Aktualne wydanie

2021 04 okladka

Świat Szkła 04/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

Przykładowe wydanie

Świat Szkła 3/2021

2021 03 okladka1

(do pobrania) 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

20200909przeciwpozarowe przegrody budowlane

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 pl 480x100 AW Banner 201208

 

baner4 abprojekt

Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne
Data dodania: 14.03.20

Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne to jedyna placówka publiczna w Polsce, która może pochwalić się certyfikatem BREEAM – najbardziej rozpoznawalnym standardem budownictwa ekologicznego. Obok rozwiązań takich, jak panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, zaawansowane systemy odzysku energii cieplnej inwestor zadbał o wysoki standard bezpieczeństwa przeciwpożarowego stosując system sygnalizacji pożarowej Protec od D+H Polska.

 

20200303dh bm 4317 lrh pm

 Okna oddymiające w holu MCER

 

MCER otwarto w drugiej połowie 2019 r. w podwarszawskich Markach. Zgodnie z założeniami obiekt, poza funkcją stricte edukacyjną, miał zapewniać bogatą infrastrukturę sportowo-rekreacyjną. Lokalna społeczność zyskała łatwo dostępny, nowoczesny kompleks, w którym znalazły się m.in. basen ze zjeżdżalniami, strefa SPA, grota solna i sauny, ścianka wspinaczkowa czy sala widowiskowa dla ponad 350 osób. Sama szkoła jest przewidziana dla około 1200 uczniów – obok nowoczesnych sal dydaktycznych zadbano o świetlice, stołówkę, szatnie i ogólnodostępną bibliotekę.

 

20200303dh bm 4334 lrh pm

 Okna oddymiające w holu MCER

 

Pierwsza placówka publiczna z certyfikatem BREEAM
To co wyróżnia MCER, to przede wszystkim bardzo ambitne podejście do ekologii – budynek jest energooszczędny, niskoemisyjny, a w sprzyjających warunkach nawet zeroemisyjny. Rekuperatory, panele fotowoltaiczne, odzyskiwanie ciepła z wody basenowej i ze ścieków czy system zarządzania budynkiem BMS – to tylko mały wycinek z szerokiej gamy zastosowanych w obiekcie rozwiązań.

 

Wszystkie razem przyczyniają się do efektywnej ochrony środowiska, poprawiają wydajność budynku oraz komfort jego użytkowania. Spośród ciekawostek można wymienić zielony dach kompleksu – zaprojektowany w formie „bagiennego dachu”, którego podstawową funkcją jest retencja wody, a wartością dodaną doskonała izolacja budynku. Do obsadzenia ponad 4 tysięcy metrów kwadratowych dachu sprowadzono roślinność z Kaszub. To pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce.

 

20200303dh bm 3988 lr

 Elementy systemu oddymiania D+H w MCER

 

Najwyższej klasy detekcja pożaru
Wśród rozwiązań zastosowanych w nowoczesnym kompleksie w Markach znalazł się system sygnalizacji pożarowej Protec, który dostarczyła firma D+H. Wybór był podyktowany koniecznością zabezpieczenia przed pożarem przestrzeni o różnej specyfice – od klas przez rozległe korytarze aż po halę sportową czy basen, przy którym trzeba było uwzględnić podwyższoną wilgotność.

 

Zróżnicowanie wymogów dla poszczególnych pomieszczeń sprawiło, że w MCER w Markach mamy do czynienia z połączeniem różnych sposobów detekcji – w obiekcie zastosowano ponad 1000 czujek punktowych, optyczne czujki liniowe oraz czujki zasysające. Serce systemu stanowią 4 czteropętlowe centrale Protec 6400.

 

20200303dh bm 4090 lrh

 Przestrzeń basenu zabezpieczona dzięki czujce zasysającej ProPoint PLUS

 

Detekcja, sygnalizacja i… dzwonek na lekcje
Czujki punktowe z serii 6000PLUS, które zostały zamontowane na korytarzach i w salach lekcyjnych posiadają zaawansowany algorytm analizy czynnika pożarowego zabezpieczające przed fałszywymi alarmami. Są to zarówno czujki optyczne, optyczno-termiczne jak i optyczno-termiczne z detektorem CO. Dodatkowo czujki są wyposażone w sygnalizator akustyczny, któremu poza jego podstawową funkcją znaleziono specjalne zastosowanie – w trybie normalnej pracy pełni rolę dzwonka na lekcje.

 

20200303dh bm 4126 lrh

 Przestrzeń basenu zabezpieczona dzięki czujce zasysającej ProPoint PLUS

 

SSP w wymagających przestrzeniach
Zarówno basen, jak i hala sportowa wymagały dedykowanych rozwiązań – tradycyjne czujki montowane pod sufitem nie zdałyby tu egzaminu ze względu na utrudniony dostęp i serwisowanie, ryzyko uszkodzenia czy podwyższoną wilgotność. W pływalni zastosowano czujkę zasysającą ProPoint PLUS – rurki detekcyjne są poprowadzone w przestrzeni międzysufitowej, ale nie wymagają bezpośredniego dostępu podczas serwisowania.

 

20200303dh bm 4186 lrh

 Sala widowiskowa z systemem sygnalizacji pożarowej Protec

 

Dodatkowo są wyposażone w pułapkę przeciwwilgociową, która zapobiega dostaniu się wody do komór detekcyjnych czujki. Innym ciekawym rozwiązaniem są liniowe czujki 6000/FIREBEAM40 zastosowane w hali sportowej. Na ich wybór wpływ miała specyfika hali sportowej (duże ryzyko uszkodzeń mechanicznych przez piłki), wysokość stropu (utrudniony serwis tradycyjnych czujek punktowych). Czujka i lustro są ulokowane na przeciwległych końcach hali – wbudowany nadajnik i odbiornik na podczerwień pozwala wykryć dym na odcinku nawet 100 metrów.

 

20200303dh bm 4216 lr

 Hala sportowa zabezpieczona optyczną czujką liniową 6000/FIREBEAM40

 

Obiekt Mareckiego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego to kompleksowo dopracowany projekt – od samej funkcji przez architekturę, energooszczędność po kwestie bezpieczeństwa pożarowego. To także przykład synergii systemu sygnalizacji pożarowej z grawitacyjnym systemem oddymiania D+H. W kompleksie możemy zobaczyć okna oddymiające wyposażone w siłowniki z serii ZA i DXD, centrale oddymiania i charakterystyczne pomarańczowe przyciski RT 45.

 

20200303dh bm 4263 lr

 Czujki punktowe Protec w sali gimnastycznej

 

Kraj: Polska
Miejscowość: Marki
Typ obiektu: Obiekty oświatowe
Zastosowane rozwiązania:  system sygnalizacji pożarowej Protec, system oddymiania