Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 01 okladka

Świat Szkła 01/2021

User Menu

 

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 pl 480x100 AW Banner 201208

 20210102RT Digital

I swojsko, i nowocześnie. Jak urządzić dom w stylu stodoły?
Data dodania: 09.10.20

Budownictwo pasywne jest jednym z najważniejszych trendów w Zachodniej Europie. Takie rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością również w Polsce. Nic w tym dziwnego – energooszczędna forma stawiania domów niesie ze sobą wiele korzyści.

 

Jednym z najpopularniejszych reprezentantów tego stylu są budynki typu modern barn, będące domami w stylu nowoczesnej stodoły. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by nasze miejsce do życia było jak najbardziej funkcjonalne.

 

20200928sgg szklo1 

 

Doświetlenie pomieszczeń – najważniejsza cecha w modern barn house
Projekt domu w stylu modern barn z pewnością pokochają miłośnicy elegancji i prostoty. Minimalistyczna bryła przykryta dwuspadowym dachem, wykończenie czerpiące pełnymi garściami z tradycyjnych wzorców typowych dla terenów podmiejskich oraz prosta realizacja sprawiają, że na urzeczywistnienie takiego projektu decydują się zarówno amatorzy współczesnego designu, jak i fani oszczędności – nie tylko tej aranżacyjnej czy architektonicznej, ale również ekonomicznej.

 

Dom w stylu stodoły z założenia powinien być możliwie jak najbardziej ekologiczny, a do jego głównych wyróżników powinniśmy zaliczyć niskie zużycie energii oraz emisję niewielkiej ilości dwutlenku węgla do atmosfery. Gigantyczny wpływ na osiągnięcie tego celu ma odpowiednie nasłonecznienie mieszkań. Rozsądnym jest takie rozplanowanie domu, aby przez okna wpadało maksimum światła słonecznego.

 

20200928sgg szklo2


Nasłonecznienie mieszkań – rozmieszczenie okien ma znaczenie
Celem budownictwa pasywnego jest maksymalizacja zysków energetycznych i ograniczenie strat ciepła. Dzięki wiedzy oraz nowoczesnym technologiom możemy stworzyć budynek, który potrzebuje nawet siedmiokrotnie mniej energii niż analogiczny, postawiony według standardowych norm. Z pomocą przychodzi energia słoneczna, która jest darmowa i przyjazna środowisku. Żeby móc wykorzystać ją w pełni, kluczowe jest odpowiednie ulokowanie stolarki okiennej.


I choć prawdziwe stodoły raczej nie posiadają okien, to domy w stylu modern barn prezentują się doskonale, kiedy ich głównym motywem kompozycyjnym są duże przeszklenia. Najlepiej zaplanować je od południowej strony, wówczas zapewnią doskonałe dogrzanie oraz doświetlenie pomieszczeń. Taki zabieg nie tylko wpłynie na nasz komfort, ale pozwoli też sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu całego domu.

 

20200928sgg szklo3

 


Projekt typu modern barn – na co jeszcze zwrócić uwagę
Dom w stylu stodoły powinien cechować minimalizm. Połączenie tradycyjnego wyglądu z nowoczesnym podejściem do aranżowania przestrzeni sprawia, że projekty modern barn house zachwycają coraz większe rzesze osób decydujących się na dom wolnostojący. Oryginalne fasady zazwyczaj skrywają praktyczne rozwiązania, które ułatwiają życie mieszkańcom oraz czynią dom energooszczędnym.

 


Szyby ECLAZ – szyby na miarę XXI wieku
Umiejscowienie okien ma ogromny wpływ na nasłonecznienie mieszkań. Jednak, aby wycisnąć z nich maksimum przepuszczalności energii słonecznej, bardzo ważne są parametry techniczne pakietu szybowego. W dużej mierze to właśnie one mają decydujący wpływ na temperaturę i doświetlenie pokoju. Szyby, które można postawić w ścisłej czołówce pod względem właściwości, to szyby ECLAZ.

 

– Nasze szkło zostało zaprojektowane z myślą o energooszczędności w zespoleniach dwukomorowych. Wybór tak innowacyjnego rozwiązania daje gwarancję uzyskania najwyższej wartości zysku energii słonecznej (g 60%, w konfiguracji 4-18argon-4-18argon-4mm), co zapewnia zarówno energooszczędność, jak i komfort cieplny w miesiącach zimowych. Całość dopełniają doskonałe parametry termoizolacyjności (Ug 0,5), jak i dostęp do światła naturalnego na poziomie oferowanym przez szyby jednokomorowe (Lt 77%). W efekcie nie trzeba już wybierać pomiędzy światłem naturalnym a komfortem zimą – podkreśla Maciej Mańko, ekspert marki Saint-Gobain Building Glass Polska.

 

ECLAZ – zobacz i poczuj więcej
ECLAZ gwarantuje nawet o 10% lepszy dostęp do światła dziennego oraz o 20% lepszą wydajność energetyczną w zestawieniu z najlepszymi oknami dostępnymi na rynku. Ze względu na parametry techniczne, szyby ECLAZ znakomicie wpisują się w ideologię budownictwa pasywnego i doskonale sprawdzą się w domach typu nowoczesna stodoła. Zapewnią komfort termiczny oraz idealne nasłonecznienie wszystkich pomieszczeń. Od nas zależy, jaki widok będzie wpadał do środka wraz z promieniami słonecznymi. W połączeniu z zieloną działką duże przeszklenia sprawią, że we własnym salonie będziemy mogli poczuć się jak na werandzie u babci. Przytulny klimat w połączeniu z nowoczesnością jeszcze nigdy nie był tak harmonijny.

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik