Czytaj także -

Aktualne wydanie

2023 01 okladka1

Świat Szkła 1/2023

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

Dwie strony medalu targów Glass
Data dodania: 22.11.19

W Poznaniu trwają jedyne targi dedykowane branży szklarskiej. Glass odbywają się w tym samym czasie co targi branży kamieniarskiej Stone. Na rozmach wspólnej ekspozycji wpłynęło ponad 300 wystawców. Aż 60 proc. z nich to firmy zagraniczne. Doceniają to zwiedzający profesjonaliści, których frekwencja już w pierwszych dwóch dniach znacznie przekroczyła statystyki ubiegłorocznej edycji.

 

20191101GLASS-KOLAŻ-PARTNERZY

 


Niewątpliwym atutem targów Glass jest bogata oferta maszyn, narzędzi i akcesoriów wykorzystywanych w przemyśle szklarskim.
Bezpośrednie spotkania domeną targów
- Będziemy celebrować najnowsze technologie i rozwiązania dla branży szklarskiej oraz kamieniarskiej. Kamień i szkło to zgrany duet. Nasi wystawcy i partnerzy przygotowali ciekawe ekspozycje. Mówi się, że niebawem inteligentne maszyny staną się sercem wielu firm. Być może to prawda, ale to właśnie uczucia, emocje i bezpośrednie spotkania są domeną ludzi.

 

Temu mają służyć targi. Bezpośrednim spotkaniom. Celebrujmy dziś targi technologii! – mówiła 20 listopada podczas oficjalnego otwarcia targów GLASS i STONE Elżbieta Roeske, wiceprezes Grupy MTP.


Wśród wystawców Glass znalazły się firmy zarówno z Polski jak i z zagranicy. Do soboty będzie można odwiedzić stoiska m.in. z: Chin, Czech, Izraela, Korei Południowej, Niemiec, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Włoch czy Wielkiej Brytanii.

 


Niemiecka Izba Rzemieślnicza na targach GLASS
Zróżnicowana tematycznie ekspozycja przyciąga także zwiedzających z zagranicy. Są wśród nich członkowie izb przemysłowych i rzemieślniczych mających swoją siedzibę w różnych krajach Europy. Jedną z nich jest niemiecka Handwerkskammer, będąca samorządową instytucją wszystkich rzemiosł w okręgu izbowym, zorganizowana w formie prawnej spółki publicznej. 


- Realizujemy inwestycje z wykorzystaniem m.in. wielkogabarytowego szkła. Możemy pochwalić się pracami dla przemysłu, hoteli i obiektów usługowych. Do nas należy serwis i wykonanie. Dodatkowo dzielimy się z klientem naszym know-how – mówi członek Handwerkskammer Torsten Holze z Die Glaserei.


Oferta targów Glass pozwala na zdobycie nowych kontaktów biznesowych. Zagraniczni wykonawcy wierzą w relacje z polskimi dostawcami
- Jesteśmy tu żeby rozszerzyć swoje horyzonty, przyjechałem zobaczyć co oferują polscy kontrahenci – dodaje Karsten Rost z Preussenglas Service.
- Zajmuję się relacjami z zagranicą w Niemieckiej Izbie Rzemieślniczej. Zapraszam zrzeszone w Izbie firmy z danej branży do przyjazdu do Polski na targi. Dzięki temu nasi przedstawiciele mogą nawiązać relacje biznesowe z polskimi firmami związanymi z przemysłem szklarskim.

 

Zapotrzebowanie na usługi rzemieślnicze jest ogromne więc jedyny problem to znalezienie wolnego czasu na przyjazd do Poznania. Z mojego doświadczenia wynika, że firmy z Niemiec najczęściej poszukują tutaj solidnych kontrahentów dostarczających technologie lub usługodawców, którzy będą w stanie wykonać konkretne prace związane z określoną inwestycją. – zdradza Jakub Płoński, koordynator ds. zagranicznych Handwerkskammer.

 

Goszczący w Poznaniu członkowie Handwerkskammer potwierdzają, że trendem w budownictwie obserwowanym także w Niemczech jest wzrost zapotrzebowania na szkło wielkogabarytowe.
- Ogólnie można zauważyć, że wykorzystywane szkło a konkretnie szyby są większe, cięższe i mają więcej warstw. Widać to zwłaszcza w naszych realizacjach dla przemysłu.

 

Jeszcze kilka lat temu szyba ważąca 800-900 kg to była sytuacja niemal wyjątkowa. Obecnie szyby ważące ponad 1000 kg to standard naszej pracy. To oczywiście wymaga też użycia specjalistycznego sprzętu, który widzimy także tutaj na targach GLASS. Dzięki takim maszynom jest mniejsze ryzyko, że szkło ulegnie uszkodzeniu przy transporcie czy montażu. Szukamy nowinek technologicznych w tym zakresie. Stąd nasza obecność na Glass – dodaje Torsten Holze.

 


Tradycja Krosna w Poznaniu
Druga strona medalu to widowiskowe pokazy wyrobu produktów szklanych, grawerowania szkła, fusingu czy wykonywania witraży.
To stały element ekspozycji targów Glass. Większość pokazów potrwa do soboty. Tylko przez dwa pierwsze dni na Glass obecne było Centrum Dziedzictwa Szkła. Tutaj tłumnie obserwowano mistrzowskie techniki powstawania szklanych precjozów.


- To klient decyduje co w danym sezonie jest modne. Nasze wzornictwo determinuje rynek. Centrum Dziedzictwa Szkła odwiedzają goście z całego świata doceniając kunszt naszych mistrzów. To miejsce zostało powołane aby zaprezentować potencjał zagłębia szklarskiego w Krośnie.

 

Pokazujemy wszystko poprzez grawerowanie, szlifowanie fusingowanie. Odwiedzający hutę zobaczy zaledwie fragment procesu powstawania szklanych naczyń. W Centrum robimy to kompleksowo. Na targach GLASS jesteśmy pierwszy raz, ale odbiór jest jak wszędzie. To mega atrakcja. Jeśli ktoś na żywo zobaczy jak nasz mistrz wykonuje te precyzyjne szczegóły poszczególnych przedmiotów to jest zaskoczony.

 

Efekt wizualny jest niesamowity. Odpala palnik i ze szkła wyczarowuje cuda. Chętnie wykonujemy przedmioty na indywidualne zamówienie, im trudniejszy projekt tym większe wyzwanie, ale podejmujemy się go po to żeby ten kunszt został dostrzeżony i doceniony – mówi Wojciech Frydrych z Centrum Dziedzictwa Szkła.


Targi Glass i Stone potrwają do 23 listopada. Ekspozycja dostępna jest na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Więcej na: www.targiglass.pl

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec 

Czytaj także