Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 07 okladka

Świat Szkła 07-08/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Jaka będzie architektura przyszłości?
Data dodania: 11.12.19

Maksymalny dostęp do światła i natury, inteligentne rozwiązania oraz odnawialne surowce to aktualne i bardzo przyszłościowe kierunki w projektowaniu budynków.

 

Pokazują to między innymi tegoroczne wyniki konkursów iF Design Award i Red Dot Design Award, które wyznaczają światowe trendy we wzornictwie. Nowatorskie systemy aluminiowe Schüco otrzymały w nich aż 9 nagród za rok 2019!

 

20191205schu

 

Patrząc na modne projekty budynków i aranżacji wnętrz, można zauważyć wyraźny powrót do modernizmu. Króluje prostota i funkcjonalność, a światło i przestrzeń odgrywają ważniejszą rolę niż kiedykolwiek.

 

Niezwykle popularne są rozwiązania ekologiczne i czerpiące z natury – bujna zieleń staje się niekiedy wręcz tematem wiodącym w nowoczesnych projektach architektonicznych.

 

Jej komponowanie na elementach konstrukcyjnych budynków lub tuż w ich bezpośrednim sąsiedztwie stało się nieodłącznym elementem planowania przestrzeni i jest szczególnie pożądane zwłaszcza w centrach miast, gdzie brakuje naturalnej roślinności.

 

20191205schu1

 Budynek wielorodzinny z oknami panoramicznymi Schüco AWS 75 PD.SI Fot. Schüco

 

Niczym nieograniczony widok i łatwy dostęp do przydomowych ogrodów, na zielone tarasy, patia czy deptaki zapewniają efektowne panoramiczne przeszklenia przesuwne na wysokość całej kondygnacji budynku.

 

Na realizację takiej modnej, transparentnej architektury pozwalają rozwiązania stolarki aluminiowej Schüco, które w tym roku były wielokrotnie nagradzane przez jury prestiżowych konkursów Red Dot Design Award i iF Design Award.

 

 

Mobilne szklane ściany

Doceniony przez jury obydwu konkursów system Schüco ASE 67 PD oraz wyróżnione nagrodą iF Design Award rozwiązanie ASE 60/80 TipTronic umożliwiają projektowanie bardzo dużych skrzydeł przesuwnych, które płynnie łączą wnętrze budynku z otoczeniem.

 

Rodzina drzwi ASE bazuje na aluminiowych konstrukcjach o głębokości zabudowy skrzydła 60 lub 80 mm, w których mogą być montowane skrzydła o wymiarach do 3,5 x 3,2 m lub 3,2 x 3,5 m i szerokości całej przegrody nawet do 18 m.

 

W połączeniu z ukrytymi w profilach okuciami mechatronicznymi TipTronic wyznaczają zupełnie nowe standardy w projektowaniu nowoczesnych, funkcjonalnych przeszkleń przesuwnych o transparentnym i purystycznym designie.

 

System panoramiczny ASE 67 PD oferuje dodatkowo możliwość ukrycia ościeżnicy w przegrodach konstrukcyjnych budynku, dzięki czemu powstaje klarowne przeszklenie dające niczym nieograniczony widok. Jedynym elementem sygnalizującym obecność skrzydeł jest wąski styk profili.

 

20191205schu2

 Drzwi zewnętrzne Schüco AD UP z wbudowanym panelem DCS Smart Touch Fot. Schüco

 

Manualnie obsługiwane skrzydła przesuwne mogą osiągać imponujące wymiary do 3,2 x 3 m i ciężar do 400 kg. Spójnym uzupełnieniem modnej panoramicznej architektury są okna Schüco AWS 75 PD.SI, które posiadają ultrawąskie ramy o widocznej szerokości zaledwie 45 mm i mogą osiągać wysokość nawet do 2,5 m.

 

Purystyczną estetykę rozwiązania podkreślają pozbawione rozet klamki i zlicowane z ościeżnicą skrzydła. Unikatowe wzornictwo okien AWS 75 PD.SI zostało nagrodzone przez jurorów iF Design Award i Red Dot Design Award.

 

Efekt maksymalnej transparentności można uzyskać, łącząc je z fasadą aluminiową FWS 35 PD o tym samym, panoramicznym designie. Smukłe profile konstrukcji słupowo-ryglowej mają w widoku czołowym zaledwie 35 mm, a przy tym mogą oferować najwyższy standard izolacyjności cieplnej aż do standardu domów pasywnych włącznie. To niezwykłe połączenie designu i najlepszych właściwości użytkowych zostało natomiast uhonorowane nagrodą Red Dot Design Award.

 

 

Inteligencja i kompaktowe napędy

Nowoczesna architektura to nie tylko efektowny design, ale przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo. W systemach Schüco zapewniają je rozwiązania kompaktowych napędów, ukrytych okuć i estetycznych rozwiązań komunikacji.

 

Niewielkie, starannie przemyślane i przetestowane mechanizmy obsługi w drzwiach przesuwnych są estetycznie ukrywane w profilu, dzięki czemu pozostają zupełnie niewidoczne. Pojedynczy napęd pozwala łatwo i komfortowo przesuwać skrzydło o wadze nawet do 600 kg! Wystarczy jedno naciśnięcie przycisku umieszczonego na ścianie.

 

Okucia mechatroniczne TipTronic mogą być także połączone z systemem sterowania budynkiem za pośrednictwem protokołu KNX. Dodatkowo istnieje możliwość obsługi drzwi zewnętrznych za pomocą czytnika linii papilarnych lub nawet inteligentnego zewnętrznego panelu dotykowego.

 

Innowacyjne rozwiązanie Schüco DCS Smart Touch łączy funkcje komunikacji drzwiowej z intuicyjną obsługą w jednym panelu o wyglądzie smartfonu, co przesądziło o przyznaniu mu nagrody Red Dot Design Award.

 

Rozwiązanie można estetycznie zintegrować ze skrzydłem drzwi lub umieścić np. na ścianie. Możliwość komunikacji za pośrednictwem smartfonu z systemem iOS lub Android otwiera opcję sterowania drzwiami i monitorowania strefy wejścia również spoza domu.

 

Bezpieczeństwo i komfort korzystania z wielkoformatowych przeszkleń obejmuje także zapobieganie olśnieniu lub nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń, dlatego portfolio marki Schüco obejmują także rozwiązania ochrony przeciwsłonecznej, jak np. ukryte lamele Schüco CSB, które w tym roku otrzymały nagrodę Red Dot Design Award 2019.

 

Efektywne rozwiązanie cechuje się transparentnością na poziomie 23%, dlatego nawet w pozycji zasuniętej zapewnia widok na zewnątrz. Solidna konstrukcja jest przystosowana do pracy nawet w budynkach wysokościowych, gdzie siła wiatru może osiągać wartości 9-10 w skali Beauforta.

 

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie: www.schueco.pl

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik