baner-www

 

Baner Press Glass final

 

Czas na inwestycję w przyszłość miejsca pracy
Data dodania: 09.10.20

 

20200909rockfon Solutions Rent Plac MałachowskiegPrzez większą część 2020 roku biura stały puste ze względu na pandemię COVID-19. Spowodowała ona chaos zarówno w nowoczesnych miejscach pracy jak i na rynku wynajmu biur. Wiele firm musiało ograniczyć lub zamknąć działalność. Pandemia wyzwoliła także megatrend dotyczący pracy z domu. Powszechny niepokój zmienił świat pracy. Jak więc firmy mogą z powrotem przyciągnąć ludzi do biur, a co za tym idzie, na nowo zyskać produktywność związaną z bezpośrednią współpracą?

Przez większą część 2020 roku biura stały puste ze względu na pandemię COVID-19. Spowodowała ona chaos zarówno w nowoczesnych miejscach pracy jak i na rynku wynajmu biur. Wiele firm musiało ograniczyć lub zamknąć działalność. Pandemia wyzwoliła także megatrend dotyczący pracy z domu. Powszechny niepokój zmienił świat pracy. Jak więc firmy mogą z powrotem przyciągnąć ludzi do biur, a co za tym idzie, na nowo zyskać produktywność związaną z bezpośrednią współpracą?

 

20200909rockfon Bialmed sufity akustyczne

 

W trakcie pandemii biura na całym świecie opustoszały, ponieważ 88%1 organizacji zaleciło pracownikom pracę z domu. Gdy biura ponownie się otworzyły, wielu pracowników nie chce wrócić, obawiając się o bezpieczeństwo lub po prostu dlatego, że polubili pracę zdalną. Obecnie analitycy przewidują, że 25–30% siły roboczej będzie pracować z domu kilka dni w tygodniu do końca 2021 roku2.

 

Pracodawcy, rozważając ograniczenie najmu przestrzeni biurowej (wg badania Gartner twierdzi tak 74% CFO3), koncentrują się na zjednoczeniu rozproszonych pracowników. Aby zachować konkurencyjność, będą potrzebować biur stanowiących bezpieczne przystanie, w których zespoły będą czuły się bezpiecznie spotykając się twarzą w twarz, współpracując, planując i działając razem. Dlatego coraz częściej poszukiwane będą biura zdrowe, elastyczne i oparte na rozwiązaniach cyfrowych. W takim otoczeniu pracownicy czują pewność siebie i wsparcie oraz są produktywni. Zespoły w naturalny sposób wprowadzają innowacje, aby osiągnąć sukces biznesowy, a środowisko pracy sprzyja witalności i podnosi morale.

 

20200909rockfon Solutions Rent Plac Małachowskieg

 

W atmosferze stresu i niepokoju związanego z przebywaniem w przestrzeniach publicznych zdrowe biuro jest kluczem do sprowadzenia pracowników z powrotem do ich miejsc pracy. „Naszym zdaniem pracodawcy po pandemii będą szukać spokojnych biur, które nie tylko świetnie wyglądają i mają dobrą atmosferę, ale także sprzyjają dobremu samopoczuciu psychicznemu i fizycznemu. Wybiorą budynki o wysokiej jakości akustyce, naturalnym oświetleniu i przestronnych, dobrze wentylowanych układach” – powiedziała Lizaveta Biaskubskaya, Rockfon. Budynki, które są projektowane z myślą o zachowaniu dobrych warunków sanitarnych i wykonane z nietoksycznych, higienicznych materiałów oraz zapewniające dużą ilość naturalnego światła będą miały przewagę.

 

Firmy, które wykorzystają ten moment na stworzenie zdrowszych miejsc pracy, podbiją serca i umysły następnego pokolenia talentów. Będą również czerpać korzyści z wydajności i produktywności. Aby stworzyć zdrowe biura, wielu właścicieli nieruchomości będzie musiało przeprowadzić renowacje. Ci, którzy zrobią to dobrze i spełnią standardy w zakresie nowoczesnej pracy, zatrzymają najemców, zwiększą swoją wartość i uzyskają zwrot z inwestycji.

 

20200909rockfon Spaces Rockfon

 

Jedną z ważniejszych decyzji dotyczących przygotowania biur do powrotu pracowników powinno być zapewnienie im komfortu akustycznego. Z danych wynika, że jedną z zalet pracy z domu jest znacznie mniejsza liczba rozpraszaczy, jak np. hałas w tle, czy rozmowy współpracowników. 76% badanych osób twierdzi, że jest bardziej produktywna podczas pracy zdalnej, ponieważ mniej rzeczy rozprasza ich uwagę, a 62% przypisuje swoją produktywność mniej hałaśliwemu środowisku pracy4.

 

Jednak do tej pory niewielu właścicieli nieruchomości przykładało wagę do akustyki – lub, co gorsza, próbowało naprawić złą akustykę na późniejszym etapie modernizacji, podczas wykańczania wnętrz. Tymczasem najlepsze rezultaty osiąga się uwzględniając akustykę na wczesnych etapach projektu. Najbardziej efektywna jest koncepcja Czterech K (Koncentracja, Kontemplacja, Komunikacja, Kooperacja), które przekładają się na cztery najważniejsze parametry akustyczne (ciśnienie akustyczne, czas pogłosu, zrozumiałość mowy i izolacja akustyczna).

 

20200909rockfon  BM 1982 com

 

Zasadnicze znaczenie dla uzyskania efektywnego rozwiązania akustycznego w budynku ma sufit, który stanowi największą wolną przestrzeń. Zdrowa przestrzeń biurowa wymaga sufitu z wysokiej jakości materiałów dźwiękochłonnych, takich jak np. wełna skalna, która jest także odporna na bakterie i pleśń. W swoich rozwiązaniach akustycznych dla sufitów i ścian wykorzystuje ją Rockfon, który oferuje produkty z wysokim współczynnikiem pochłaniania dźwięku. Niektóre rozwiązania tej marki poprawiają rozproszenie światła słonecznego w biurze, zmniejszając konieczność stosowania sztucznego oświetlenia nawet o 11%. Nowoczesne sufity akustyczne są także wysoce estetyczne, spełniając pod tym względem wysokie wymagania architektów, projektantów wnętrz i pracowników.

 

1. Preparing for Virtual Performance Conversations and Midyear Reviews, 01 April 2020, Gartner
2. Global Workplace Analytics, 2020
3. Global Work from Home Experience Survey, Maj 2020, Global Workpalce Analytics
4. https://blog.hubstaff.com/remote-workers-more-productive/