Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 07 okladka

Świat Szkła 07-08/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Mennica Legacy Tower z fasadą Aluprof — raport z placu budowy
Data dodania: 07.01.20

Jedna z najbardziej prestiżowych inwestycji w Polsce, czyli budowa Mennica Legacy Tower jest już na ukończeniu. Budynek osiągnął już swoją docelową wysokość 140 m, obecnie trwają intensywne prace wykończeniowe.

 

Generalnym wykonawcą Mennica Legacy Tower jest WARBUD SA, projekt to dzieło pracowni Goettsch Partners z Chicago i jej polskiego Partnera — firmy Epstein.

 

Firma ALUPROF SA — czołowy polski dystrybutor systemów aluminiowych oraz jeden z europejskich liderów tej branży, opracował dla tego obiektu indywidualne rozwiązania fasadowe i okienne.

 

20191212aluprof mennica-legacy-tower-fot.-grand-warszawski-1-

 

Budowa Mennica Legacy Tower u zbiegu ulic Prostej i Żelaznej na warszawskiej Woli rozpoczęła się pod koniec 2016 roku. Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego odbyła się jednak w marcu 2017, a prace związane z konstrukcją Wieży i Budynku Zachodniego były realizowane równolegle.

 

Docelową wysokość 140 metrów osiągnięto w marcu tego roku. Głównymi inwestorami projektu są Golub GetHouse oraz Mennica Polska

 

Wieża, wraz z niższym budynkiem, mierzącym „tylko” 43 metry, który powstał od strony ulicy Żelaznej, dostarczy ponad 65 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni do wynajęcia.

 

Budowa świetnie wpisuje się w aktualny trend rosnącego zapotrzebowania na warszawskim rynku nieruchomości biurowych, gdzie szczególnym zainteresowaniem cieszą się przestrzenie najwyższej klasy — a takie oferuje Mennica Legacy Tower.

 

To tutaj podpisano największą w historii polskiego rynku nieruchomości umowę najmu — mBank wynajął prawie całą powierzchnię użytkową Wieży i zajmie ponad 45 tysięcy metrów kwadratowych. Do nowych przestrzeni bankowcy wprowadzą się najprawdopodobniej na początku przyszłego roku.

 

Niższa, 43-metrowa część budynku, oferuje prawie 15 tysięcy metrów kwadratowych pod wynajem. Zajmą je biura coworkingowe firmy WeWork, które już niedługo będą dostępne dla pracowników.

 

20191212aluprof mennica-legacy-tower-fot.-grand-warszawski-2-

 

Zawrotna prędkość budowy: piętro w 6 dni

Stan surowy Wieży został osiągnięty w marcu 2019 r. Realizacja jednej kondygnacji w szczytowym momencie trwała zaledwie sześć dni roboczych! Aktualnie montowana jest szklana elewacja. Dedykowane systemy szklanej fasady zostały zaprojektowane przez firmę Aluprof z Bielska-Białej — czołowego europejskiego producenta aluminiowej stolarki.

 

Aluprof zrealizował ten projekt we współpracy z firmą Eljako-Al. Pierwszy z nich, czyli system ściany elementowej słupowo-ryglowej MB-SE80 MLT to rozwiązanie przeznaczone do konstruowania lekkich ścian osłonowych typu zawieszanego. Konstrukcję takiej ściany stanowią moduły, w całości wyprodukowane w zakładzie produkcyjnym.

 

Wysokość modułów odpowiada wysokości kondygnacji, do której są montowane, a ich szerokość ustalana jest zgodnie z projektem architektonicznym. Dzięki odpowiedniemu zróżnicowaniu kształtów profili aluminiowych oraz technologii szklenia segmentów fasady możliwe było uzyskanie na poszczególnych elewacjach budynku różnorodnych efektów wizualnych, zgodnych z założeniami projektu.

 

Uzupełnieniem systemu jest okno panelowe MB-86 SI MLT umożliwiające dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń budynku.

 

Drugi z dedykowanych systemów, zaprojektowany na potrzeby konstrukcji części fasady najniższych kondygnacji obu budynków w kompleksie Mennica Legacy Tower to indywidualny system ściany słupowo-ryglowej MB-SR60N MLT. Rozwiązanie zostało zaprojektowane do wykonywania lekkich ścian osłonowych typu wypełniającego.

 

Jego konstrukcja nośna składa się z aluminiowych kształtowników nakładkowych słupów i rygli oraz profili zespolonych, zamykających zabudowę z góry i z dołu.

 

Taki sposób budowy fasady, podobnie jak w przypadku konstrukcji MB-SE80 MLT podyktowany był dążeniem do osiągnięcia widoku i funkcjonalności fasady zgodnych z założeniami projektu architektonicznego.

 

20191212aluprof mennica-legacy-tower-fot.-grand-warszawski-3-

 

Intensywne prace wykończeniowe

Aktualnie na terenie budowy prowadzone są prace instalacyjne i wykończeniowe oraz roboty związane z zagospodarowaniem pasażu miejskiego przed i pomiędzy budynkami kompleksu — układane są granitowe chodniki, montowane są ławki, budowana jest też fontanna.

 

Innym efektownym etapem było nasadzanie drzew w okolicy Mennica Legacy Tower. W ogólnodostępnych przestrzeniach miejskich otaczających budowę zostało zasadzonych łącznie kilkadziesiąt drzew. Wśród nich są m.in. starannie wyselekcjonowane gatunki, które przyjechały do Warszawy prosto ze szkółki leśnej w Anglii. Wysokość tych zielonych pomników sięga nawet 9 metrów.

 

W lobby Wieży rozpoczął się natomiast montaż efektownych, kilkumetrowych tafli szkła, które za pomocą specjalnych stalowych lin stworzą praktycznie przezroczystą ścianę o wysokości 12 metrów. To pierwsze tego typu rozwiązanie, unikatowe na skalę światową, którego projektanci z Chicago nie stosowali jeszcze w żadnej ze swoich inwestycji.

 

 

Certyfikowany budynek

Warto zaznaczyć, że kompleks Mennica Legacy Tower uzyskał najwyższe możliwe oceny w certyfikatach wielokryterialnych dotyczących nowoczesnego budownictwa. W systemie BREEAM obiekt uzyskał najwyższą możliwą ocenę, czyli Outstanding, uzyskując wynik ponad 88%.

 

Oznacza to, że realizacja od etapu planowania, poprzez budowę, aż po efekt końcowy była prowadzona zgodnie z zasadami zrównoważonego, ekologicznego budownictwa. Drugi ważny certyfikat to LEED, który Mennica Legacy Tower również uzyskała w najwyższej możliwej kategorii — Platinum.

 

Zakończenie prac wykończeniowych i otwarcie Mennica Legacy Tower planowane jest na koniec 2019 roku.

 

 

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik