wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Jak ograniczyć hałas?
Data dodania: 04.08.20

Dźwięk odgrywa istotną rolę w naszym życiu. Żyjemy jednak w czasach, w których rosnąca gęstość zaludnienia miast wpływa na wysoki poziom hałasu.

 

20200808Rockfon Noise Pollution Motion Graphic

 

Życie w hałaśliwych miastach
Zacznijmy od tego skąd się bierze hałas i jaki ma na nas wpływ? Regularne narażenie na hałas powyżej 80 dB nie jest rzadkością, jeśli mieszka się w dużym mieście. W ciągu dnia w Bombaju i Londynie może osiągać on średnio poziom 105 dB, podczas gdy w Tokio i Chicago z łatwością dochodzi do 95 dB.

 

Badanie przeprowadzone wśród obywateli Unii Europejskiej pokazało, że 80% respondentów uważa , że hałas ma wpływ na ich zdrowie, w pewnym lub w dużym stopniu (raport WHO, 2018). Ruch drogowy, transport publiczny, miejsca pracy, maszyny, głośna muzyka i urządzenia elektroniczne mogą mieć ogromny wpływ na nasze samopoczucie.

 

Hałas jest w rzeczywistości odpowiedzialny za różne problemy zdrowotne, w tym np. stres, niepokój czy utratę słuchu. W szczególności stres może prowadzić do wysokiego ciśnienia krwi i zwiększać ryzyko wystąpienia chorób serca.

 

Życie w mieście i ciągły hałas wpływają na zachowania społeczne, które mogą prowadzić do społecznej izolacji i negatywnych uczuć, takich jak złość czy frustracja. Dlatego ważna jest świadomość skali oddziaływania hałasu i podjęcie środków bezpieczeństwa w celu jego skutecznej redukcji.

 

20200808Rockfon hałas

 

 

Kiedy dźwięk staje się hałasem?
W celu rozwiązania problemu hałasu ważne jest, aby być świadomym różnych poziomów dźwięku, które mogą szkodzić zdrowiu oraz osłabiać zdolność do koncentracji i pracy. Oprócz poziomów hałasu podawanych w decybelach, należy wziąć pod uwagę czas trwania i częstotliwość narażenia na hałas. Oznacza to, że dźwięk, który początkowo nie jest postrzegany jako zbyt głośny, może po pewnym czasie wpłynąć na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka.

 

Jakie są niebezpieczne poziomy natężenia dźwięku w naszym codziennym życiu? Niektóre badania wykazały, iż odgłosy powyżej 80 dB są odpowiedzialne za zachowania agresywne, a 140 dB stanowią początkowy etap bólu fizycznego . Na przykład dźwięk syreny pogotowia ratunkowego wynosi 120 dB, podczas gdy pęknięcie balonu to 154 dB. Natężenie dźwięku generowane przez budzik, ruch uliczny, a nawet suszarkę do włosów jest uważane za umiarkowanie wysokie i wynosi średnio 90 dB.

 

 

Jak możemy zredukować hałas?
Czasami nie jest możliwe całkowite usunięcie źródeł hałasu. Rozwiązania, takie jak izolacja akustyczna lub pochłanianie dźwięku, są więc najlepszym sposobem na redukcję i kontrolę niepożądanych dźwięków. Inspekcja Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Wielkiej Brytanii zaleca, między innymi, włączenie elementów o niskiej emisji hałasu do planów projektowych budynków oraz zlokalizowanie hałaśliwych maszyn znajdujących się poza określonymi obszarami.

 

W Polsce obowiązki pracodawcy związane z hałasem w miejscu pracy określają Kodeks Pracy i rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy . Pracodawcy są zobowiązania eliminować u źródła ryzyko zawodowe związane z narażeniem na hałas lub ograniczać je do możliwie najmniejszego poziomu, uwzględniając dostępne rozwiązania techniczne oraz postęp naukowo techniczny.

 

Chodzi tu między innymi o ograniczanie narażenia na hałas przy użyciu środków technicznych, takich jak np. obudowy dźwiękoizolacyjne, kabiny dźwiękoszczelne, tłumiki, ekrany, materiały dźwiękochłonne oraz układy izolujące i tłumiące dźwięki materiałowe.

 

Wybór rozwiązań akustycznych Rockfon, takich jak sufity dźwiękochłonne, w celu obniżenia poziomu dźwięku, może w znacznym stopniu przyczynić się do poprawy samopoczucia i zwiększenia produktywności w miejscu pracy. Ale nie tylko. Rozwiązania te stosuje się także w edukacji w celu polepszenia warunków nauki w szkołach, a także w służbie zdrowia w celu skrócenia czasu rekonwalescencji w szpitalach.

 

„W Rockfon wierzymy, że dobra akustyka idzie w parze ze zrównoważonymi produktami i unikalnymi projektami. Tak więc zmniejszenie hałasu zapewnia lepsze samopoczucie na wielu poziomach. Wysoka jakość naszych rozwiązań akustycznych oraz doświadczenie zespołu zapewniają komfortowe środowisko, w którym ludzie mogą tworzyć, skupiać się, odpoczywać, leczyć i rozwijać” – powiedział Pascal van Dort, globalny ambasador marki Rockfon do spraw akustyki.

 

[1] WHO, strona 4 raportu: „Environmental Noise Guidelines for the European Region”, wydanie z 2018 roku, https://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0008/383921/noise-guidelines-eng.pdf

 

[2] https://medium.com/@architectenvanMourik/public-silence-22e6567615d

 

[3] https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/appmanager/ciop/pl?_nfpb=true&_pageLabel=P620059861340178661073&html
_tresc_root_id=32274&html_tresc_id=3000242&html_klucz=32274&html_klucz_spis