie szkła dokonuje się w zakresie temperatur od 680oC do 830oC. Do fusingu idealnie nadaje się kolorowe szkło recyklingowe.

 

Czas do Bożego Narodzenia `biegnie coraz szybciej, nic więc dziwnego, że w pokazach na targach GLASS pojawią się także motywy świąteczne. Warsztaty z grawerowania szklanych ozdób choinkowych połączonych z fusingiem pokaże Jackbud.

 

Jak wyglądają naczynia wykonane ze szkła odpadowego? Przykłady takiej artystycznej sztuki użytkowej będzie można zobaczyć dzięki pokazom Pracowni Tynka, która zaprezentuje termoformowanie szkła odpadowego i wykonywanie z niego naczyń. Nowe misy, talerze czy kubki powstałe w wyniku spłaszczania i łączenia w piecu zużytych butelek, nabiorą nowych funkcjonalności i nowej estetyki. Doskonale wpisują się także w trend recyklingowania szkła.
Do świata wyjątkowych barw zaprosi uczestników firma VAG, która pokaże od „A” do „Z” proces powstawania witraży żywicznych.

 


Duch krośnieńskiej tradycji w Poznaniu
Po raz pierwszy w historii targów Glass do grona wystawców dołączyło krośnieńskie Centrum Dziedzictwa Szkła. Odwiedzający targi będą mogli wziąć udział w interaktywnych pokazach produkcji i zdobienia tego surowca. Nie zabraknie opowieści o dziejach znanego od dziesięcioleci krośnieńskiego szkła oraz widowiskowych pokazów hutniczych. Historia hutnictwa szkła w Krośnie liczy już ponad 90 lat.


Oficjalnie Krosno stało się Miastem Szkła 2 czerwca 2012 roku. Otwarto drzwi Centrum Dziedzictwa Szkła– prezentując wyjątkowe walory szklarskiego rzemiosła. Tysiące odwiedzających placówkę gości uczestniczy w warsztatach tematycznych, obserwuje produkcję, wydmuchuje szklane bańki, podziwia urodę szklanych dzieł.


Obecnie, oprócz Krośnieńskich Hut Szkła KROSNO S.A., w mieście funkcjonuje kilkanaście hut, zakładów i pracowni artystycznych. Szklane wyroby z Krosna cenione są za wspaniałą jakość i najwyższej klasy wzornictwo. Wielokrotnie nagradzane, małe dzieła sztuki powstające w Krośnie, obecne są w niemal każdym polskim i w milionach domów na całym świecie.


Najważniejszymi atrakcjami Centrum są interaktywne pokazy produkcji i zdobienia szkła, w których turyści mogą brać czynny udział. W piwnicach oraz w sali wystaw czasowych zapoznać się natomiast można z ekspozycjami prezentującymi zarówno szkło artystyczne, wykonane przez najlepszych polskich twórców, oraz użytkowe – wspaniałe przykłady najwyższego kunsztu wzornictwa użytkowego.


Na turystów czekają także rozwijające kreatywność zajęcia z edukacji plastycznej, bogata oferta wydarzeń kulturalno-rozrywkowych oraz sklep z ręcznie wykonanymi pamiątkami.


Dzięki obecności Centrum Dziedzictwa Szkła na targach GLASS można będzie na żywo zobaczyć pokazy krośnieńskiej sztuki.
- W trakcie pokazów prowadzonych przez Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, przedstawimy formowanie szkła za pomocą palnika gazowego. W ramach tego warsztatu mistrz tej trudnej techniki formowania szkła na gorąco, na oczach widzów wyczarowuje ze stopionego w płomieniu szkła niewielkich rozmiarów kolorowe cudeńka tj. zwierzątka, kwiaty lub wszystko to o co poproszą oglądający pokaz. Metoda ta jest niebywale efektowna i przyciąga uwagę wszystkich, którzy znajdą się w pobliżu tego warsztatu – przekonuje Witold Słowik z Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.


Targi Glass odbędą się 20-23 listopada 2019 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich Więcej na: www.targiglass.pl

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec 

Czytaj także